Jukatan - Przewodnik

<strong>Półwysep Jukatan</strong> to królestwo Majów. Choć chlubią się tym, że są Meksykanami, za prawdziwą ojczyznę uważają <strong>Mayab </strong>(kraj Majów), obejmujący również Gwatemalę, obszary Belize oraz część stanu Chiapas.<br/> W 1542 r. Hiszpanie zdobyli miasto T''hó i na jego miejscu założyli <strong>Meridę</strong> (obecnie stolica stanu Jukatan). Ponieważ przez wieki pozostawała w ścisłych związkach z Hiszpanią, mieszkańcy półwyspu mieli poczucie odrębności od reszty kraju.

Pogoda na Jukatanie

Dzisiaj, 2.12 34°C
Półwysep Jukatan to królestwo Majów. Choć chlubią się tym, że są Meksykanami, za prawdziwą ojczyznę uważają Mayab (kraj Majów), obejmujący również Gwatemalę, obszary Belize oraz część stanu Chiapas.
W 1542 r. Hiszpanie zdobyli miasto T''hó i na jego miejscu założyli Meridę (obecnie stolica stanu Jukatan). Ponieważ przez wieki pozostawała w ścisłych związkach z Hiszpanią, mieszkańcy półwyspu mieli poczucie odrębności od reszty kraju. Geografia, ciekawostki i atrakcje półwyspu
Nizinny i gorący Jukatan zadziwia różnorodnością. Na jego obszarze rozciągają się trzy stany - Quintana Roo, Jukatan oraz Campeche. Pełno tu stanowisk archeologicznych, pięknych kolonialnych miast i najpopularniejszych w Meksyku nadmorskich miejscowości wypoczynkowych. Pora deszczowa trwa od połowy sierpnia do połowy października - w tym czasie prawie codziennie po południu padają krótkie, ulewne deszcze. Stan Jukatan to wąski pasek na północnym krańcu półwyspu Jukatan. Aż do rozwoju Cancunu w sąsiednim stanie Quintana Roo był najważniejszym ekonomicznie regionem na półwyspie, a z historycznego i kulturowego punktu widzenia jest nim nadal. To tutaj skupiają się najsłynniejsze budowle Majów (Chichén Itzá, Uxmal) i najpiękniejsze kolonialne miasta Jukatanu (Mérida i Valladolid), a także dwie mniejsze nadbrzeżne miejscowości, słynące z żyjących w pobliżu dzikich flamingów (czerwonaki). Zobacz również:

Meksyk na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY