Historia Kenii

Pogoda w Kenii

Dzisiaj, 19.5 24°C
Kenia to kraj o zapierających dech w piersiach krajobrazach, ale też kraina ciekawa pod względem historycznym. Planując wakacje w Kenii warto zapoznać się z informacjami na temat jej bogatej historii.

Jak powstała Kenia?

Kenia nazywana jest "kolebką ludzkości", a wynika to z tego, iż to właśnie na jej terenie, w okolicy jeziora Turkana, odkryto najstarsze szczątki człowieka (Homo rudolfensis), pochodzące sprzed około 2 mln lat. Pierwotna ludność zamieszkująca obszar kraju należała do etiopskiej grupy etnicznej.

Kenia  - kolonizacja

Wybrzeże kraju od dawna stanowiło atrakcyjny obszar do zakładania kolonii. Jako pierwsi pojawili się tu Arabowie, którzy w VII wieku utworzyli kilkanaście sułtanatów. Wraz z kupcami perskimi prowadzili oni handel niewolnikami oraz kością słoniową.

Jako pierwszy Europejczyk na wybrzeże kenijskie dotarł Vasco da Gamma, w drodze do Indii. Za nim przybyli kolejni Portugalczycy i założyli w XV- XVIII wieku pierwsze kenijskie kolonie.
Pod koniec XVIII wieku tereny te wróciły w ręce Arabów, którzy po pewnym czasie włączyli obszar do sułtanatu Zanzibaru.

Brytyjczycy w Kenii

Od 1895 roku Kenia została włączona do Protektoratu Wschodnioafrykańskiego pod zarządem Wielkiej Brytanii.
Dopiero w tym czasie Brytyjczycy odważyli się na wkroczenie w głąb lądu. Wiązało się to z wyznaczeniem drogi z wybrzeża do protektoratu brytyjskiego w Ugandzie (Mombasa - Kisumu). Wybudowana linia kolejowa nazwana została koleją ugandyjską.

 

Rok 1914 przyniósł znaczny napływ rolników brytyjskich. Kilka tysięcy osób osiedliło się w południowo- zachodnich regionach kraju, na bardzo żyznych ziemiach. Do upraw na wulkanicznej i dobrze nawodnionej gleby zatrudniali tanią siłę roboczą - tutejsze plemiona Masajów i Kikuju. Od 1920 roku Kenia stała się kolonią brytyjską oraz miejscem zakładania wielkich plantacji.

Autonomia Kenii

Po II wojnie światowej zrodził się ruch narodowowyzwoleńczy, prowadzony przez organizację KANU (Afrykański Związek Narodowy Kenii), na czele którego stał Jomo Kenyatta.

 

Nasilenie walk miało miejsce w latach 1953- 56, kiedy to wybuchło krwawe powstanie prowadzone przez partyzantów Mau - Mau. Powstańcy przeciwni byli utworzeniu z Kenii republiki białych osadników. Walki doprowadziły do przyznania Kenii autonomii na początku 1963 roku, a kilka miesięcy później - 12 grudnia, także niepodległości. Wielu białych osadników wyjechało wówczas z Kenii do Rodezji lub RPA.

Ustrój w Kenii

W 1964 roku proklamowano republikę, której pierwszym prezydentem był Jomo Kenyatta. Dziś Kenia jest demokratyczną republiką prezydencką i należy do brytyjskiej Wspólnoty Nardów. Tworzy ją 47 hrabstw, na czele których stoją gubernatorzy.

 

W 1963 roku Kenia została członkiem ONZ oraz OJA (Organizacji Jedności Afrykańskiej). Obecnie ma wiodącą rolę gospodarczą i polityczną we wschodniej Afryce, a stolica jest siedzibą wielu różnych organizacji afrykańskich.

Opinie o miastach w Kenii

5,0
Bamburi gosiastach
Wyciecka do Kenii Ogólnie: miejsce sliczne
Atrakcje turystyczne: safari wycieczka na wassini - rafa koralowa - cuda!!
Aktywny wypoczynek: da sie ponurkowac
Życie nocne: nic sie nie dzieje, poza hotelami strach wyjsc
Komunikacja: komunikacja lokalna dosc niebezpieczna
Jedzenie i restauracje: no jedzenie na 5
Zdrowie i bezpieczeństwo: na malarie leki konieczne, dosc niebezpiecznie
Pogoda: my bylismy w lutym - polecamy luty
Plaża: piekna piaszczysta z goraca woda

Kenia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY