Funchal - Przewodnik

<p><strong>Funchal </strong>jest miastem położonym w Portugalii, dokładnie na południowym <strong>wybrzeżu wybieranej <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/portugalia/" target="_self">na wczasy wyspy Madera</a></strong> i jednocześnie jej stolicą. Pełni funkcję ważnego ośrodka handlowego i portu rybackiego. Niedaleko miasta, w Santa Cruz znajduje się międzynarodowy port lotniczy, dlatego turyści nie mają problemu, aby dostać się samolotem na wakacje do Funchal. Nazwa miasta pochodzi od "kopru", który w języku portugalskim nazywany jest "funcho". Roślina ta porasta gęsto całą wyspę.

Pogoda w Funchal

Dzisiaj, 22.4 17°C

Funchal jest miastem położonym w Portugalii, dokładnie na południowym wybrzeżu wybieranej na wczasy wyspy Madera i jednocześnie jej stolicą. Pełni funkcję ważnego ośrodka handlowego i portu rybackiego. Niedaleko miasta, w Santa Cruz znajduje się międzynarodowy port lotniczy, dlatego turyści nie mają problemu, aby dostać się samolotem na wakacje do Funchal. Nazwa miasta pochodzi od "kopru", który w języku portugalskim nazywany jest "funcho". Roślina ta porasta gęsto całą wyspę.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem
Miejscowość ta znana jest jako uzdrowisko klimatyczne i kurort turystyczny, z przepięknym kąpieliskiem, otoczona przez zbocza gór pochodzenia wulkanicznego. W sąsiedztwie plaży rozciąga się długa promenada, wiodąca do centrum miasta. Tam z kolei turyści mogą robić sobie wycieczki piesze po wąskich uliczkach, odwiedzać tradycyjne winiarnie czy przesiadywać w klimatycznych knajpkach i restauracjach. Na starówce (Zona Velha) pochodzącej z XV wieku, znajdują się zabytkowe kościoły i tradycyjne, tętniące życiem tawerny. Najbardziej charakterystycznym budynkiem tej części Funchal jest Forteca św. Jana Chrzciciela, w której mieści się obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej. Ten „żółty zamek” wchodził w skład systemu fortec i murów obronnych. Na spacer można się wybrać do parku Santa Catarina. Na wzgórzu ponad miastem znajduje się ogród botaniczny, w którym można zobaczyć tropikalne rośliny, a przy okazji stanowi on piękny punkt widokowy.

Największymi atrakcjami turystycznymi dla osób przyjeżdżających do Funchal na wakacje są Targ Robotniczy (Mecado dos Levradores) odbywający się w hali targowej, gdzie obok siebie wystawione są stoiska pełne kwiatów i owoców, a dalej świeżych ryb i owoców morza, Muzeum Sztuki Sakralnej oraz winiarnia Blandy. Dla spragnionych nocnej rozrywki, polecane są dyskoteki i kasyno w hotelowej dzielnicy miasta.

Przyjeżdżając na wakacje do Funchal na Maderę, można odpoczywać w obrębie 3 wydzielonych kąpielisk morskich - Lido, Ponta Gorda oraz Barreirinha. Na granicy miasta znajduje się kilometrowa, kamienista plaża Praia Formosa, z której można obserwować stromy przylądek Cabo Girao. Ciekawostki
Miasto jest punktem wypadowym dla wycieczek w głąb wyspy. Warto odwiedzić miejsce pielgrzymek - górę Monte, o wysokości 560 m, na którą wjeżdża kolej linowa Teleferico. Innym pomysłem na spędzenie wolnego czasu będąc w Funchal jest rejs statkiem na wyspę Porto Santo.

Odkrywca Madery, Joao Gonçalves Zarco założył miasto Funchal w 1421 roku, a w 1508 roku osada zyskała prawa miejskie, nadane jej przez króla Manuela I Szczęśliwego. Funchal jest rodzinnym miastem piłkarza Realu Madryt, Cristiano Ronaldo.


Portugalia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY