Nairobi - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Nairobi

Dzisiaj, 21.6 21°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 2 mln
Polska ambasada: Kabarnet Rd, przecznica Ngong Rd, tel. (+254 20) 3872-811, 3872-812
Numer kierunkowy telefonu: 00254 20
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 999
Pierwsza pomoc: 999
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Nairobi: 14.00
Komunikacja miejska:

Autobus: KBS dojeżdżają do większości przedmieść, zwykle są bardzo zatłoczone i powolne

Zbiorowe taksówki: matatu - jeżdżą zwykle tymi samymi trasami z tymi samymi numerami jak autobusy
Adres informacji turystycznej: Nation Centre, I piętro Union Towers, Moi Ave

Historia

Historia miasta liczy niewiele ponad 100 lat. W 1899 r. przy linii kolejowej budowanej przez Brytyjczyków, z Mombasy w głąb lądu do Ugandy, powstała tymczasowa osada. Zbudowano ją w dolinie, w której z racji trudniejszych warunków terenowych, prace budowlane trzeba było przerywać. Początkowo była tu tylko stacja rozrządowa i osiedle dla budujących kolej hinduskich robotników. Masajskie określenie doliny Ewaso Nairobi (strumień zimnej wody) dało nazwę osadzie.

Osiedle zaczęło się jednak szybko rozrastać. Już osiem lat później było na tyle duże, że obrano je na stolicę nowo powstałej kolonii: Brytyjskiej Afryki Wschodniej. Zachęcani przez władzę Europejczycy masowo przybywali do nowego miasta.

Koloniści dzielili miedzy sobą potężne połacie lądu. Rdzenna ludność murzyńska została zmuszona do płacenia podatków od “nielegalnie zajmowanej ziemi". Z powodu braku gospodarki pieniężnej musiała odpracowywać podatki przymusową pracą.

W miarę upływu czasu i wraz z upadkiem systemu segregacji rasowej, sytuacja Afrykańczyków zaczęła się stopniowo polepszać. Miasto przyciągało ludność z przeludnionych wsi, oczekującej poprawy losu. Przybywali także imigranci z innych krajów afrykańskich i Azji. W krótkim czasie szybko wrosła liczba mieszkańców.

Od 1960 r. Nairobi pozostaje stolica niezależnej Republiki Kenii. Po uzyskaniu niepodległości znaczna cześć Europejczyków wyemigrowała. Dzięki w miarę stabilnej sytuacji gospodarczej i politycznej w Kenii, Nairobi pozostaje obecnie głównym ośrodkiem biznesu w Afryce wschodniej i czwarta stolica ONZ.


Główne atrakcje

Główna, reprezentacyjna ulica Nairobi jest Kenyatta Avenue. Szerokość ulicy w czasie jej budowy przed wiekiem ustalono w taki sposób, by mógł na niej zawrócić zaprzęg złożony z dwunastu wołów. Najwięcej turystów przebywa zwykle w części południowej ulicy, gdzie najczęściej spotyka się sprzedawców pamiątek.

Na przeciwległym końcu ulicy znajduje się duży budynek Poczty Głównej (GPO). W tym miejscu wznosi się pomnik Galton-Fenziego, założyciela miejscowego klubu automobilowego. Zasłynął on z tego, iż w 1926 r. jako pierwszy przejechał samochodem z Mombasy do Nairobi.

Podobnie reprezentacyjnym placem jest plac City Square. Po jednej ze stron, na prawo od wejścia do parlamentu, znajduje się pomnik siedzącego z maczuga w ręku Jomo Kenyatty - zasłużonego dla kraju prezydenta. W jego mauzoleum zawsze plonie znicz.

Zwiedzać można także budynek parlamentu, a nawet obserwować obrady posłów. Wymaga to jednak zgłoszenia się do wartownika na rogu Parliament Road i Harambee Avenue, gdzie oddaje się na przechowanie bagaże i stad można udać się na galerie dla publiczności.

Niedaleko na Harambee Aqvenue znajduje się Kenyatta International Conference Centre - najwyższy, 28-piętrowy budynek w Kenii. Jest on siedzibą partii rządzącej. Za odpowiednim napiwkiem można wjechać na górę i podziwiać wspaniale widoki. Przy dobrej widoczności widać z niego masyw wulkaniczny Kenia a po przeciwnej stronie Kilimandzaro w Tanzanii. U podnóza drapacza chmur stoi budynek Jogoo House, zbudowany dokładnie na wzór rzymskiej willi.

W pobliżu targowiska miejskiego położony jest Meczet Jamia. Jego mury maja zielono-białe kolory a nad całością górują wieże minaretów i wielka kopula centralnej części świątyni.

W Nairobi znajduje się wiele parków, z których najładniejszym jest City Park. Rosną tu typowe tropikalne drzewa pośród których mieszka kilkanaście koczkodanów.


Muzea i galerie

Muzeum Narodowe (National Museum) - jest największą atrakcją miasta. W części poświęconej historii naturalnej najciekawsza jest kolekcja ornitologiczna z wypchanymi okazami gatunków niespotykanych w Europie np. dzioborożce i kraski. Znajdziemy tu także kopie słonia z włókna szklanego.

Obok znajduje się dział poświęcony geologii. Na piętrze mieści się galeria sztuki współczesnej, w której eksponowane są liczne dzieła twórców z Kenii, Tanzanii i Ugandy. Co ciekawe wszystkie eksponaty tej części można kupić, a muzeum utrzymuje się z prowizji za sprzedane dzieła.

W dziale poświęconym prehistorii człowieka (Prehistory Gallery) znajdują się kopie sławnych malowideł z Tanzanii. Na podłodze zobaczymy odlew utrwalonych w błocie śladów ludzkich stóp, które prawdopodobnie nasz przodek Homo erectus pozostawił przed 1,5 milionami lat. Dalej zobaczymy także kukły jego samego pochylone nad zabita antylopa. Obok zobaczymy także jeszcze bardziej prymitywnych australopiteków.

Na piętrze znajdują się zbiory etnograficzne. Ciekawostką są “sandały do nurkowania" wykonane z garbowanej w gnojówce skóry słonia. Zobaczyć można tu także inne rękodzieło tutejszych ludów pasterskich - Samburu, Turkana i Masajów. Interesująca jest także wystawa fotografii dokumentujących walkę o niepodległość.

Archiwum Państwowe - na parterze znajduje się ekspozycja zbiorów malarskich Josepha Murumbi, który był przez pewien czas wiceprezydentem kraju. Kolekcja ta została sprzedana państwu w 1966 r. Oprócz tego znajduje się tu kolekcja o charakterze etnograficznym: bron, sprzęty gospodarstwa domowego i instrumenty muzyczne.

Na piętrze znajduje się zbiór czarno-białych fotografii prasowych obrazujących prace prezydenta Daniela Arap Moi. W soboty wyświetlane są tu darmowe filmy poświęcone przyrodzie, kulturze i polityce Kenii.

Muzeum Kolejnictwa (Railway Museum) - znajduje się kilkanaście minut pieszo z dworca kolejowego. Stoją tu zabytkowe lokomotywy parowe w większości wyprodukowane w Wielkiej Brytanii. W wagonie nr 12 pierwszej klasy zobaczyć można wystawę poświęconą inspektorowi C.H. Ryallowi. W 1898 r. W czasie wielkiego polowania na groźne lwy “ludojady z Tsavo", celowo został on na noc sam w otwartym wagonie z nabita strzelba, by ściągnąć na siebie głodnego lwa i zastrzelić go. Niestety nad ranem zasnął. Tymczasem lew właśnie wtedy zakradł się, wywlekł z wagonu i pożarł. Wagon ten wraz z odrestaurowana lokomotywa nr 301 został wykorzystany w czasie kręcenia filmu “Pożegnanie z Afryką" w plenerach w Kajiado.

Gallery Watattu, Standart Street, Lonhro House - czasami odbywają się tu wystawy sztuki alternatywnej

Paa Ya Paa Art Gallery, Ridgeways Road - wystawiane są tu prace artystów z Afryki Wschodniej


Zakupy

Nairobi jest dobrym miejscem na zakup wyrobów afrykańskiego rzemiosła. Nabyć je można w jednym z wielu sklepów z osobliwościami lub na targowiskach i ulicznych bazarach. Wziętym towarem są słynne afrykańskie maski.

Wyrabiane na kenijskich wioskach koszyki z sizalu i maty można nabyć w sklepie Oromolu przy Chylu Road. Po tkaniny, w tym również tradycyjnie tkane z łyka, dobrze wstąpić do Maridadi Fabrics przy Rondo City Stadium. W Kazuri Bead Centre, przy Mbaghati Ridge można nabyć różne rodzaje biżuterii i koralików.

Do największych targów z wyrobami rzemiosła należy Kariakor Market. Jest tu szczególnie duży wybór sizalowych koszy - vyondo. Dla interesujących się kulturą Masajów najciekawszy będzie Masaai Market. Najbardziej ruchliwa ulica handlowa w mieście jest górna cześć Moi Avenue. Sporo sklepów z tkaninami znajduje się przy Biashara Street.

W Nairobi jest najwięcej nowoczesnych centrów handlowych w Afryce poza RPA. Przy Muthaiga Road mieści się Esso Plaza. Sarit Centre znajduje się w Westlands a YaYaCentre w Hurlingham. Robią w nich zakupy biali i zamożni Kenijczycy.


Gdzie zjeść

African Heritage, Banda Street, tel. 337507 - ekskluzywna restauracja, w której podawane są najlepsze dania afrykańskiej kuchni. Do jedzenia przygrywa zespól

Mayur, Hotel Supreme, górna cześć River Road, tel. 225241 - hinduska restauracja wegetariańska, podaje dania z południowych Indii

Daas Ethiopia Restaurant, Kirichwa Road, tel. 727353 - restauracja z kuchnia afrykańska. Dania przygotowywane są na specjalnych paleniskach przy każdym stole

Bon Apetit, Hamilton House, Kaunda Street, tel. 217851 - podaje dania kuchni włoskiej i międzynarodowej


Rozrywka

W Nairobi działa spora ilość klubów muzycznych. Koncerty zaczynają się przeważnie wieczorem. Najbardziej popularny jest Modern Green Day and Night Club przy Latema Road. Do bardziej znanych należy Carnivore Simba Saloon przy Langata Road, tel. 501779. Grana jest rozmaita muzyka, od rocka przez jazz po muzykę afrykańską.

W kenijskich dyskotekach, zwanych “Day& Night Club" dominuje reggae. Należy do nich Monte Carlo Club, Accra Road, tel. 223181. Przy typowej muzyce disco można bawić się w Club Africa w Rib Shack przy Kiambu Road (tel. 512439).

Dyskoteki i lokale w centrum odwiedzane są głównie przez turystów. Dla Kenijczyków główną dzielnicą rozrywki jest Eastleigh. W licznych jego barach przygrywają często na żywo miejscowe zespoły.

W mieście i okolicy sporo jest zespołów grających rdzenną muzykę etniczną. W wielu miejscach odbywają się koncerty lub większe imprezy. Tradycyjnej muzyki luo można posłuchać m.in. w leżącym pod stolica parku etnograficznym. Muzyka kamba i kikuju najczęściej jest grana w rejonie River Road.


Oferty na wakacje w Kenii - najlepszy sposób by zwiedzić Nairobi

Kenia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY