Salou - Przewodnik

Na Costa Dorada, czyli wybrzeżu Morza Śródziemnego w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank">Hiszpanii</a> nie brakuje miejsc, w których można wypocząć w znakomitych warunkach i mieć dosłownie pod ręką wiele ciekawych atrakcji. Jakie rozrywki i miejsca godne zobaczenia oferuje między innymi miasto <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-dorada/salou/" target="_blank">Salou</a></strong>?

Pogoda w Salou

Dzisiaj, 21.4 16°C
Na Costa Dorada, czyli wybrzeżu Morza Śródziemnego w Hiszpanii nie brakuje miejsc, w których można wypocząć w znakomitych warunkach i mieć dosłownie pod ręką wiele ciekawych atrakcji. Jakie rozrywki i miejsca godne zobaczenia oferuje między innymi miasto Salou?

Położenie miejscowości
Na wybrzeżu Costa Dorada, w północno-wschodniej Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Katalonii znajduje się miejscowość Salou. Niedaleko położona jest stolica prowincji - Tarragona. Około 90 km dzieli Salou od Barcelony, dlatego warto się wybrać do tego pięknego miasta, pełnego znakomitych zabytków architektonicznych zaprojektowanych przez Gaudiego.

Wypoczynek w Salou
Znajdziemy tu wszystko, czego poszukuje większość turystów przyjeżdżających na wybrzeże Hiszpanii, na Costa Dorada. Są tu piękne plaże, ale i szeroka oferta dodatkowych, wakacyjnych atrakcji. W Salou można wypoczywać na ponad 14 km plaż, gdzie znajdziemy także urokliwe, zaciszne zatoczki. Morze w każdym miejscu pozostaje krystalicznie czyste i spokojne. Płytki brzeg, łagodnie opadający w kierunku morza, sprawia, że to miejsce wymarzone na wakacje z dziećmi. W centrum kurortu turyści korzystają z popularnych miejskich plaż: Llevant, Llarga i Ponent, które ciągną się równolegle do nadmorskiej promenady, zachęcającej do spacerów.

Jeśli tłumy na plaży są dla nas problemem, możemy oddalić się od centrum Salou i poszukać innych, mniej obleganych plaż. Za przylądkiem Cabo de Salou znajdziemy małe zatoczki, w których nie tylko odpoczniemy w ciszy i spokoju, ale będziemy mogli ponurkować.

Zabytki w Salou i okolicy
Najbardziej znanym zabytkiem Salou jest kościół Iglesia de Santa Maria del Mar, wybudowany w XVIII wieku, jako hołd morzu i rybakom. Oprócz niego warto wybrać się do Torre Vella de Salou, czyli wieży z 1530 roku, którą wybudowano w celu wczesnego ostrzegania mieszkańców miasta przed atakami piratów napływających z Morza Śródziemnego. Obecnie w zabytkowej wieży często odbywają się wystawy malarstwa, wyrobów w szkle itp. W Salou przy promenadzie miejskiej stoją piękne, podświetlane fontanny, pomnik króla Jaume I i Casa Bonet, czyli zabytek prezentujący styl późnego modernizmu. Ważny pod względem historycznym jest budynek la Masia Catalana, który przedstawia, jak niegdyś wyglądało wiejskie życie w Katalonii.
 
Atutem Salou jest znajdujący się tu nowoczesny ogród botaniczny z ponad 400 gatunkami roślin Jardin Botanico. Park zajmuje obszar 2 ha. W sercu miasta znajduje się też mały park archeologiczny, który pozwala zapoznać się z pozostałościami po rzymskich budynkach pochodzących z I wieku. Mowa tu o Villi de Barenys, która jest pozostałością po rzymskiej cywilizacji.

Tuż za miastem otwarto niedawno rozległy park tematyczny pod nazwą Port Aventura. Pięć stref poświęconych jest różnym częściom świata, m.in. Chinom i Dzikiemu Zachodowi, a w każdej z nich działają restauracje, organizowane są karkołomne przejażdżki i inne rozrywki.

Hiszpania na skróty

Miejsca: