Coba - Przewodnik

<strong>Coba</strong> (50 km na północny zachód od Tulumu) to prawdopodobnie największe z <strong>miast Majów</strong>. Coba powstała wcześniej niż Chichen Itza i Tulum, a ukryte w głębi puszczy dawne budowle zachowały się w naturalnym stanie.

Pogoda w Cobie

Dzisiaj, 19.4 36°C
Coba (50 km na północny zachód od Tulumu) to prawdopodobnie największe z miast Majów. Coba powstała wcześniej niż Chichen Itza i Tulum, a ukryte w głębi puszczy dawne budowle zachowały się w naturalnym stanie. Charakterystyka miasta
Architektura miasta stanowi zagadkę: wznoszące się tu piramidy i stele bardziej przypominają konstrukcje z odległego o kilkaset kilometrów Tikalu niż z bliższego Chichen Itza czy północnego Jukatanu. Okres jej świetności przypadł na lata 800-1100. Według archeologów, obejmowała niegdyś obszar 50 km2 i zamieszkiwało ją 40 tys. ludzi.

Atrakcje Coby
Idąc od wejścia główną ścieżką, po ok. 100 m dociera się do stojącego po prawej stronie Templo de las Iglesias (Świątynia Kościołów), najwspanialszej budowli w Grupo Coba. Ze szczytu tej ogromnej piramidy rozciąga się piękny widok na piramidę Nohoch Mul i otaczające jeziora. Około 30 m dalej ścieżka biegnie obok odnowionego juego de pelota (boisko do rytualnej gry w piłkę).

Grupo Macanxoc to zespół zniszczonych stel z wizerunkami królowych, prawdopodobnie przybyłych z Tikalu. Idąc od strony Grupo Coba (1 km), warto zwrócić uwagę na okoliczną roślinność.

Choć drogowskaz informuje, że aby dojść (od południowego wschodu) do Conjunto de las Pinturas (Zespół Malowideł), trzeba na rozwidleniu kierować się w lewo, to w rzeczywistości najpierw należy przejść kawałek w kierunku Grupo Macanxoc, a dopiero potem skręcić. Nad drzwiami budowli wyraźnie widać ślady pisma obrazkowego i fresków, a w środku - pozostałości wielobarwnych tynków.

Idąc dalej dróżką na północny zachód (naprzeciw schodów), można podziwiać kilka stel. Pierwsza z nich, pod daszkiem z liści palmy, przedstawia kobiecą postać stojącą nad dwoma innymi osobami: jedna klęczy ze związanymi z tyłu rękami. Jeńcy przeznaczeni na ofiarę leżą pod stopami władczyni (na podstawie). Droga biegnie następnie, obok innej zniszczonej steli i małej świątyni, do ścieżki wiodącej do piramidy Nohoch Mul (w prawo).

Zwiedzanie Nohoch Mul
Do oddalonego o 800 m, wzniesionego na wzgórzu Nohoch Mul (Wielki Kopiec), zwanego także Wielką Piramidą, idzie się, mijając kolejne boisko, a na jego północnym krańcu bardzo zniszczone stele. Nieco dalej dróżka wije się między stosami kamieni (prawdopodobnie ruinami świątyni), a dalej obok Świątyni 10 i przepięknie rzeźbionej Steli 20, z podobizną władcy stojącego nad dwoma jeńcami, za którą (80 m) widać Wielką Piramidę.

Nohoch Mul to najwyższa (42 m) budowla Majów na półwyspie. Nad wejściem do mieszczącej się na szczycie świątyni (wybudowanej w okresie postklasycznym w latach 1100-1450) wyrzeźbiono dwie podobizny Zstępującego Boga, podobne do rzeźb w Tulumie. Z góry roztacza się wspaniały widok.

Meksyk na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY