Ludność Kenii pochodzi od <strong>wędrujących koczowników</strong>, którzy napłynęli tu z północy, z terenów Sudanu i Etiopii. Kraj zamieszkują 42 plemiona należące do kilku grup etnicznych.
Ludność Kenii pochodzi od wędrujących koczowników, którzy napłynęli tu z północy, z terenów Sudanu i Etiopii. Kraj zamieszkują 42 plemiona należące do kilku grup etnicznych.
Najliczniejszą z nich stanowi grupa ludów Bantu (70%). Spośród nich dominującą rolę w polityce odgrywa plemię Kikuju licząca 21 % mieszkańców. Lud ten zamieszkuje centralną część wyżyny.
Plemię Luhja (14%) żyje pogranicze z Ugandą, Kamba (11%) - w obszarze południowo - wschodnim, Kissi (6%) - na granicy z Tanzanią a Maro(6%)- zamieszkuje północne stoki Mount Kenia.
Kolejną grupę etniczną stanowi grupa ludów nilockich. Należy do nich Luo (13%)- plemię mieszkające na wybrzeżu Jeziora Wiktorii, Kalenjin - z którego pochodzi obecny prezydent państwa oraz Masajowie, zamieszkujący na pograniczu z Tanzanią.
Jest to jedno z bardziej znanych i charakterystycznych pasterskich plemion kenijskich. Tradycja mówi, że są potomkami wojowniczego ludu, który dawniej przemierzał stepy wschodniej Afryki. Zgodnie z tym hodują bydło, wierząc, że Bóg powierzył im misję pilnowania wszystkich stad świata.
Charakterystyczne dla nich są czerwone płaszcze i peleryny, które często stanowią jedyne ich okrycie. Podczas wielu uroczystości zwyczaj nakazuje, aby mężczyźni zaplatali sobie warkoczyki, a twarze malowali na czerwono.
Dawniej obowiązkiem każdego przedstawiciela płci męskiej było upolowanie lwa, jednak dzisiaj grozi im za to więzienie, ze względu na wprowadzone prawne zakazy dotyczące ochrony zwierząt.
Najbardziej znanym rytuałem podczas wielu świąt jest widowiskowy taniec, którego ważnym elementem jest podskakiwanie na dość dużą wysokość. Dziś często wykonuje się je nie dla zachowania tradycji, ale dla przyciągnięcia turystów do wioski.
Inną grupą są ludy semito - chamickie, do których należą plemiona Somalów, Galla oraz Boni. W czasach współczesnych dochodzi do dość dużego mieszania się tych grup.
Oprócz plemion rodzimych, w Kenii mieszkają także Europejczycy. Jest ich około 150 tysięcy, wśród nich najwięcej jest Brytyjczyków (30 tys.). Mimo niewielkiej ilości do dziś odgrywają znaczącą rolę w społeczeństwie. Najczęściej są właścicielami plantacji oraz zajmują stanowiska urzędnicze.
Żyją tu także Hindusi (80 tys.) zajmujący się handlem i usługami oraz Arabowie (40 tys.), mieszkający na wybrzeżu, pracujący najczęściej w turystyce i handlu.
Lata dominacji europejskiej sprawiły, że dominującą religią jest dziś chrześcijaństwo. Największy udział mają katolicy-28%, protestantyzm- 26%, anglikanizm- 17%. Poza tym duży odsetek stanowią religie rodzime (18%), wyznawane przez różne plemiona, można również spotkać wyznawców islamu (6%) oraz hinduizmu.