Kenia nazywana jest <strong>"kolebka ludzkosci"</strong>, a wynika to z tego iz to wlasnie na jej terenie, w okolicy jeziora Turkana, odkryto najstarsze szczatki czlowieka (<em>Homo rudolfensis</em>), pochodzace sprzed okolo 2 mln lat.
Kenia nazywana jest "kolebka ludzkosci", a wynika to z tego iz to wlasnie na jej terenie, w okolicy jeziora Turkana, odkryto najstarsze szczatki czlowieka (Homo rudolfensis), pochodzace sprzed okolo 2 mln lat.
Pierwotna ludnosc zamieszkujaca obszar kraju nalezala do etiopskiej grupy etnicznej.
Wybrzeze kraju od dawna stanowilo atrakcyjny obszar do zakladania koloni. Jako pierwsi pojawili sie Arabowie, którzy w VII wieku utworzyli kilkanascie sultanatów. Wraz z kupcami perskimi prowadzili handel niewolnikami oraz koscia sloniowa.
Jako pierwszy Europejczyk dotarl na wybrzeze kenijskie Vasco da Gama w drodze do Indii. Za nim przybyli kolejni Portugalczycy i zalozyli okresie XV- XVIII wieku pierwsze kolonie.
Pod koniec XVIII wieku ponownie teren ten nalezal do Arabów, którzy po pewnym czasie wlaczyli go do sultanatu Zanzibaru. Od 1895 roku Kenia zostala wlaczona do Protektoratu Wschodnioafrykanskiego pod zarzadem Wielkiej Brytanii.
Dopiero w tym czasie Brytyjczycy odwazyli sie na wkroczenie w glab ladu. Wiazalo sie to z wyznaczeniem drogi z wybrzeza do protektoratu brytyjskiego w Ugandzie (Mombasa - Kisumu). Wybudowana linia kolejowa nazwana zostala koleja ugandyjska, a warsztaty zalozono w Nairobi.
Rok 1914 przyniósl znaczny naplyw rolników brytyjskich. Kilka tysiecy osób osiedlilo sie w poludniowo- zachodnich regionach kraju, na bardzo zyznych ziemiach. Do upraw na wulkanicznej i dobrze nawodnionej gleby zatrudniali tania sile robocza - tutejsze plemiona Masajów i Kikuju. Od 1920 roku Kenia stala sie kolonia brytyjska, co zachecilo do zakladania wielkich plantacji.
Po II wojnie swiatowej zrodzil sie ruch narodowowyzwolenczy, prowadzony przez organizacje KANU (Afrykanski Zwiazek Narodowy Kenii), na czele którego stal Jomo Kenyatta.
Nasilenie walk mialo miejsce w latach 1953- 56, kiedy to wybuchlo krwawe powstanie prowadzone przez partyzantów Mau - Mau. Powstancy przeciwni byli utworzeniu z Kenii republiki bialych osadników. Walki doprowadzily do przyznania Kenii autonomii na poczatku 1963 roku, a kilka miesiecy pózniej - 12 grudnia, niepodleglosci. Wielu bialych osadników wyjechalo z Kenii do Rodezji lub RPA.
W 1964 roku proklamowano republike, której pierwszym prezydentem byl Jomo Kenyatta. Podczas swych rzadów zdolal on niedopuscic do napiec etnicznych w kraju. Jedyna legalna partia do 1991 roku byla KANU. Od 1978 roku prezydentem jest Daniel Toroitich arap Moi.
W 1963 roku Kenia zostala czlonkiem ONZ oraz OJA (Organizacji Jednosci Afrykanskiej). Obecnie ma wiodaca role gospodarcza i polityczna we wschodniej Afryce, a stolica jest siedziba wielu róznych organizacji afrykanskich.
Opinie o miastach w Kenii
4,4
Malindi
Beata Szmit
Malindia to przepiękna miejscowość z pięknymi czystymi, piaszczystymi plażami warta zwiedzenia. Polecam odwiedzenie "Miasta Małp". Przejażdzkę tuk-tukiem i zobaczenie prawdziwej Kenii, a nie tylko katalogowych obrazków, które proponują biura.