El Hierro - Przewodnik

<p><strong>El Hierro - </strong>n<span style="line-height: 20.8px;">ajmniejsza spośród wszystkich Wysp Kanaryjski</span>ch, jest częścią Hiszpanii i nieodkrytym jeszcze obszarem, atrakcyjnym pod względem turystycznym. Stanowi najbardziej na zachód wysunięty kraniec terytorium Hiszpanii. Na próżno na wyspie można szukać luksusowych hoteli i wczasów w formule all inclusive. Niemniej, <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/wyspy-kanaryjskie/" target="_self">wakacje na El Hierro</a> mogą być niezapomniane, głównie z uwagi na fakt, że można tu podziwiać dziewiczą przyrodę i spędzić wolny czas w ciszy i spokoju.

Pogoda w El Hierro

Dzisiaj, 23.5 21°C

El Hierro - najmniejsza spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich, jest częścią Hiszpanii i nieodkrytym jeszcze obszarem, atrakcyjnym pod względem turystycznym. Stanowi najbardziej na zachód wysunięty kraniec terytorium Hiszpanii. Na próżno na wyspie można szukać luksusowych hoteli i wczasów w formule all inclusive. Niemniej, wakacje na El Hierro mogą być niezapomniane, głównie z uwagi na fakt, że można tu podziwiać dziewiczą przyrodę i spędzić wolny czas w ciszy i spokoju.

Wyspa nazywana jest również „Wyspą Południkową”, „Isla del Meridiano” oraz wyspą bezludną. Zaliczana jest do Makronezji. Po hiszpańsku nazwa „El Hierro” oznacza „żelazo”.

El Hierro ma bogatą historię. Już w II wieku naszej ery Ptolemeusz wyznaczył na Punta de Orchilla, zachodnim punkcie wyspy, przebieg południka zerowego. W okresie średniowiecza wierzono, że tutaj kończy się świat, a ocean wpada do przepaści.
Od 22 stycznia 2000 roku cała wyspa jest rezerwatem biosfery wpisanym na listę UNESCO. Co ciekawe, centrala wodno-wiatrowa dostarcza mieszkańcom energię odnawialną, przez co są całkowicie niezależni energetycznie od reszty świata.

Ukształtowanie terenu wyspy jest górzyste i pagórkowe. Odznacza się ona zróżnicowanym krajobrazem - lasy sosnowe przeplatają się z zielonymi łąkami, z polami zastygłej lawy, czy z migdałowymi sadami. Wybrzeże tworzą wysokie klify, które otaczają niewielkie zatoczki z naturalnymi, ciepłymi basenami. Turystyka na El Hierro rozwija się w sposób zrównoważony i współistnieje z innymi gałęziami gospodarki wyspy, m.in. rolnictwem. Przyjeżdżając tu na wczasy, można zatrzymać się w niedużych hotelach, domkach i apartamentach wypoczynkowych.

Atrakcją dla przyjeżdżających w te okolice na wakacje turystów jest rezerwat morski Mar de Las Calmas, który obejmuje swoim zasięgiem rybacką miejscowość La Restinga. Znajduje się ona w odległości zalewie 2 km od miejsca wybuchu w październiku 2011 roku podwodnego, najmłodszego na Wyspach Kanaryjskich, wulkanu. Można tu odkrywać podwodny świat, a wielu turystów uznaje to miejsce za idealne do uprawiania nurkowania. Plaż jest niewiele i wszystkie niemalże mają charakter wulkaniczny. Najpiękniejszą jest Playa del Verodal z czarnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. W poszukiwaniu białego piasku turyści powinni udać się na plażę Arenas Blancas.

Na El Hierro w zasadzie nie ma zabytków, a do wielu zakątków nie dotarła jeszcze cywilizacja - są dziewicze i można się tu poczuć jak na bezludnej wyspie. Atrakcją dla turystów i najważniejszym zabytkiem przyrody na wyspie jest Święte Drzewo Geroe, znajdujące się na południe od Valverde. Najczęściej fotografowanym miejscem na El Hierro, znajdującym się niedaleko miejscowości El Pinar, jest Roque de Bonanza - skała o charakterystycznym kształcie.

Wyspa jest oazą spokoju i ciszy - idealnym miejscem na wakacje dla osób, którzy cenią sobie bliski kontakt z przyrodą. Znajdują się tu liczne trasy pieszych wycieczek, z których najpopularniejszą jest Camino de Jinama. Szlaki są dobrze oznakowane, dlatego nie sposób się tu zgubić.

Stolicą El Hierro jest miejscowość Valverde w głębi lądu, która liczy sobie około 5 tys. mieszkańców. Zbudowano ją na miejscu dawnej osady Bimbaczów - Amoco. Atrakcją stolicy jest główny plac - Plaza de Quintero Nunez, a do najciekawszych miejsc turystycznych należy budynek Ratusza z oryginalną fasadą, świątynia Iglesia de Nuestra Senora de la Concpecion oraz centrum etnograficzne Casa de las Quinteras. 

Na północnym krańcu wyspy znajduje się na nadmorska miejscowość Pozo de las Calcosas, wznosząca się na stromym klifie, z piękną, małą kapliczką na szczycie. Turyści mogą zakosztować kąpieli w naturalnych basenach w skałach. Na południowy zachód od tej wioski znajduje się Mirador de la Peny - punkt widokowy z restauracją. Z kolei, niedaleko Valverde jest położona w ładnej zatoczce miejscowość Tamaduste.

Warto wybrać się na El Hierro do doliny El Golfo, gdzie uprawiane są ananasy, których smak podobno jest niezrównany. Dla smakoszy słodkości polecane są hierreńskie serniki, które od 1900 roku według tradycyjnej receptury wypieka rodzinna cukiernia z wykorzystaniem koziego sera. Kuchnia El Hierro opiera się w przeważającej części na świeżo łowionych rybach i uprawianych na wyspie warzywach i owocach.

Mieszkańcy wyspy El Hierro chętnie kultywują w kolejnych pokoleniach swoje tradycje. Dlatego podczas organizowanych tu fest można zobaczyć tancerzy w biało-czerwonych strojach i kolorowych czapkach, pląsających w rytm muzyki.

Organizując krótką wycieczkę na wyspę El Hierro, warto skorzystać z możliwości wypożyczenia wspomaganych elektrycznie rowerów i w ten sposób zwiedzić ten piękny zakątek Wysp Kanaryjskich.

Na wyspę można dotrzeć drogą morską, m.in. promem z Teneryfy do portu Puerto de la Estaca, albo samolotem na lotnisko oddalone od stolicy Valverde kilka kilometrów. 
 


Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY