Cozumel - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/meksyk/" target="_blank">Meksyk</a> swoim zasięgiem administracyjnym obejmuje kilka wysp, wśród których znajduje się m.in. „Wyspa Jaskółek” - <strong>Cozumel</strong>. Dlaczego nadano jej takie miano i jakie atrakcje oferuje turystom?

Pogoda w Cozumelu

Dzisiaj, 10.10 32°C
Meksyk swoim zasięgiem administracyjnym obejmuje kilka wysp, wśród których znajduje się m.in. „Wyspa Jaskółek” - Cozumel. Dlaczego nadano jej takie miano i jakie atrakcje oferuje turystom? O wyspie
Zaledwie 20 km dzieli wyspę Cozumel od wybrzeży Jukatanu. Nazwę „wyspy jaskółek” (Ah-Cuzamil-Peten)  nadali jej prawdopodobnie już Majowie.  Ma około 53 km długości i 14 km szerokości, przez co jest największą z należących do Meksyku, koralowych wysp. Swoim kształtem przypomina łzę. Od Cancun dzieli ją ponad 70 km.
Położona na krystalicznie czystych wodach Morza Karaibskiego, postrzegana jest jako raj na ziemi - zarówno dla tubylców, jak i dla turystów. Otaczające wyspę Cozumel rafy koralowe, są celem wypraw amatorów nurkowania z całego świata. Nurkowanie jest zdecydowanie najważniejszą miejscową atrakcją wyspy.

Największym miastem i aglomeracją miejską wyspy jest San Miguel de Cozumel. Wybudowano tu liczne ośrodki wypoczynkowe i hotele. Jak większość karaibskich wysp, także i Cozumel narażona jest na niszczycielskie działanie żywiołów - głównie huraganów.

Historia regionu
Pierwszym mieszkańcami Cozumel byli Majowie, co potwierdziły badania archeologiczne. Znaleziono w ich trakcie pozostałości kultury Olmeków. Wyspa była ośrodkiem kultu bogini Księżyca i pielgrzymowały do niej kobiety, chcące zajść w ciążę. Po kulcie tym pozostały ruiny świątyń, ale niestety większość z nich podczas II wojny światowej zrównano z ziemią.
Największą z ocalałych ruin jest San Gervasio, położone w centralnej części wyspy.
Majów z wyspy wyparli Europejczycy. W 1518 roku przybył do jej wybrzeży Juan de Grijalva, a po nim Hernán Cortés, który wraz ze swoją flotą zniszczył wiele świątyń. Cozumel po powstaniu Majów na półwyspie Jukatan, zasiedlili uchodźcy.

Obecnie mieszkańcy wyspy żyją przede wszystkim z turystyki, dlatego rozwinęła się tu znakomicie infrastruktura turystyczna. Istnieje ponad 100 różnych restauracji, wiele hoteli i przystani jachtowych oraz szkół nurkowania.

Co zobaczyć i co robić na Cozumel?
Cozumel stanowi cel wypraw wielu miłośników nurkowania, zwłaszcza od 1961 r. po emisji filmu dokumentalnego Jacquesa Cousteau o wspaniałych rafach koralowych, których obszar jest drugi co do wielkości na świecie. Odkryto tu ok. 100 odpowiednich dla nurkowania miejsc i ok. 12 wystarczająco płytkich odcinków, by schodzić pod wodę bez butli tlenowej. Oprócz podziwiania morskiej fauny i flory, na wyspie można zobaczyć jaskinie z wodą, antyczne miasta i pozostałości po świątyniach Majów.

Na Cozumel utworzono wspaniały pomnik przyrody - Park Chankanaab, pełen egzotycznej fauny i flory, a jego największą atrakcją jest ogród botaniczny. W San Gervasio są zaś dobrze zachowane świątynie Majów, nawet sprzed 100 lat. Dzieje historii tej inteligentnej cywilizacji można podziwiać w utworzonym na wyspie parku. W Cozumel warto wybrać się do kościoła San Miguel, gdzie stoi posąg św. Michała, wykonany z kości słoniowej. Liczy sobie on ponad 500 lat.
Czyste, białe plaże z drobnym piaskiem i turkusową wodą Morza Karaibskiego zachęcają do odpoczynku. Klimat jest tu ciepły i wilgotny.

Meksyk na skróty

Regiony: