Delfy - Przewodnik

Patrząc na położenie <strong>Delf</strong> (Delfí) - na naturalnym spadzistym tarasie wysoko w górach, z groźnym <strong>Parnasem</strong> piętrzącym się po obu stronach - nietrudno zrozumieć, dlaczego starożytni uważali to miejsce za środek świata. Kult, jaki je otaczał, nie rozwinął się jednak tylko pod wpływem piękna krajobrazu i budzących się tutaj czasem groźnych żywiołów, jak trzęsienia ziemi czy lawiny.

Pogoda w Delfach

Dzisiaj, 24.4 20°C
Patrząc na położenie Delf (Delfí) - na naturalnym spadzistym tarasie wysoko w górach, z groźnym Parnasem piętrzącym się po obu stronach - nietrudno zrozumieć, dlaczego starożytni uważali to miejsce za środek świata. Kult, jaki je otaczał, nie rozwinął się jednak tylko pod wpływem piękna krajobrazu i budzących się tutaj czasem groźnych żywiołów, jak trzęsienia ziemi czy lawiny. Według Plutarcha o znaczeniu Delf zadecydowała rozpadlina skalna, z której wydobywały się dziwne wyziewy powodujące u przybyszów niespokojne zachowanie oraz niezrozumiałe i - jak sądzono - prorocze mamrotanie.
Teren sanktuarium, przecięty drogą z Arachovy, dzieli się na trzy odrębne części: Święty Okrąg, Marmarię i źródło Kastalskie. Warto zajrzeć również do niewielkiego muzeum. Aby uniknąć tłoku, wielki kompleks zabytków najlepiej zwiedzać w dwóch podejściach: rano i wieczorem, a tylko zimą w porze obiadowej. Niezbędne będą solidne buty, ponieważ zwiedzanie wymaga wspinania się po kamiennych stopniach i ścieżkach. Na całodzienną wyprawę wypadałoby też zabrać prowiant i urządzić sobie piknik np. w teatrze (niestety, wstęp na widownię jest zabroniony), skąd roztacza się piękny widok na całe sanktuarium, albo na stadionie, w najspokojniejszym zakątku. Zainteresowało Cię Delfy i chciałbyś je zwiedzić? Zobacz oferty na wakacje do Chalkidiki



Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY