Palma de Mallorca - informacje podstawowe:
Liczba mieszkańców: 300 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0034/71
Ważniejsze numery telefonu:
Informacja turystyczna: 712216
Policja: 112, 091
Pierwsza pomoc: 112, 092
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Palma de Mallorca: 12.00
Komunikacja miejska:
Autobus: stanowi podstawowy i jedyny publiczny środek komunikacji miejskiej, centrum miasta można z łatwością przejść pieszo
Adres informacji turystycznej: Avgda Jaume III 10
Historia
Palma została założona w 123 r. p.n.e. przez
Rzymian Przez wieki pozostawała mało znanym miastem. Opanowana przez Arabów pozostawała pod ich władaniem aż po początek XIII wieku. W 1229 r. miasto zostało zdobyte przez króla Jaime I Aragońskiego. Po podziale Królestwa Aragonii w 1279 r. stało się stolicą odrębnego Królestwa Majorkijskiego. Poza wyspą obejmowało również południową Francję. Z tego okresu pochodzą okazałe gotyckie zabytki miasta.
Kres odrębnemu królestwu położyła bitwa pod Lluchmayor w 1349 r.. Wówczas ostatni król majorkijski Jakub III został pokonany przez Alfonsa III Aragońskiego. Palma wraz z całą Majorką stała się na stałe
częścią Królestwa Aragońskiego, a później Królestwa Hiszpanii. Rozwój handlu na Morzu Śródziemnym sprzyjał bogaceniu się mieszkańców. W XV wieku Palma stała się jednym z ważniejszych portów na drodze z Europy do Azji.
W XIX wieku wyspa stała się modnym w Europie
miejscem wypoczynku, popularnym szczególnie wśród artystów. Można tu wspomnieć choćby Polaków: Fryderyka Chopina, który przebywał w Valldemossie wraz z George Sand czy Witolda Małcużyńskiego, pianistę spędzającego tu lata powojenne.
Od 1983 r. Palma de Mallorca stała się
stolicą autonomicznego regionu - Balearów. Znacznie wpłynęło to na jej rozwój. Dziś jest znaczącym ośrodkiem turystycznym.
Główne atrakcje
Najokazalszą budowlą centrum
Palma de Mallorca jest
katedra La Seu. Stoi na miejscu wielkiego meczetu Maurów, zburzonego po zdobyciu miasta przez Jaime I Aragońskiego. Wznoszono ja przez piec stuleci w stylu gotyku katalońskiego. Nawa o wysokości 44 metrów należy do najwyższych gotyckich budowli w Europie. Na początku XX wieku świątynia została przebudowana według projektu Antonio Gaudiego. Jego dodatkiem jest nowatorskie rozwiązanie oświetlenia wnętrza przez przekucie okna w miejscu środkowego chóru.
Obok znajduje się
Palau de l''Almudaina. Pałac był siedzibą zarządców mauretańskich, a później królów Majorki. Jedna z nielicznych pozostałości po panowaniu Maurów są Łaźnie Arabskie - Banys Arabs. Szczególnie ciekawa gotycka świątynia Palmy jest bazylika św. Franciszka wzniesiona pod koniec XIII wieku. W zachodniej części miasta stoi na wzgórzu zamek Bellver, wzniesiony przez króla majorkijskiego Jakuba II.
Muzea i galerie.
Muzeum Majorkijskie (Museu de Mallorca), c/Portella - mieści się w okazalej patrycjuszowskiej rezydencji z XVI wieku. Wewnątrz znajdują się bogate zbiory archeologiczne.
Muzeum Katedralne (Museu de la Catedral) - znajduje się w bocznych pomieszczeniach katedry. Wewnątrz obrazy prymitywistów z Majorki - szkoły malarskiej rozwijającej sie w XIV i XV wieku.
Zakupy
Większość ciągów i centrów handlowych znajduje się w śródmieściu. Można tu także nabyć różne wyroby rzemiosła, będące dobra pamiątką z wyspy. Najtańsze można kupić w sklepach Todo a Cien Pesetas ("wszystko za 100 pesetów").
Gdzie zjeść
Restaurante Brondo, c/Can Brondo - lokal podaje świetne potrawy kuchni katalońskiej.
Cellér Pages, c/Felip Bauza 2 - restauracja podaje tradycyjne potrawy Majorki i Katalonii.
Caballito del Mar, Passeig Sagrera 5 - lokal specjalizuje się w owocach morza.
Rozrywka
Nocne lokale i dyskoteki znajdują się w dzielnicy El Terreno i na Avgda Gabriel Roca. Do bardziej znanych należy Discoteca Luna, Avgda Gabriel Roca 42 oraz Tito''s Palace, Plaça Gomila 3, El Terreno. W Wakiki, Plaça Mediteraneo, El Terreno można bawić się przy muzyce soul na żywo.
Dla zainteresowanych odwiedzeniem Palma de Mallorca polecamy oferty
wakacji na Majorce.