Temperatury i pogoda w Portugalii

Pogoda w Portugalii charakteryzuje się łagodnym klimatem śródziemnomorskim, dzięki czemu kraj ten jest popularnym celem turystycznym przez cały rok. Latem termometry pokazują tutaj średnie wartości w okolicy 24 kresek, zwłaszcza w regionach południowych, np. Algarve. Zimy również oferują nam przyjemną aurę, bo nawet wtedy temperatury w Portugalii rzadko kiedy spadają poniżej 13°C w ciągu dnia, dzięki czemu warto się tutaj wybrać również poza sezonem. Wiosna i jesień są okresami przejściowymi, idealnymi dla osób, które na wakacjach chcą głównie zwiedzać i pieszo eksplorować ten piękny kraj.

Kiedy najlepiej jechać do Portugalii?

Dla miłośników ciepłego klimatu i plażowania lato będzie idealnym czasem na urlop, ponieważ temperatury w Portugalii wynoszą wtedy średnio 25°C, oferując atrakcyjne warunki do plażowania oraz beztroskiego relaksu na pięknych wybrzeżach oceanu. Ci, którzy nastawieni są głównie na poznawanie kultury i historii kraju, śmiało mogą planować swoje wakacje na wiosnę lub jesień, kiedy to panują ciepłe, ale nie upalne warunki pogodowe. Stosunkowo łagodna zima sprawia, że wiele osób to właśnie wtedy rezerwuje swój pobyt w Portugalii, uciekając od mrozów panujących w północnej części Europy.

Najcieplejsze miesiące w Portugalii

Najwyższe temperatury w Portugalii odnotowuje się w szczycie sezonu letniego oraz na początku jesieni, czyli w okresie od lipca do września. Intensywnie świecące wtedy słońce, nagrzewa powietrze do średnio 24-25°C, stwarzając idealne warunki dla miłośników prawdziwie gorącego klimatu. Na południu kraju termometry mogą pokazywać jeszcze wyższe wartości, nawet te w okolicy 30 kresek, podczas gdy w regionach nadmorskich i na północy jest bardziej rześko. Ze względu na panujące w tych miesiącach upały, podczas urlopu niezbędna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, jak i przewiewna odzież.

Kiedy jest najcieplejsza woda w Portugalii?

Ocean Atlantycki jest najcieplejszy w okresie od czerwca do października. Termometry zanurzone w wodzie w tych miesiącach pokazują średnie wartości na poziomie 17 kresek, jednak nierzadko zdarza się, że słupek rtęci wędruje do okolic 20°C. Takie warunki przyciągają turystów z całego świata, którzy nastawieni są na kąpiele bądź uprawianie sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy nurkowanie z akwalungiem. W tym okresie pogoda w Portugalii również jest dosyć stabilna, pozwalając cieszyć się turystom bezchmurnym niebem i intensywnym słońcem.

Pogoda w Portugalii w styczniu

Styczeń to najchłodniejszy miesiąc w roku w tym regionie, chociaż nawet wtedy temperatury w Portugalii w ciągu dnia rzadko kiedy spadają poniżej 13°C. Taka łagodna aura jest idealna do zwiedzania, a także długich pieszych wycieczek. Nocne 5°C wymusza na nas założenie dodatkowej warstwy wierzchniej podczas wieczornych aktywności na zewnątrz. Styczniowe dni charakteryzują się 5 godzinami słońca i oceanem nagrzanym do poziomu 13°C, co sprawia, że kąpiele zarezerwowane są głównie dla odważnych pływaków.

Portugalia w styczniu - sprawdź oferty

Pogoda w Portugalii w lutym

Luty to kontynuacja zimowej aury w kraju, podczas której temperatury w Portugalii w ciągu dnia oscylują wokół 14 kresek. Jak sami widzimy, wciąż jest to znacznie cieplej niż w wielu innych regionach północnej Europy o tej samej porze roku. W nocy termometry pokazują mniej więcej 6°C, sprawiając, że podczas wieczornych rozrywek pod gołym niebem z pewnością przyda nam się nieco grubsza kurtka. Słońce dostarcza nam witaminę D przez średnio 6 godzin dziennie, zachęcając do spacerów po pustych wybrzeżach Atlantyku, który w lutym nagrzany jest do 13°C.

Portugalia w lutym - sprawdź oferty

Pogoda w Portugalii w marcu

Marzec sprawia, że w powietrzu coraz wyraźniej daje odczuć się przyjemną wiosnę, a powoli zazieleniająca się roślinność potwierdza zmianę pory roku. W ciągu dnia temperatury w Portugalii wynoszą średnio 16°C, stwarzając nam komfortowe warunki do pieszej eksploracji kraju, jak i korzystania z jego licznych rozrywek. Noce są nadal nieco chłodniejsze, podczas których termometry pokazują plus minus 7 stopni. Ocean Atlantycki, mimo słońca obecnego na niebie przez 6 godzin, uparcie utrzymuje temperaturę 13°C. Marzec ze względu na poprawę pogody jest atrakcyjnym miesiącem na urlop przed szczytem sezonu turystycznego.

Pogoda w Portugalii w kwietniu

W kwietniu aura staje się już znacznie przyjemniejsza, a turystów nieodmiennie zachwyca eksplozja kwiatowych barw. Słońce, które mocno świeci na niebie przez 8 godzin dziennie, nagrzewa powietrze do komfortowych 17°C. Takie warunki są idealne dla osób, które na urlopie poszukują ciepłej, ale nie upalnej pogody. W nocy termometry pokazują wartości w okolicy 8 kresek, a więc wciąż jest nieco chłodniej. Ocean Atlantycki nadal nie zachęca do kąpieli swoimi 14°C, jednak spacer po jego pięknych wybrzeżach przy akompaniamencie szumu fal powinien być miłą rekompensatą za brak możliwości zanurzenia się w wodzie.

Pogoda w Portugalii w maju

W maju wiosna opanowała region już w pełni, sprawiając, że kraj coraz bardziej otwiera się na turystów, udostępniając znacznie większą liczbę rozrywek niż w sezonie zimowym. To wszystko zasługa 19-stopniowego ciepła w ciągu dnia, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wieczory również są nieco cieplejsze, bo temperatury w Portugalii po zmroku wynoszą średnio 11°C. Ocean Atlantycki chłonie promienie słońca przez plus minus 9 godzin dziennie, powoli nagrzewając się do poziomu 15°C. Mimo że dla wielu osób jest to nadal zbyt mało do kąpieli, niektórzy śmiałkowie próbują pierwszego mokrego szaleństwa w sezonie.

Pogoda w Portugalii w czerwcu

Czerwiec oznacza nadejście lata z coraz wyższymi temperaturami w Portugalii, które w ciągu dnia często przekraczają próg 22°C, zapewniając doskonałe warunki dla wszystkich miłośników relaksu pod gołym niebem. W nocy jest znacznie cieplej niż w poprzednich miesiącach, bo możemy liczyć na mniej więcej 13°C. Ocean Atlantycki zaprasza do orzeźwiających kąpieli swoimi 17°C, oferując piękne rafy koralowe, zwłaszcza w regionie Algarve. Czerwcowe dni charakteryzują się 10 godzinami słońca, które opala nasze ciało na piękny brąz.

Pogoda w Portugalii w lipcu

Lipiec to początek sezonu turystycznego, co oznacza, że popularne kurorty tętnią życiem praktycznie przez całą dobę, dostarczając turystom masę atrakcji. W ciągu dnia temperatury w Portugalii regularnie przekraczają próg 24°C, co z pewnością docenią miłośnicy gorących wakacji. Nocne 15°C sprawia, że nikt nie chce tracić czasu na sen, chętnie spędzając wolny czas poza hotelem. Ocean Atlantycki, który oferuje nam 17°C, zapewnia doskonałe warunki do pływania i uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza że w wietrzne dni fale są tutaj naprawdę spektakularne. W ciągu dnia słońce ogrzewa nas przez długie 11 godzin.

Pogoda w Portugalii w sierpniu

Sierpień jest kontynuacją szczytu sezonu turystycznego, jak i jest to również miesiąc, w którym odnotowuje się najwyższe temperatury w Portugalii. Termometry pokazują średnio 25°C w ciągu dnia, choć na południu kraju wartości te mogą przekraczać nawet 30 stopni. Nocne 14°C sprawia, że region oferuje wiele rozrywek również po zmroku, sprawiając, że większość swojego urlopu możemy spędzać na świeżym powietrzu. Ocean Atlantycki utrzymuje ciepło na poziomie 17°C, a jego wybrzeża tętnią życiem. W sierpniu słońce ogrzewa nasze ciała przez plus minus 10 godzin dziennie.

Pogoda w Portugalii we wrześniu

Wrzesień, choć przynosi koniec szczytu sezonu turystycznego, nadal oferuje nam przyjemną, letnią aurę. W tym miesiącu średnie temperatury w Portugalii oscylują wokół 24°C w dzień, zapewniając idealne warunki do zwiedzania i relaksu na świeżym powietrzu. Nocą termometry pokazują równie przyjemne 14°C, zachęcając do wyjścia z hotelu po zmroku. Wrześniowy Ocean Atlantycki nagrzany do 17°C wciąż jest komfortowy do kąpieli, a w wodzie odpoczywa wielu turystów. Mimo początku jesieni słońce obecne jest na niebie przez średnio 8 godzin dziennie.

Pogoda w Portugalii w październiku

W październiku zauważalny jest stopniowy spadek temperatur w Portugalii, co związane jest z oficjalnym wejściem regionu w okres jesienny. Termometry w tym miesiącu pokazują zazwyczaj 21°C w ciągu dnia, chociaż na południu kraju może być nieco cieplej. W nocy powietrza wychładza się do poziomu 11°C, zapewniając nam komfortowy sen. Ocean Atlantycki niezmienne od czterech miesięcy utrzymuje 17°C, a więc kąpiele w nim nadal powinny być przyjemne. Październikowe dni są nieco krótsze, bo słońce obecne jest na niebie przez plus minus 6 godzin.

Pogoda w Portugalii w listopadzie

Przedostatni miesiąc roku nie zaskoczy nas znacznym spadkiem temperatur w Portugalii, mimo że klimat w północnej Europie jest już znacznie chłodniejszy. W ciągu dnia możemy liczyć na całkiem komfortowe 17°C, które są idealne do eksploracji tego pięknego kraju. Po zmroku termometry rzadko kiedy pokazują wartości poniżej 8°C, a więc wystarczy nieco grubsza kurtka, by zapewnić sobie przyjemny wieczorny spacer. Dni w tym miesiącu są już nieco krótsze, podczas których słońce obecne jest na niebie przez 5 godzin i mogą pojawiać się umiarkowane opady deszczu. Ocean Atlantycki traci ciepło nagromadzone w lecie, a jego temperatura w listopadzie wynosi 16°C.

Portugalia w listopadzie - sprawdź oferty

Pogoda w Portugalii w grudniu

Ostatni miesiąc w tym kraju to idealna okazja do spędzenia sylwestra z dala od mrozów panujących w północnej Europie. Mimo zimowej aury, temperatury w Portugalii w ciągu dnia oscylują wokół 14°C, zapewniając nam przyjemne warunki do relaksu na świeżym powietrzu, zwłaszcza że intensywne słońce obecne jest na niebie przez 4 godziny. Na nieco chłodniejsze noce (6°C) przyda nam się grubsze okrycie wierzchnie, by móc komfortowo spędzać czas poza hotelem. Ocean Atlantycki (14°C) w połączeniu z niższymi temperaturami powietrza dla większości osób nie jest atrakcyjny do kąpieli i trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy, by móc zanurzyć się w jego wodach.

Portugalia w grudniu - sprawdź oferty

Średnie temperatury w Portugalii

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 13 luty 14 marzec 16 kwiecien 17 maj 19 czerwiec 22 lipiec 24 sierpień 25 wrzesień 24 październik 21 listopad 17 grudzień 14
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 5 luty 6 marzec 7 kwiecien 8 maj 11 czerwiec 13 lipiec 15 sierpień 14 wrzesień 14 październik 11 listopad 8 grudzień 6
Temperatura wody [°C]:
styczen 13 luty 13 marzec 13 kwiecien 14 maj 15 czerwiec 17 lipiec 17 sierpień 17 wrzesień 17 październik 17 listopad 16 grudzień 14
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 5 luty 6 marzec 6 kwiecien 8 maj 9 czerwiec 10 lipiec 11 sierpień 10 wrzesień 8 październik 6 listopad 5 grudzień 4

Pogoda na Maderze

Dzisiaj, 16.04 25 °C
Jutro, 17.04 19 °C
Pojutrze, 18.04 17 °C

Średnie temperatury - Madera

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 19 luty 19 marzec 19 kwiecien 19 maj 21 czerwiec 22 lipiec 24 sierpień 26 wrzesień 26 październik 24 listopad 22 grudzień 20
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 13 luty 13 marzec 13 kwiecien 13 maj 14 czerwiec 16 lipiec 18 sierpień 19 wrzesień 19 październik 17 listopad 16 grudzień 14
Temperatura wody [°C]:
styczen 18 luty 18 marzec 18 kwiecien 19 maj 20 czerwiec 22 lipiec 22 sierpień 23 wrzesień 22 październik 20 listopad 19 grudzień 18
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 6 luty 7 marzec 7 kwiecien 9 maj 10 czerwiec 12 lipiec 12 sierpień 12 wrzesień 9 październik 8 listopad 6 grudzień 6

Pogoda w Algarve

Dzisiaj, 16.04 21 °C
Jutro, 17.04 19 °C
Pojutrze, 18.04 18 °C

Średnie temperatury - Algarve

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 16 luty 17 marzec 19 kwiecien 20 maj 22 czerwiec 26 lipiec 28 sierpień 28 wrzesień 26 październik 23 listopad 19 grudzień 17
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 8 luty 8 marzec 10 kwiecien 11 maj 14 czerwiec 17 lipiec 18 sierpień 18 wrzesień 17 październik 15 listopad 11 grudzień 9
Temperatura wody [°C]:
styczen 17 luty 17 marzec 17 kwiecien 17 maj 19 czerwiec 20 lipiec 22 sierpień 22 wrzesień 22 październik 20 listopad 19 grudzień 18
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 6 luty 7 marzec 7 kwiecien 9 maj 10 czerwiec 12 lipiec 12 sierpień 12 wrzesień 9 październik 8 listopad 6 grudzień 6

Pogoda w okolicach Lizbony

Dzisiaj, 16.04 23 °C
Jutro, 17.04 22 °C
Pojutrze, 18.04 21 °C

Średnie temperatury - Okolice Lizbony

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 14 luty 15 marzec 17 kwiecien 20 maj 22 czerwiec 25 lipiec 27 sierpień 28 wrzesień 26 październik 22 listopad 17 grudzień 15
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 8 luty 8 marzec 10 kwiecien 12 maj 13 czerwiec 15 lipiec 17 sierpień 17 wrzesień 16 październik 14 listopad 11 grudzień 9
Temperatura wody [°C]:
styczen 14 luty 14 marzec 14 kwiecien 15 maj 16 czerwiec 17 lipiec 18 sierpień 19 wrzesień 18 październik 18 listopad 16 grudzień 15
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 5 luty 7 marzec 7 kwiecien 9 maj 10 czerwiec 11 lipiec 12 sierpień 12 wrzesień 9 październik 7 listopad 6 grudzień 5

Pogoda w Lizbonie

Dzisiaj, 16.04 23 °C
Jutro, 17.04 22 °C
Pojutrze, 18.04 21 °C

Średnie temperatury - Lizbona

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 14 luty 16 marzec 17 kwiecien 19 maj 22 czerwiec 24 lipiec 27 sierpień 28 wrzesień 26 październik 22 listopad 18 grudzień 14
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 8 luty 9 marzec 9 kwiecien 11 maj 13 czerwiec 16 lipiec 17 sierpień 17 wrzesień 17 październik 14 listopad 11 grudzień 9
Temperatura wody [°C]:
styczen 14 luty 14 marzec 14 kwiecien 15 maj 16 czerwiec 17 lipiec 18 sierpień 19 wrzesień 19 październik 18 listopad 16 grudzień 15
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 5 luty 7 marzec 7 kwiecien 8 maj 11 czerwiec 12 lipiec 12 sierpień 11 wrzesień 9 październik 8 listopad 6 grudzień 6

Średnie temperatury - Albufeira

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 15 luty 15 marzec 17 kwiecien 19 maj 22 czerwiec 25 lipiec 28 sierpień 29 wrzesień 27 październik 23 listopad 19 grudzień 16
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 11 luty 11 marzec 12 kwiecien 14 maj 16 czerwiec 18 lipiec 19 sierpień 20 wrzesień 20 październik 18 listopad 15 grudzień 12
Temperatura wody [°C]:
styczen 16 luty 15 marzec 15 kwiecien 16 maj 18 czerwiec 19 lipiec 20 sierpień 21 wrzesień 21 październik 20 listopad 18 grudzień 17
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 7 luty 8 marzec 9 kwiecien 10 maj 12 czerwiec 13 lipiec 14 sierpień 13 wrzesień 11 październik 9 listopad 7 grudzień 7

Pogoda w Lagos

Dzisiaj, 16.04 23 °C
Jutro, 17.04 21 °C
Pojutrze, 18.04 19 °C

Średnie temperatury - Lagos

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 16 luty 15 marzec 17 kwiecien 19 maj 21 czerwiec 24 lipiec 26 sierpień 27 wrzesień 26 październik 23 listopad 19 grudzień 17
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 13 luty 12 marzec 13 kwiecien 14 maj 16 czerwiec 18 lipiec 19 sierpień 20 wrzesień 20 październik 19 listopad 16 grudzień 14
Temperatura wody [°C]:
styczen 16 luty 15 marzec 15 kwiecien 16 maj 17 czerwiec 18 lipiec 19 sierpień 20 wrzesień 21 październik 20 listopad 18 grudzień 17
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 7 luty 8 marzec 9 kwiecien 9 maj 12 czerwiec 13 lipiec 13 sierpień 13 wrzesień 11 październik 9 listopad 7 grudzień 7

Pogoda w Sagre

Dzisiaj, 16.04 21 °C
Jutro, 17.04 21 °C
Pojutrze, 18.04 22 °C

Średnie temperatury - Sagre

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 16 luty 15 marzec 16 kwiecien 18 maj 20 czerwiec 23 lipiec 25 sierpień 26 wrzesień 24 październik 23 listopad 19 grudzień 17
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 14 luty 13 marzec 14 kwiecien 16 maj 17 czerwiec 19 lipiec 20 sierpień 21 wrzesień 21 październik 20 listopad 17 grudzień 15
Temperatura wody [°C]:
styczen 16 luty 15 marzec 15 kwiecien 16 maj 17 czerwiec 18 lipiec 19 sierpień 19 wrzesień 20 październik 20 listopad 18 grudzień 17
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 7 luty 8 marzec 9 kwiecien 9 maj 12 czerwiec 12 lipiec 13 sierpień 12 wrzesień 11 październik 8 listopad 7 grudzień 7

Pogoda w Vilamourze

Dzisiaj, 16.04 24 °C
Jutro, 17.04 21 °C
Pojutrze, 18.04 20 °C

Średnie temperatury - Vilamoura

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 15 luty 15 marzec 17 kwiecien 19 maj 22 czerwiec 25 lipiec 28 sierpień 29 wrzesień 26 październik 23 listopad 19 grudzień 16
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 21 luty 11 marzec 13 kwiecien 14 maj 16 czerwiec 19 lipiec 20 sierpień 21 wrzesień 20 październik 19 listopad 15 grudzień 13
Temperatura wody [°C]:
styczen 16 luty 15 marzec 15 kwiecien 16 maj 18 czerwiec 19 lipiec 21 sierpień 21 wrzesień 22 październik 21 listopad 19 grudzień 17
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 7 luty 8 marzec 9 kwiecien 10 maj 12 czerwiec 13 lipiec 14 sierpień 13 wrzesień 11 październik 9 listopad 8 grudzień 7

Pogoda w Porto

Dzisiaj, 16.04 21 °C
Jutro, 17.04 21 °C
Pojutrze, 18.04 22 °C

Średnie temperatury - Porto

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 13 luty 14 marzec 16 kwiecien 17 maj 19 czerwiec 22 lipiec 24 sierpień 25 wrzesień 24 październik 21 listopad 17 grudzień 14
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 5 luty 6 marzec 7 kwiecien 8 maj 11 czerwiec 13 lipiec 15 sierpień 14 wrzesień 14 październik 11 listopad 8 grudzień 6
Temperatura wody [°C]:
styczen 13 luty 13 marzec 13 kwiecien 14 maj 15 czerwiec 17 lipiec 17 sierpień 17 wrzesień 17 październik 17 listopad 16 grudzień 14
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 5 luty 6 marzec 6 kwiecien 8 maj 9 czerwiec 10 lipiec 11 sierpień 10 wrzesień 8 październik 6 listopad 5 grudzień 4

Średnie temperatury - Carvoeiro

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 15 luty 15 marzec 17 kwiecien 19 maj 22 czerwiec 25 lipiec 28 sierpień 29 wrzesień 27 październik 24 listopad 19 grudzień 17
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 12 luty 11 marzec 13 kwiecien 14 maj 16 czerwiec 19 lipiec 20 sierpień 21 wrzesień 21 październik 19 listopad 15 grudzień 13
Temperatura wody [°C]:
styczen 16 luty 15 marzec 15 kwiecien 16 maj 18 czerwiec 19 lipiec 21 sierpień 21 wrzesień 22 październik 21 listopad 19 grudzień 18
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 7 luty 8 marzec 9 kwiecien 10 maj 12 czerwiec 13 lipiec 14 sierpień 13 wrzesień 11 październik 9 listopad 8 grudzień 7
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY