Tulum - Przewodnik

Głównymi atrakcjami <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/meksyk/playa-del-carmen/" target="_blank"><strong>Tulum</strong></a>, 130 km na południe od <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/meksyk/cancun/cancun/" target="_blank">Cancunu</a>, są ruiny budowli <strong>Majów</strong> i piękne plaże. Wraz z powstawaniem nowych hoteli i restauracji (wiele włoskich) rośnie liczba przyjeżdżających tu obcokrajowców.

Pogoda w Tulum

Dzisiaj, 23.6 28°C
Głównymi atrakcjami Tulum, 130 km na południe od Cancunu, są ruiny budowli Majów i piękne plaże. Wraz z powstawaniem nowych hoteli i restauracji (wiele włoskich) rośnie liczba przyjeżdżających tu obcokrajowców. Budowle i zwiedzanie Tulum
Dobrze zachowane budowle w Tulum wznoszą się w pięknej okolicy. Ciemnoszare, stare mury stoją przy otoczonej palmami plaży, oblewanej turkusowymi wodami Morza Karaibskiego. Nawet w pochmurne sztormowe dni widok majestatycznych ruin na szczycie urwiska pozostawia niezatarte wspomnienie. Nie ma tu monumentalnych piramid ani niczego przypominającego architekturę Chichen Itza lub Uxmalu - obiekty, w których widać wpływy tolteckie, powstały bowiem u schyłku cywilizacji Majów. Dwukondygnacyjny budynek Templo de Las Pinturas powstawał etapami w latach 1400-1450. Jego wystrój należał do najokazalszych - wnętrze zdobiły płaskorzeźby, maski i kolorowe malowidła na ścianie (częściowo je odrestaurowano). Prawdopodobnie był to ostatni obiekt wzniesiony przez Majów przed przybyciem Hiszpanów. Kolumny, rzeźbienia, konstrukcja i stele na zewnątrz sprawiają, że stanowi jeden z najciekawszych zabytków.

Najwyższym obiektem Tulumu jest wieża strażnicza (widać z niej Morze Karaibskie), nazwana przez Hiszpanów El Castillo (Zamek). Przy wejściu warto zwrócić uwagę na przypominające architekturę z Chichén Itzá kolumny - węże w stylu tolteckim.

Nazwa Templo del Dios Descendente (Świątynia Zstępującego Boga) pochodzi od płaskorzeźby nad wejściem - wizerunku antropomorficznego, skrzydlatego stworzenia opadającego głową w dół. Prawdopodobnie ma on związek z kultem pszczół. Podobne postaci pojawiają się w innych miastach Majów na wschodnim wybrzeżu, również w Cobá.

Odnowioną Templo de la Estela (Świątynia Steli), znaną również jako Świątynia Początkowej Serii, nazwano od znalezionej tu Steli 1 (obecnie w British Museum). Zapisano na niej datę z kalendarza Majów, odpowiadającą 564 r. n.e. ("początkowa seria" hieroglifów w napisie oznacza czas jej powstania). Odczytany napis był dużym zaskoczeniem dla archeologów, którzy do tej pory uważali, że Tulum powstał kilkaset lat później. Naukowcy sądzą, że Stela 1 została tu przeniesiona z oddalonej o 4 km na północ od Tankahu osady z okresu klasycznego. Przechodząc pod wspartym na kroksztynach łukiem na prawo od świątyni i skręcając w lewo, dochodzi się do miejsca, skąd widać morze.

Nad głównym wejściem El Palacio (Pałac) widnieje piękna stiukowa płaskorzeźba Zstępującego Boga.
Z Templo del Dios del Viento (Świątynia Boga Wiatru) roztacza się piękny widok na El Castillo nad morzem - zazwyczaj tłoczą się tu turyści, fotografujący niezwykły krajobraz.

Meksyk na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY