Gospodarka Kenii

Pogoda w Kenii

Dzisiaj, 19.5 24°C
Kenia to egzotyczny kierunek wakacyjnych podróży i choć wydawać by się mogło, że to kraj trzeciego świata, państwo jest na drodze stałego rozwoju i dziś należy do bogatszych państw afrykańskich.

Z czego słynie Kenia?

Kenia posiada zróżnicowaną gospodarkę. Ze względu na swoje strategiczne położenie, jest często nazywana „bramą gospodarczą Afryki”. Jest to jednak kraj głównie rolniczy (19%). Gospodarka rolna składa się z dwóch podstawowych sektorów. Tradycyjna, prymitywna, uprawa i hodowla obejmuje niewielkie gospodarstwa chłopskie.
Nowoczesne gospodarstwa to najczęściej prowadzone przez Europejczyków plantacje. Dostarczają one 80% produkcji eksportowej oraz 70% surowców dla przemysłu przetwórczego. Uprawia się na nich głównie kawę, herbatę, bawełnę, orzeszki ziemne oraz marunę, kwiat wykorzystywany jako środek owadobójczy.
  • Kenia znajduje się na 17-tym miejscu na świecie pod względem produkcji kawy. Jest uznawana za lidera kawy wysokojakościowej (zwłaszcza gatunków Arabica).
  • Wybierając się na wakacje do Kenii, warto odwiedzić tutejsze plantacje i przywieźć jako pamiątkę, aromatyczną kawę.
Natomiast w małych gospodarstwach podstawową rośliną uprawną jest kukurydza, nadająca się do bezpośredniego spożycia. Inne to: sorgo, proso, jam, bataty, ryż, trzcina cukrowa, rośliny strączkowe oraz banany.

Hodowla w Kenii

Do zwierząt hodowlanych należą przede wszystkim bydło rogate (ok. 8 mln sztuk), owce (ok. 7 mln sztuk), kozy (również ok. 7 mln sztuk) oraz wielbłądy.

Kenia - przemysł

Przemysł wydobywczy stanowi 20% udziału w gospodarce narodowej kraju, a zatrudnienie w nim znajduje 26% ludności. Górnictwo nie ma tu zbyt dużego znaczenia, ze względu na małą bazę surowcową.
Najbardziej znana firmą eksploatującą złoża jest Magadi Soda Co. Ltd, wydobywająca sodę naturalną  z jeziora Magadi. Poza tym w Rowie Wschodnim znajdują się jedne z najbogatszych złóż diatomitów.
W państwie rozwija się przede wszystkim przemysł przetwórczy, włókienniczy oraz metalowy. W Mombasie zlokalizowana jest również rafineria ropy naftowej. Jednak dla wielu mieszkańców źródłem energii jest drewno.

Turystyka w Kenii

Coraz większe znaczenie ma tutaj turystyka. W ostatnich latach ciągle wzrasta liczba turystów odwiedzających Kenię. Możliwość uczestniczenia w safari, piękne plaże oraz barwna kultura tutejszej ludności, przyciągają wielu turystów, spragnionych przeżycia niesamowitej, afrykańskiej przygody.
Zobacz też:

Opinie o miastach w Kenii

4,0
Watamu Tomek
Piękne plaże, egzotyka na max-a (drogi, Masajowie, baobaby) blisko jaskinie gdzie zabrali nas miejscowi, ferma węży, ruiny w Gede, dobrze zaopatrzony sklep.

Kenia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY