Kultura Kenii

Ludnosc Kenii pochodzi od <strong>wedrujacych koczowników</strong>, którzy naplyneli tu z pólnocy, z terenów Sudanu i Etiopii. Kraj zamieszkuja 42 plemiona nalezace do kilku grup etnicznych.

Pogoda w Kenii

Dzisiaj, 28.7 21°C
Ludnosc Kenii pochodzi od wedrujacych koczowników, którzy naplyneli tu z pólnocy, z terenów Sudanu i Etiopii. Kraj zamieszkuja 42 plemiona nalezace do kilku grup etnicznych. Najliczniejsza z nich stanowi grupa ludów Bantu (70%). Sposród nich dominujaca role w polityce odgrywa plemie Kikuju liczaca 21 % mieszkanców. Lud ten zamieszkuje centralna czesc wyzyny.

Plemie Luhja (14%) zyje pogranicze z Uganda, Kamba (11%) - w obszarze poludniowo - wschodnim, Kissi (6%) - na granicy z Tanzania a Maro(6%)- zamieszkuje pólnocne stoki Mount Kenia.

Kolejna grupe etniczna stanowi grupa ludów nilockich. Nalezy do nich Luo (13%)- plemie mieszkajace na wybrzezu Jeziora Wiktorii, Kalenjin - z którego pochodzi obecny prezydent panstwa oraz Masajowie, zamieszkujacy na pograniczu z Tanzania.

Jest to jedno z bardziej znanych i charakterystycznych pasterskich plemion kenijskich. Tradycja mówi, ze sa potomkami wojowniczego ludu, który dawniej przemierzal stepy wschodniej Afryki. Zgodnie z tym hoduja bydlo, wierzac, ze Bóg powierzyl im misje pilnowania wszystkich stad swiata.

Charakterystyczne dla nich sa czerwone plaszcze i peleryny, które czesto stanowia jedyne ich okrycie. Podczas wielu uroczystosci zwyczaj nakazuje, aby mezczyzni zaplatali sobie warkoczyki, a twarze malowali na czerwono.

Dawniej obowiazkiem kazdego przedstawiciela plci meskiej bylo upolowanie lwa, jednak dzisiaj grozi im za to wiezienie, ze wzgledu na wprowadzone prawne zakazy dotyczace ochrony zwierzat.

Najbardziej znanym rytualem podczas wielu swiat jest widowiskowy taniec, którego waznym elementem jest podskakiwanie na dosc duza wysokosc. Dzis czesto wykonuje sie je nie dla zachowania tradycji, ale dla przyciagniecia turystów do wioski.

Inna grupa sa ludy semito - chamickie, do których naleza plemiona Somalów, Galla oraz Boni. W czasach wspólczesnych dochodzi do dosc duzego mieszania sie tych grup. Oprócz plemion rodzimych, w Kenii mieszkaja takze Europejczycy. Jest ich okolo 150 tysiecy, wsród nich najwiecej jest Brytyjczyków (30 tys.). Mimo niewielkiej ilosci do dzis odgrywaja znaczaca role w spoleczenstwie. Najczesciej sa wlascicielami plantacji oraz zajmuja stanowiska urzednicze. Zyja tu takze Hindusi (80 tys.) zajmujacy sie handlem i uslugami oraz Arabowie (40 tys.), mieszkajacy na wybrzezu, pracujacy najczesciej w turystyce i handlu.

Lata dominacji europejskiej sprawily, ze dominujaca religia jest dzis chrzescijanstwo. Najwiekszy udzial maja katolicy-28%, protestantyzm- 26%, anglikanizm- 17%. Poza tym duzy odsetek stanowia religie rodzime (18%), wyznawane przez rózne plemiona, mozna równiez spotkac wyznawców islamu (6%) oraz hinduizmu.

Opinie o miastach w Kenii

4,0
Bamburi daria-di
SPEŁNIONE MARZENIE Ogólnie: Piękne miejsce, dobrze usytuowane,wszędzie blisko.
Atrakcje turystyczne: Blisko wioska w ,ktorej można poznac prawdziwe życie rdzennych mieszkańców, można pójśc na safari wodne, karmić małpy pare metrów plaża za hotelem,nie daleko centrum Nakumat i park ze zwierzetami Hallera Park.
Aktywny wypoczynek: Można pływać,nurkować,grać w siatkówke i chodzić na długie spacery;-)
Życie nocne: Życie nocne w Keni jest niebezpieczne i ogranicza się do występów w hotelu lub pobliskiej dyskoteki.
Komunikacja: Komunikacja bardzo dobra zarówno taksówki,autobusy jak i zwariowane MATATU.Jechałam takim matatu z grupką Polaków i niesamowita frajda.Wbrew pozorom i straszeniom nas przez rezydentke czuliśmy sie bardzo bezpiecznie,pojechalismy MATATU do pobliskiej wioski,parku i centrum handlowego pod opieką dwóch chłopaków z plaży, którzy bardzo o nas dbali.
Jedzenie i restauracje: Nie polecam jedzenia na mieście,nam turystom nie bardzo by to smakowalo i sposob podania zostawia tez duzo do życzenia.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Wieczorami niebezpiecznie,ale w dzien pełna swoboda w poruszaniu. Zwiedzajac widziałam jakies przychodnie.
Pogoda: Byłam w listopadzie i była cudowna pogoda.
Plaża: Plaża czysta,w Keni nie służy do opalania,a do spacerowania i tez nie zawsze ponieważ jest sie zaczepianym przez plażowych sprzedawców, którzy grzecznie acz lekko natarczywie chca nam wepchnać wszystko co maja;-)Opalonych tak nie zaczepiają jak bladziochów bo uważaja, że opalony turysta to już spłukany turysta i już wszędzie był i nie ma mu co sprzedać.

Kenia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY