Okolice Lizbony - Przewodnik

<p>Lizbona jest stolicą <strong>Portugalii</strong>, położoną na zachodnim wybrzeżu <strong>Półwyspu Iberyjskiego</strong>.  To miasto pełne wspaniałych zabytków, dzieł sztuki i niepowtarzalnego klimatu, który turysta może odkrywać przez cały czas, podczas tygodniowych czy dwutygodniowych wczasów w tej okolicy. Niemniej, obok tego wspaniałego miasta są regiony i okolice, w których jest wiele do zobaczenia.

Pogoda w okolicach Lizbony

Dzisiaj, 4.3 15°C

Lizbona jest stolicą Portugalii, położoną na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego.  To miasto pełne wspaniałych zabytków, dzieł sztuki i niepowtarzalnego klimatu, który turysta może odkrywać przez cały czas, podczas tygodniowych czy dwutygodniowych wczasów w tej okolicy. Niemniej, obok tego wspaniałego miasta są regiony i okolice, w których jest wiele do zobaczenia.

Niedaleko Lizbony, w odległości około 25 km na północny-zachód, znajduje się Sintra, gdzie  na jednym wzgórz położona jest mauretańska forteca. Została ona zdobyta przez krzyżowców i Alfonsa I Zdobywcę. Królowie Portugalii mieli w tym mieście swoją letnią rezydencję, dzięki czemu dziś jest to miejsce pełne zamków i pałaców. Krajobrazy w Sintrze przypominają wyobrażenia z baśni i bajek, dlatego też została ona wpisana w 1995 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście tym wybudowano Pałac Narodowy Pena z przepięknymi wieżyczkami, o eklektycznej konstrukcji, w której łączą się różne style architektoniczne. Pałac pomalowany jest na liczne kolory, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się na tle innych europejskich zamków.

Będąc w Sintrze można wybrać się na krótką wycieczkę na Cabo da Roca, który jest najdalej na zachód wysuniętym przylądkiem Europy. Jest to także doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się krajobraz Oceanu Atlantyckiego.

Oprócz Sintry, w okolicy Lizbony trzeba zobaczyć Fatimę, która jest jednym z największych sanktuariów maryjnych na świecie. To ważne miejsce dla wszystkich chrześcijan. Według przekazów historycznych to właśnie tutaj w 191 roku trzem pastuszkom ukazała się Matka Boska i przekazała im proroctwa. Sanktuarium fatimskie w Fatimie jest ośrodkiem pielgrzymkowym, który został wybudowany w miejscu objawień Matki Boskiej. Do zabytków sakralnych okolic Lizbony zalicza się także majestatyczny klasztor w Batalha, z koronkowymi rzeźbieniami. Warto zobaczyć także Obidos, czyli miasteczko, w którym atrakcją turystyczną są średniowieczne mury wokół starego miasta i charakterystyczna zabudowa z białymi domkami, pomiędzy którymi wiodą kręte, wąskie uliczki. W licznych kawiarniach i kafejkach można skosztować czekoladę do picia z alkoholem. Obidos zyskało miano jednego z najładniejszych portugalskich miasteczek. W okolicy można odwiedzić liczne winiarnie.

Turyści zmęczeni zwiedzaniem Lizbony i sąsiadujących z nią atrakcji turystycznych, mogą odpocząć na licznych plażach wokół stolicy Portugalii, gdzie można także skorzystać z licznych sportów wodnych. W odległości nieco ponad 45 km od miasta mieści się idealna plaża dla rodzin z dziećmi i dla miłośników sportów wodnych. To Praia das Maças, dosyć szeroka, otoczona barami i restauracjami. Została ona odznaczona certyfikatem „błękitnej flagi”. Na plaży znajduje się wiele wypożyczalni sprzętów wodnych, choć rajem dla kitesurferów będzie plaża Guincho, w pobliżu miasteczka Areia. Panuje tu duży wiatr, co pozwala na uprawianie licznych sportów wodnych. Ona również ma certyfikat „błękitnej flagi”. Nudyści powinni zaś wybrać się na Praia do Meco, w odległości 40 km od stolicy. Posiada ona bogate zaplecze rekreacyjne i restauracyjne. Zaledwie 23 km od Lizbony ciągnie się pas wybrzeża Costa da Caparica, z doskonałymi plażami: Praia da Morena czy Praia da Sereia.

Warto wybrać się także na plażę Praia da Ursa, obok miasteczka Sintry, w odległości ponad 40 km od Lizbony. To przepiękna plaża, z klifami i drobnym, złotym piaskiem. Można do niej najłatwiej dotrzeć drogą morską.

Zobacz również:

Portugalia na skróty

Regiony:
Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY