Mombasa - Przewodnik

Drugie co do wielkości miasto w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/kenia/" target="_blank">Kenii</a> zaskakuje bogactwem historii i poczuciem wspólnoty, tak obcym Nairobi. W odróżnieniu od stolicy brak tu wyraźnego podziału na obszary bogactwa i nędzy. Zupełnie odmienny jest też wybitnie tropikalny klimat, w którym bez przerwy chce się pić. Nieco senna, gorąca <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/kenia/wybrzeze-mombasy/mombasa/" target="_blank"><strong>Mombasa</strong></a> potrafi oczarować, mimo swego ogromu wciąż sprawiając wrażenie małego miasteczka żyjącego chlubną przeszłością.

Pogoda w Mombasie

Dzisiaj, 19.5 29°C
Drugie co do wielkości miasto w Kenii zaskakuje bogactwem historii i poczuciem wspólnoty, tak obcym Nairobi. W odróżnieniu od stolicy brak tu wyraźnego podziału na obszary bogactwa i nędzy. Zupełnie odmienny jest też wybitnie tropikalny klimat, w którym bez przerwy chce się pić. Nieco senna, gorąca Mombasa potrafi oczarować, mimo swego ogromu wciąż sprawiając wrażenie małego miasteczka żyjącego chlubną przeszłością. Mombasa leży na wyspie, połączonej z lądem dwoma groblami na zachodzie, mostem na północy i kursującym promem od strony południowej. Pośród krętych ulic łatwo pobłądzić. Najpiękniejszą dzielnicę stanowi Old Town (Stare Miasto): labirynt uliczek, meczetów i stłoczonych wiekowych domów, schodzący łagodnie w kierunku ruchliwego niegdyś portu. Wejścia do niego strzeże imponujący Fort Jesus - pamiątka z burzliwej i krwawej przeszłości zamieniona dziś w pomnik i Muzeum Narodowe.
Zobacz również:

Opinie : w Mombasie

4,7
Mombasa Utsu
Egzotyczne uniesienie Ogólnie: Piękne widoki, zachwycająca przyroda i nareszcie gorąco.
Atrakcje turystyczne: Największą atrakcją turystyczną jest samo miasto, z wielobarwną mozaiką kulturową (w mieście znajdują się dzielnice muzułmańskie, chrześcijańskie oraz buddyjskie), falującym tłumem ludzi, którzy niespiesznie podążają, w sobie tylko znanych, kierunkach. W każdym przewodniku, znajduje się wzmianka o kłach, będących wizytówką miasta, jednak najbardziej reprezentatywni, zarówno dla miast, jak i samej Kenii są właśnie ludzie. Europejczyk zawsze się zastanowi, jak to możliwe, że maja na wszystko czas i są tacy szczęśliwi.
Aktywny wypoczynek: Głównie wycieczki fakultatywne. Oferta jest bardzo szeroka, poczynając od krótkich eskapad na rafy, kończąc na safari (nawet 3 dniowym). Według nas, najbardziej godna polecenia jest wyspa Wasini, na wyprawie można doświadczyć czym jest prawdziwa zabawa z delfinami, obiad podany na stole obsypanym kwiatami- egzotyczne potrawy są rozkoszą dla podniebienia, przyjazna interakcja z ludĽmi z wioski (warto mieć przy sobie spory zapas słodyczy dla miejscowych dzieci).
Życie nocne: Dyskoteki, szczególnie te na plaży, z muzyką afrykańską są miłą odmiennością od amerykańskiego popu.
Komunikacja: Po Mombasie kursuje wiele środków lokomocji. Począwszy od rowerów (jazda w charakterze pasażera), przez miejscowe busy zwane Matatu- prawdziwy folklor, na taksówkach kończąc. Co ciekawe, brak sygnalizacji drogowej i jakichkolwiek znaków, nie powoduje chaosu. Istnieje prosta zasada: raz Ty zajedziesz komuś drogę, raz ktoś Tobie. Ruch oczywiście lewostronny (pozostałość kolonialna).
Jedzenie i restauracje: Każdy znajdzie dla siebie coś co lubi, no i oczywiście króluje świeża ryba (najlepsza w knajpach na plaży) i owoce, zarówno te morskie jak i egzotyczne...
Zdrowie i bezpieczeństwo: Przed wyjazdem należy KONIECZNIE się zaszczepić przeciwko chorobom tropikalnym, w szczególności przeciwko szerzącej się malarii.
Pogoda: Najlepsze warunki pogodowe trwają od listopada do lutego (afrykańska wiosna i lato). Wszystko budzi się do życia, pachnie i odurza barwami i zapachem.
Plaża: Plaża jest niebiańska, po prostu. Wygląda dokładnie tak, jak piękne zdjęcia z przewodników. Biały piasek, niczym mąka, wysokie palmy kokosowe...

Kenia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY