Madryt - Przewodnik

<p><strong>Madryt</strong> to stolica Hiszpanii i jednocześnie jej największe miasto. Zlokalizowany jest w środkowej części kraju, dokładnie na Wyżynie Kastylijskiej, u stóp góry Sierra de Guadarrama, nad rzeką Manzanares. To miasto oferujące turystom ogrom atrakcji, nie tylko zabytki, ale i wrażenia piłkarskie na stadionie „królewskich”, czyli słynnego Realu Madryt. 

Pogoda w Madrycie

Dzisiaj, 27.5 29°C

Madryt to stolica Hiszpanii i jednocześnie jej największe miasto. Zlokalizowany jest w środkowej części kraju, dokładnie na Wyżynie Kastylijskiej, u stóp góry Sierra de Guadarrama, nad rzeką Manzanares. To miasto oferujące turystom ogrom atrakcji, nie tylko zabytki, ale i wrażenia piłkarskie na stadionie „królewskich”, czyli słynnego Realu Madryt. 

Rys historyczny
Miano stolicy Hiszpanii Madryt uzyskał w XVI wieku, ale początki miasta sięgają czasów panowania Maurów i IX wieku naszej ery. Początkowo w sercu osady, z której wyrosło obecne olbrzymie miasto, stała twierdza obronna, wybudowana na brzegu rzeki Manzanares. Dziś w miejscu tym można podziwiać słynny zabytek Madrytu - Palacio Real. Przez ponad 100 lat miasteczko, które wyrosło wokół twierdzy, było przekazywane z rąk do rąk, a ostatecznie włączono je do Kastylii. Były to czasy prężnego rozwoju, dzięki czemu rola Madrytu dla całego kraju rosła. W końcu w XVI wieku przeniesiono stolicę z Toledo właśnie do Madrytu.
Madryt obecnie dzieli się na dwie części: Stary Madryt i Madryt Burboński.

Najważniejsze zabytki stolicy
Bogata historia miasta jest wyraźnie widoczna w jego zabytkach, które przetrwały setki lat w niezmienionym stanie. Wśród nich warto wymienić chociażby wspominany już Palacio Real (Pałac Królewski pochodzący z XVIII wieku), Pałac Senatu, Pałac Kongresowy, Pałac Sprawiedliwości, czy zabytki sakralne: kościół San Pedro el Real z XV wieku, katedrę San Isidoro el Real z XVII wieku oraz klasztor Descalzas Reales z XVI wieku. Na spacer można wybrać się do parku Casa de Campo, o powierzchni prawie 1450 ha, gdzie centralne miejsce zajmuje Fontanna Księcia z 1725 roku.
Miłośnicy piłki nożnej obowiązkowo powinni odwiedzić stadion Santiago Bernabéu, czyli obiekt jednej z najlepszych drużyn piłkarskich na  świecie - Realu Madryt. Ciekawostką Madrytu jest także świątynia Debod, czyli staroegipska budowla, jaka została tu sprowadzona w czasach budowy tamy asuańskiej.

Muzeum Prado
Madryt jest znany z bogatych zbiorów muzealnych. Jednym z najważniejszych nie tylko w stolicy Hiszpanii, ale i dla całego świata jest Muzeum Narodowe Prado.  Zostało ono utworzone w 1819 roku przez króla Ferdynanda VII. Mieści się w klasycystycznym budynku Edificio Villanueva z XVIII wieku, przy alei Paseo del Prado.

By zwiedzić Madryt, sprawdź oferty na wakacje w Hiszpanii


Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY