Kultura Kenii

Ludnosc Kenii pochodzi od <strong>wedrujacych koczowników</strong>, którzy naplyneli tu z pólnocy, z terenów Sudanu i Etiopii. Kraj zamieszkuja 42 plemiona nalezace do kilku grup etnicznych.

Pogoda w Kenii

Dzisiaj, 17.1 25°C
Ludnosc Kenii pochodzi od wedrujacych koczowników, którzy naplyneli tu z pólnocy, z terenów Sudanu i Etiopii. Kraj zamieszkuja 42 plemiona nalezace do kilku grup etnicznych. Najliczniejsza z nich stanowi grupa ludów Bantu (70%). Sposród nich dominujaca role w polityce odgrywa plemie Kikuju liczaca 21 % mieszkanców. Lud ten zamieszkuje centralna czesc wyzyny.
Kenya Bay

Kenya Bay

Cena za 1 osobę:
3 361 zł - 16 %
Plemie Luhja (14%) zyje pogranicze z Uganda, Kamba (11%) - w obszarze poludniowo - wschodnim, Kissi (6%) - na granicy z Tanzania a Maro(6%)- zamieszkuje pólnocne stoki Mount Kenia.

Kolejna grupe etniczna stanowi grupa ludów nilockich. Nalezy do nich Luo (13%)- plemie mieszkajace na wybrzezu Jeziora Wiktorii, Kalenjin - z którego pochodzi obecny prezydent panstwa oraz Masajowie, zamieszkujacy na pograniczu z Tanzania.

Jest to jedno z bardziej znanych i charakterystycznych pasterskich plemion kenijskich. Tradycja mówi, ze sa potomkami wojowniczego ludu, który dawniej przemierzal stepy wschodniej Afryki. Zgodnie z tym hoduja bydlo, wierzac, ze Bóg powierzyl im misje pilnowania wszystkich stad swiata.

Charakterystyczne dla nich sa czerwone plaszcze i peleryny, które czesto stanowia jedyne ich okrycie. Podczas wielu uroczystosci zwyczaj nakazuje, aby mezczyzni zaplatali sobie warkoczyki, a twarze malowali na czerwono.

Dawniej obowiazkiem kazdego przedstawiciela plci meskiej bylo upolowanie lwa, jednak dzisiaj grozi im za to wiezienie, ze wzgledu na wprowadzone prawne zakazy dotyczace ochrony zwierzat.

Najbardziej znanym rytualem podczas wielu swiat jest widowiskowy taniec, którego waznym elementem jest podskakiwanie na dosc duza wysokosc. Dzis czesto wykonuje sie je nie dla zachowania tradycji, ale dla przyciagniecia turystów do wioski.

Inna grupa sa ludy semito - chamickie, do których naleza plemiona Somalów, Galla oraz Boni. W czasach wspólczesnych dochodzi do dosc duzego mieszania sie tych grup.

Oprócz plemion rodzimych, w Kenii mieszkaja takze Europejczycy. Jest ich okolo 150 tysiecy, wsród nich najwiecej jest Brytyjczyków (30 tys.). Mimo niewielkiej ilosci do dzis odgrywaja znaczaca role w spoleczenstwie. Najczesciej sa wlascicielami plantacji oraz zajmuja stanowiska urzednicze.
Kaskazi Beach

Kaskazi Beach

Cena za 1 osobę:
3 610 zł - 21 %
Zyja tu takze Hindusi (80 tys.) zajmujacy sie handlem i uslugami oraz Arabowie (40 tys.), mieszkajacy na wybrzezu, pracujacy najczesciej w turystyce i handlu.

Lata dominacji europejskiej sprawily, ze dominujaca religia jest dzis chrzescijanstwo. Najwiekszy udzial maja katolicy-28%, protestantyzm- 26%, anglikanizm- 17%. Poza tym duzy odsetek stanowia religie rodzime (18%), wyznawane przez rózne plemiona, mozna równiez spotkac wyznawców islamu (6%) oraz hinduizmu.

Opinie o miastach w Kenii

5,0
Diani Beach Lukasz
Miejscowość typowo turystyczna, więc targowanie się o ceny to prawdziwa męka i startuje się z wysokiego pułapu. Poza tym dzięki pieniądzom z turystyki jest tam dość 'cywilizowanie':) Mnóstwo knajp, sklepów, klubów nocnych z 'malaya'. Ale wystarczy powiedzieć 'Hakuna roroz', albo po prostu nie odwiedzać takich miejsc i masz spokój.:) Plaża piękna, rano woda pod hotelem, po południu 3,5 metra niżej i około kilometra dalej - tak mocne pływy. W dzień na ulicy bezpiecznie, w nocy nie próbowałem.

Okazje Last Minute: Kenia

7 dni 29.02 - 07.03 Inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki Rainbow Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Cudowną plażę z białym piaskiem
 • Rozłożysty ogród palmowy z kojącym cieniem
 • Smaczną kuchnię z tematycznymi kolacjami
 • Serdeczny i pomocny personel
4 377 zł/os.
3 611 zł/os.
cena za 2 os.: 7 222 zł
8 dni 17.03 - 25.03 Inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki TUI Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Lokalizację niedaleko słynnej plaży Diani
 • Położenie w ogromnym, zadbanym ogrodzie
 • Bogatą ofertę sportową oraz wellness i spa
 • Serdeczną oraz pomocną obsługę
3 626 zł/os.
cena za 2 os.: 7 252 zł
7 dni 12.10 - 19.10 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania TUI Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Zachwycające usytuowanie w egzotycznym ogrodzie
 • Różnorodną i bardzo smaczną kuchnię
 • Urozmaicony program animacyjno-sportowy
 • Serdecznych i pomocnych pracowników
3 803 zł/os.
cena za 2 os.: 7 606 zł

Kenia na skróty

Przewodnik: