Geografia Kenii

Kenijskie słońce, piękne plaże oraz możliwość obcowania z egzotycznymi plemionami to kusząca propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają <strong>oryginalnych pomysłów</strong> na urlop. <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/kenia/">Wakacje w Kenii</a> to coraz popularniejszy kierunek wyjazdów i niezwykle ciekawy kraj. <h2>Gdzie leży Kenia?</h2> Kenia położona jest <strong>we wschodniej Afryce</strong>, nad Oceanem Indyjskim. Obszar państwa znajduje się na terenie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, do której należy <strong>Wyżyna Kenii</strong>. Wznosi się ona na wysokość do 2500 m n.p.m. W kierunku północno-wschodnim obniża się, dochodząc do 600 m n.p.m.

Pogoda w Kenii

Dzisiaj, 21.4 23°C
Kenijskie słońce, piękne plaże oraz możliwość obcowania z egzotycznymi plemionami to kusząca propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają oryginalnych pomysłów na urlop. Wakacje w Kenii to coraz popularniejszy kierunek wyjazdów i niezwykle ciekawy kraj.

Gdzie leży Kenia?

Kenia położona jest we wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim. Obszar państwa znajduje się na terenie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, do której należy Wyżyna Kenii. Wznosi się ona na wysokość do 2500 m n.p.m. W kierunku północno-wschodnim obniża się, dochodząc do 600 m n.p.m. Wyżyna ta porozcinana jest licznymi rowami tektonicznymi, które stanowią wschodnie odgałęzienie systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Ciągną się one wzdłuż granicy zachodniej, aż do pogranicza kenijsko-etiopskiego.

Góry w Kenii

Rzeźbę terenu urozmaicają liczne stożki wulkaniczne znacznie wznoszące się ponad poziom morza. Jeden z nich, to masyw Mount Kenya – najwyższy szczyt w Kenii i drugi szczyt w Afryce, po Kilimandżaro. Ma on wysokość 5199 m n.p.m. Według historycznych źródeł po raz pierwszy szczyt ten został zdobyty przez brytyjskiego geografa - Hardolfa Mackinder'a w 1899 roku.

Znaczna wysokość masywu pozwala na utrzymanie na wierzchołkach wiecznej pokrywy lodowej, pomimo tego, iż Kenia leży na równiku. Na wysokości od 3200 do 4600 m n.p.m. zbocza porośnięte są wrzosowiskami, starcem i lobelią, na niższych partiach natomiast rośnie las bambusowy.

Drugim pod względem wielkości szczytem w Kenii jest Mount Elegan, zlokalizowany na granicy z Ugandą. W obrębie państwa występują jeszcze północne zbocza Masywu Kilimandżaro, którego najwyższy wierzchołek znajduje się już po stronie Tanzanii.

Kenia - wybrzeże

Obszary nizinne na terenie Kenii nie zajmują wiele powierzchni i znajdują się głównie na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, tworząc pas nizin nadmorskich, najbardziej żyznych regionów kraju.
Kenia leży po obu stronach równika. Na klimat wpływa także wysokość nad poziomem morza oraz bliskie sąsiedztwo kontynentu azjatyckiego (Półwyspu Arabskiego).

Klimat i pogoda w Kenii

Na wybrzeżu mamy do czynienia z klimatem gorącym i wilgotnym. Średnia temperatura w lipcu wynosi 24°C, a w marcu 28°C. Opady są dwukrotnie większe niż w Polsce, sięgają tu 1200 mm/rok. We wnętrzu kraju panuje klimat nieco chłodniejszy i bardziej suchy. Średnie temperatury wahają się od 14 do 18°C. Roczne opady zmniejszają się z 1000 mm na wschodzie do 250 mm na zachodzie.

Występują tu dwie pory deszczowe. Pierwsza na przełomie kwietnia i maja, druga na przełomie listopada i grudnia. W wysokich górach występują większe opady i niższe temperatury, pozwalające na utrzymanie się całorocznego śniegu.
Północna część kraju pozostaje pod wpływem suchych i gorących mas powietrza znad pustynnego Półwyspu Arabskiego.

Rzeki i jeziora w Kenii

Sieć hydrograficzna nie jest w Kenii dobrze rozwinięta. Najdłuższą i najważniejszą rzeką Kenii jest uchodząca do oceanu Tana. Rzeki w północno- wschodniej części kraju mają charakter okresowy, zbierają się w nich wody jedynie podczas pór deszczowych.

W kraju leży kilka dużych jezior. Południowo - zachodni kraniec państwa obejmuje największy śródlądowy zbiornik w Afryce - słodkowodne Jezioro Wiktorii. Na jego brzegu zlokalizowane jest jedno z większych miast kraju - Kisumu.
Pozostałe jeziora, o charakterystycznym, podłużnym kształcie, wypełniają zwykle dna rowów tektonicznych. Największe z nich to słone Jezioro Turkana (Rudolfa), mające prawie 300 km długości.
  • Henryk Sienkiewicz opisał je w swojej powieści „W pustyni i w puszczy”. Ze względu na kolor wody nazywane jest ono czasem Morzem Nefrytowym.

Zwierzęta w Kenii

Dla przybywających turystów największą atrakcją jest fauna Kenii, którą można obserwować na terenie parków narodowych, jak Amboseli i Tavo oraz rezerwatów zwierzęcych jak Masai Mara.

W związku z porami deszczowymi, dwa razy w roku można zobaczyć "spektakl przyrodniczy" – czyli wielką migrację zwierząt. Tak określa się wędrówki setek gatunków przez rzekę Mara z parku Serengeti w Tanzanii na północ, w celu poszukiwania wilgotniejszych terenów.

Opinie o miastach w Kenii

5,0
Tiwi Beach zbyszek1
hotel Tiwi Beach Ogólnie: położenie bardzo dogodne. Blisko do Ukundy i do Mombasy. Areał hotelu dobrze strzeżony (byłem tam w trakcie zamieszek wyborczych).
Atrakcje turystyczne: Wspaniałe safari-warto poprosi przewodnika a zarazem kierowcę o powrót lokalnymi drogami i mamy mini Dakar. Przeżycia niezapomniane.Oprócz tego warto się wybrac na wyspę Wasini - nurkowanie,snurkowanie i wspaniały obiad. No i oczywiście Mombasa
Aktywny wypoczynek: nurkowanie,snurkowanie(rafa o "rzut beretem")zajęcia w basenie,boisko do siatki,bilard,tenis stoł, itp.osobiście łowiłem ryby z murzyńskiej dłubanki na pełnym oceanie(odjazd) oczywiście na własną rękę.
Życie nocne: Codziennie imprezy min. do 1.00 a potem dyskoteka
Jedzenie i restauracje: Jedzenia w bród, bardzo duży wybór,
Pogoda: osobiście polecałbym Swięta Boż. Nar. i Sylwester. Atrakcje niezapomniane

Kenia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY