Klasztory Meteora - Przewodnik

<strong>Zespól klasztorny Meteory</strong> (Metéora) to bez watpienia <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/" target="_self">jedna z najwiekszych atrakcji turystycznych Grecji</a>. Niezwykle budowle wzniesiono na niedostepnych - zdaloby sie - skalnych formacjach w górskiej dolinie nieco na pólnoc od <strong>Kalambaki</strong>. Nazwa metéora doslownie oznacza "skaly zawieszone w powietrzu", a kalabak - z grubsza to samo po turecku.
Zespól klasztorny Meteory (Metéora) to bez watpienia jedna z najwiekszych atrakcji turystycznych Grecji. Niezwykle budowle wzniesiono na niedostepnych - zdaloby sie - skalnych formacjach w górskiej dolinie nieco na pólnoc od Kalambaki. Nazwa metéora doslownie oznacza "skaly zawieszone w powietrzu", a kalabak - z grubsza to samo po turecku. Przy wjezdzie do miasteczka oczy nieodmiennie kieruja sie w strone dziwnych, szarych, cylindrycznych ksztaltów. W górze po prawej stronie widac najblizszy z klasztorów, Agiou Stefanou, krzepko osadzony na masywnym cokole. Blizej ciagnie sie doslownie gaszcz skalnych szpikulców, stozków i przysadzistych grzybów - pozostalosc po korycie rzeki wpadajacej tu do morza, które okolo 25 milionów lat temu zajmowalo cala równine Tesalii. Osobliwe ostance sa dzielem polaczonych sil erozji - podmywania skal przez mloda rzeke Pinios - oraz nacisku plyt tektonicznych powodujacego rysy i pekniecia.
Nereides (Chaniotis)

Nereides (Chaniotis)

Cena za 1 osobę:
969 zł
Miasteczko Kalambaka robi spore wrazenie wlasciwie tylko dzieki pobliskim skalom. W czasie II wojny swiatowej zostalo spalone przez hitlerowców, dlatego zdecydowana wiekszosc budynków powstala stosunkowo niedawno. Wyjatkiem jest stara katedra pod wezwaniem Zasniecia Matki Boskiej - Mitrópolis Kímisis tís Theotókou, stojaca kilka przecznic od swej wspólczesnej nastepczyni w górnej czesci miasta. Katedre wzniesiono w VI w., wykorzystujac resztki murów dawnej swiatyni Apollina.
Toroni Blue Sea

Toroni Blue Sea

Cena za 1 osobę:
999 zł
We wnetrzu, przykrytym rzadkim, kasetonowym sklepieniem, przykuwa uwage rzecz niezwykla w greckim kosciele - wielka podwójna marmurowa kazalnica w nawie glównej, obramowana marmurowymi kolumnami. Bizantyjskie freski z XIII i XIV w. najlepiej zachowaly sie w przedsionku (cykl cudów Jezusa: Uzdrowienie paralityka, Burza na jeziorze Genezaret, Wskrzeszenie Lazarza, Gody w Kanie Galilejskiej). Warto tez rzucic okiem na przedstawienie piekla na scianie poludniowej.


Okazje Last Minute: Klasztory Meteora

6 dni 26.09 - 02.10 Inne terminy Berlin RO - Bez wyżywienia Exim Tours
999 zł/os.
cena za 2 os.: 1 998 zł
7 dni 23.05 - 30.05 Inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
1 059 zł/os.
cena za 2 os.: 2 118 zł
7 dni 16.05 - 23.05 Inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
1 069 zł/os.
cena za 2 os.: 2 138 zł

Grecja na skróty