Klasztory Meteora - Przewodnik

<strong>Zespól klasztorny Meteory</strong> (Metéora) to bez watpienia <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/" target="_self">jedna z najwiekszych atrakcji turystycznych Grecji</a>. Niezwykle budowle wzniesiono na niedostepnych - zdaloby sie - skalnych formacjach w górskiej dolinie nieco na pólnoc od <strong>Kalambaki</strong>. Nazwa metéora doslownie oznacza "skaly zawieszone w powietrzu", a kalabak - z grubsza to samo po turecku.

Pogoda w Klasztorach Meteora

Dzisiaj, 23.10 23°C
Zespól klasztorny Meteory (Metéora) to bez watpienia jedna z najwiekszych atrakcji turystycznych Grecji. Niezwykle budowle wzniesiono na niedostepnych - zdaloby sie - skalnych formacjach w górskiej dolinie nieco na pólnoc od Kalambaki. Nazwa metéora doslownie oznacza "skaly zawieszone w powietrzu", a kalabak - z grubsza to samo po turecku. Przy wjezdzie do miasteczka oczy nieodmiennie kieruja sie w strone dziwnych, szarych, cylindrycznych ksztaltów. W górze po prawej stronie widac najblizszy z klasztorów, Agiou Stefanou, krzepko osadzony na masywnym cokole. Blizej ciagnie sie doslownie gaszcz skalnych szpikulców, stozków i przysadzistych grzybów - pozostalosc po korycie rzeki wpadajacej tu do morza, które okolo 25 milionów lat temu zajmowalo cala równine Tesalii. Osobliwe ostance sa dzielem polaczonych sil erozji - podmywania skal przez mloda rzeke Pinios - oraz nacisku plyt tektonicznych powodujacego rysy i pekniecia.
Ioli Village

Ioli Village

Cena za 1 osobę:
1 333 zł
Miasteczko Kalambaka robi spore wrazenie wlasciwie tylko dzieki pobliskim skalom. W czasie II wojny swiatowej zostalo spalone przez hitlerowców, dlatego zdecydowana wiekszosc budynków powstala stosunkowo niedawno. Wyjatkiem jest stara katedra pod wezwaniem Zasniecia Matki Boskiej - Mitrópolis Kímisis tís Theotókou, stojaca kilka przecznic od swej wspólczesnej nastepczyni w górnej czesci miasta. Katedre wzniesiono w VI w., wykorzystujac resztki murów dawnej swiatyni Apollina.
Artemis Apartments

Artemis Apartments

Cena za 1 osobę:
1 348 zł
We wnetrzu, przykrytym rzadkim, kasetonowym sklepieniem, przykuwa uwage rzecz niezwykla w greckim kosciele - wielka podwójna marmurowa kazalnica w nawie glównej, obramowana marmurowymi kolumnami. Bizantyjskie freski z XIII i XIV w. najlepiej zachowaly sie w przedsionku (cykl cudów Jezusa: Uzdrowienie paralityka, Burza na jeziorze Genezaret, Wskrzeszenie Lazarza, Gody w Kanie Galilejskiej). Warto tez rzucic okiem na przedstawienie piekla na scianie poludniowej.


Okazje Last Minute: Klasztory Meteora

7 dni 03.06 - 10.06 Inne terminy Katowice BB - Śniadania Mouzenidis Travel
1 357 zł/os.
cena za 2 os.: 2 714 zł
7 dni 30.09 - 07.10 Inne terminy Katowice BB - Śniadania Mouzenidis Travel
1 416 zł/os.
cena za 2 os.: 2 831 zł
7 dni 23.09 - 30.09 Inne terminy Katowice BB - Śniadania Mouzenidis Travel
1 422 zł/os.
cena za 2 os.: 2 844 zł

Grecja na skróty