Historia Kenii

Kenia nazywana jest <strong>"kolebka ludzkosci"</strong>, a wynika to z tego iz to wlasnie na jej terenie, w okolicy jeziora Turkana, odkryto najstarsze szczatki czlowieka (<em>Homo rudolfensis</em>), pochodzace sprzed okolo 2 mln lat.

Pogoda w Kenii

Dzisiaj, 3.7 21°C
Kenia nazywana jest "kolebka ludzkosci", a wynika to z tego iz to wlasnie na jej terenie, w okolicy jeziora Turkana, odkryto najstarsze szczatki czlowieka (Homo rudolfensis), pochodzace sprzed okolo 2 mln lat. Pierwotna ludnosc zamieszkujaca obszar kraju nalezala do etiopskiej grupy etnicznej.

Wybrzeze kraju od dawna stanowilo atrakcyjny obszar do zakladania koloni. Jako pierwsi pojawili sie Arabowie, którzy w VII wieku utworzyli kilkanascie sultanatów. Wraz z kupcami perskimi prowadzili handel niewolnikami oraz koscia sloniowa.

Jako pierwszy Europejczyk dotarl na wybrzeze kenijskie Vasco da Gama w drodze do Indii. Za nim przybyli kolejni Portugalczycy i zalozyli okresie XV- XVIII wieku pierwsze kolonie.

Pod koniec XVIII wieku ponownie teren ten nalezal do Arabów, którzy po pewnym czasie wlaczyli go do sultanatu Zanzibaru. Od 1895 roku Kenia zostala wlaczona do Protektoratu Wschodnioafrykanskiego pod zarzadem Wielkiej Brytanii.
Kenya Bay

Kenya Bay

Cena za 1 osobę:
3 303 zł
Dopiero w tym czasie Brytyjczycy odwazyli sie na wkroczenie w glab ladu. Wiazalo sie to z wyznaczeniem drogi z wybrzeza do protektoratu brytyjskiego w Ugandzie (Mombasa - Kisumu). Wybudowana linia kolejowa nazwana zostala koleja ugandyjska, a warsztaty zalozono w Nairobi.

Rok 1914 przyniósl znaczny naplyw rolników brytyjskich. Kilka tysiecy osób osiedlilo sie w poludniowo- zachodnich regionach kraju, na bardzo zyznych ziemiach. Do upraw na wulkanicznej i dobrze nawodnionej gleby zatrudniali tania sile robocza - tutejsze plemiona Masajów i Kikuju. Od 1920 roku Kenia stala sie kolonia brytyjska, co zachecilo do zakladania wielkich plantacji.

Po II wojnie swiatowej zrodzil sie ruch narodowowyzwolenczy, prowadzony przez organizacje KANU (Afrykanski Zwiazek Narodowy Kenii), na czele którego stal Jomo Kenyatta.

Nasilenie walk mialo miejsce w latach 1953- 56, kiedy to wybuchlo krwawe powstanie prowadzone przez partyzantów Mau - Mau. Powstancy przeciwni byli utworzeniu z Kenii republiki bialych osadników. Walki doprowadzily do przyznania Kenii autonomii na poczatku 1963 roku, a kilka miesiecy pózniej - 12 grudnia, niepodleglosci. Wielu bialych osadników wyjechalo z Kenii do Rodezji lub RPA.
Nyali Sun Africa Beach

Nyali Sun Africa Beach

Cena za 1 osobę:
3 422 zł
W 1964 roku proklamowano republike, której pierwszym prezydentem byl Jomo Kenyatta. Podczas swych rzadów zdolal on niedopuscic do napiec etnicznych w kraju. Jedyna legalna partia do 1991 roku byla KANU. Od 1978 roku prezydentem jest Daniel Toroitich arap Moi.

W 1963 roku Kenia zostala czlonkiem ONZ oraz OJA (Organizacji Jednosci Afrykanskiej). Obecnie ma wiodaca role gospodarcza i polityczna we wschodniej Afryce, a stolica jest siedziba wielu róznych organizacji afrykanskich.

Opinie o miastach w Kenii

4,2
Kilifi gosc
gorąco polecam Ogólnie: miejscowość położona z dala od wielkiego miasta dookoła pełno tutejszych wiosek w których jest co zobaczyć jeżeli chodzi o miejscowy folklor obsługa hotelu chętnie oprowadza po okolicznych wioskach jak też szkołach w których można uczestniczyć nawet w zajęciach lekcyjnych naprawdę niezapomniane wrażenia . nie ma problemu z dostępem do sklepów ogólnie gorąco polecam. przepiękna rafa koralowa
Pogoda: w lutym pogoda rewelacyjna

Okazje Last Minute: Kenia

7 dni 12.12 - 19.12 Inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki Rainbow
3 451 zł/os.
cena za 2 os.: 6 903 zł
7 dni 12.12 - 19.12 Inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki Rainbow Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Cudowną plażę z białym piaskiem
  • Rozłożysty ogród palmowy z kojącym cieniem
  • Smaczną kuchnię z tematycznymi kolacjami
  • Serdeczny i pomocny personel
3 512 zł/os.
cena za 2 os.: 7 025 zł
7 dni 12.12 - 19.12 Inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki Rainbow
3 540 zł/os.
cena za 2 os.: 7 080 zł

Kenia na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY