Portugalia - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/portugalia/"><strong>Portugalia</strong></a> jest przepięknym krajem, pełnym atrakcji turystycznych. Znajdziesz tu <strong>piękne plaże nad samym Oceanem Atlantyckim</strong>, ale także<strong> wielowiekowe zabytki</strong> świadczące o bogatej kulturze i zawirowaniach historycznych, jakim ulegała Portugalia przez wiele dziesięcioleci. Dowiedz się więcej o Portugalii i<strong> zaplanuj wakacje</strong> nad oceanem.

Pogoda w Portugalii

Dzisiaj, 26.2 14°C
Portugalia jest przepięknym krajem, pełnym atrakcji turystycznych. Znajdziesz tu piękne plaże nad samym Oceanem Atlantyckim, ale także wielowiekowe zabytki świadczące o bogatej kulturze i zawirowaniach historycznych, jakim ulegała Portugalia przez wiele dziesięcioleci. Dowiedz się więcej o Portugalii i zaplanuj wakacje nad oceanem. Na początek trochę faktów: Portugalia to formalnie Republika Portugalska, położona na zachodnim krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Graniczy wyłącznie z Hiszpanią. Turystyka odgrywa ogromną rolę w gospodarce całego kraju. Do Portugalii zalicza się kilka wysp, m.in. położoną niedaleko wybrzeży Afryki Maderę i archipelag Azorów, który jest regionem autonomicznym. Rolę stolicy kraju pełni Lizbona, a najbardziej znanymi ośrodkami turystycznymi są przykładowo Alentejo, Algarve czy Porto.

Wycieczki do Portugalii - gdzie jechać? Najlepsze miejsca na wypoczynek

Turyści przyjeżdżają do Portugalii głównie w celach wypoczynkowych i krajoznawczych. Organizowane są tutaj zarówno wycieczki objazdowe, których obowiązkowym punktem jest rzecz jasna Lizbona, jak i wczasy w Algarve i Alentejo. W każdym regionie Portugalii można zobaczyć coś szczególnego i niepowtarzalnego. W Portugalii wyróżnia się następujące regiony turystyczne:
  • Algarve - położone na południu kraju,
  • Costa de Lisbona - wybrzeże obejmujące Lizbonę, przedmieścia i okolice,
  • Costa Verde - zielone wybrzeże, obejmujące północną linię brzegową kraju,
  • Costa da Prata - srebrne wybrzeże w centralnej Portugalii, sięgające od Lizbony po Porto,
  • Planicies - nizinny region Alentejo na południu Portugalii,
  • Montanhas - region górzysty, położony w północno-środkowej części kraju,
  • Madeira - Madera,
  • Azores - archipelag Wysp Azorskich.

Plaże w Portugalii są mocno zróżnicowane, zwykle klifowe i piaszczyste. Ich powierzchnia ulega zmianom w ciągu doby z uwagi na silne pływy atlantyckie. Znajduje się tu wiele przepięknych plaż, które na długo zapadają w pamięci. Sporo uroczych zakątków można znaleźć w Lagos i okolicach. Niezwykle urokliwa jest plaża Praia da Marinha, a także Praia de Benagil ze słynną jaskinią Algar de Benagil. Szczególnym miejscem jest także plaża oraz przylądek Ponta da Piedade, który można podziwiać zarówno z klifow jak i podczas wycieczki motorówką. Mieszkańcy rejonu Algarve nastawieni są na turystykę i jest ona tam najlepiej rozwinięta. Czas upływa tu wolno i leniwie.

Portugalia przyciąga turystów właściwie przez cały rok. Kraj ma zróżnicowany klimat - w pobliżu oceanu temperatury są umiarkowane, a w głębi sięgają latem nawet 40 stopni Celsjusza. Wyjazd na wakacje w te rejony Europy może być gwarancją słonecznej pogody.

Madera – wyspa wiecznej wiosny

Klimat Madery sprzyja odwiedzinom tej wyspy przez okrągły rok. Wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim, 500 km od wybrzeża Afryki i 1000 km od Europy. Temperatury utrzymują się tu na podobnym poziomie i przez większość roku wynoszą ok 20-25 stopni. Madera szczyci się rewelacyjnymi krajobrazami, wyśmienitą kuchnią i przyjemnym klimatem. Znajdziesz tu wiele niezapomnianych tras spacerowych z których rozpościerają się piękne widoki. Ta zielona wyspa zachwyca piękną przyrodą, można tu także podziwiać niezapomniane widoki z drugiego co do wielkości klifu w Europie. 

Portugalia - atrakcje, co warto zwiedzić?

Podstawowym punktem zwiedzania Portugalii jest jej stolica. Lizbona i jej okolice cieszą się ogromnym uznaniem turystów. W mieście tym nie brakuje przepięknych zabytków. Te kluczowe to choćby: Alfama - najstarsza część miasta, Belem - symbol całej Portugalii, Klasztor Hieronimitów, Baixa, oceanarium, Berardo Collection Museum, Zamek św. Jerzego, Praca do Comercio (dawna korrida), Praca de D. Pedro IV czy Klasztor Karmelitów. W północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, położone jest drugie najczęściej odwiedzane miasto tego kraju - Porto. Słynie z doskonałego wina - słodkiego Porto. Miasto ma także wiele miejsc godnych zobaczenia, m.in. Ponte Luis I - dwupoziomowy most z kutego żelaza, niewielkie miasteczko Vila Nova de Gaia - znane dzięki producentom wina, Palacio da Bolsa, secesyjne Livraria Lello czy muzeum Serralves. Klimat miasta Porto udzieli się każdemu – można tam przechadzać się wąskimi uliczkami, czy podziwiać okazały Most Ponte Louis, który jest symbolem miasta. Z uwagi na słynne sanktuarium w Fatimie, gdzie miały miejsca objawienia fatimskie, w Portugalii świetnie rozwija się turystyka pielgrzymkowa. Zjeżdżają tutaj wierni z całego świata, modląc się w portugalskim sanktuarium do Matki Bożej, Maryi. Na mapie Portugalii warto wyróżnić też piękne miasteczko o nazwie Sintra. Kryje w sobie ciekawe pałace, gustowne rezydencje i ruiny starożytnego zamku. Położone wśród wzgórz Serra de Sintra, gwarantuje wspaniałe widoki. Sintra znajduje się ok. godziny drogi od Lizbony, dlatego to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę. Z kolei przepiękne krajobrazy rozciągają się w Dolinie Douro, gdzie zielone zbocza porośnięte są winnicami.

Zobacz również:

Opinie o miastach w Portugalii

4,8
Funchal Ren
Dużo turystów

Portugalia na skróty