Cypr - Przewodnik

Cypr, nazywany <strong>Wyspą Afrodyty</strong>, jest jedną z największych i najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego położoną we wschodniej jego części. Typowy sezon śródziemnomorski zaczyna się tu w <strong>kwietniu i trwa aż do listopada </strong>osiągając temperatury powyżej 25°C, a poza sezonem ok. 17°C. Ruch turystyczny koncentruje się głównie w takich miejscowościach jak <strong>Nikozja, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/limassol/" target="_self">Limassol</a>, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/larnaka/" target="_self">Larnaka</a>, Akamas, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/pafos/" target="_self">Pafos</a> i <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/ayia-napa/" target="_self">Ayia Napa</a></strong>. Dowiedz się więcej o wyspie, gdzie przez<strong> ponad 300 dni w roku świeci słońce</strong> i zaplanuj swoją wycieczkę. <h2>Cypr - gdzie na wakacje?</h2> To przepiękna wyspa, gdzie przyjemna pogoda i przepiękne krajobrazy oczarują każdego. Zielone <strong>góry Troodhos</strong>, piękne wybrzeże, gościnni Cypryjczycy, ciekawa tradycja oraz kuchnia śródziemnomorska przyciągną miłośników wrażeń z każdego zakątka świata. <strong>Wycieczka na Cypr</strong> to gwarancja udanego wypoczynku. Zaawansowana infrastruktura turystyczna, szeroki wybór sportów wodnych i rozrywki, pola golfowe, aquaparki, akwarium oceaniczne w <strong>Protaras</strong>, rejsy wodne, parki tematyczne oraz dobrze rozbudowana baza hotelowa są niewątpliwie zachęcające<strong>.</strong><br/>  <br/> Popularnym miejscem jest <strong>Pafos</strong>, które zachęca ciekawymi zabytkami, a także przyjemnym, nadmorskim klimatem i urokliwymi plażami. To świetna baza wypadowa do jednej z ciekawszych <strong>atrakcji Cypru</strong> – owianej legendą <strong>Skałę Afrodyty </strong>(jest usytuowana ok. 25 km od Pafos). Kolejnym ważnym ośrodkiem turystycznym jest <strong>Larnaka</strong>, która tętni życiem zarówno na plaży, jak i promenadzie wypełnionej kawiarenkami, restauracjami i sklepami. <strong>Limassol </strong>spodoba się miłośnikom sportów wodnych, a <strong>Aya Napa i Protaras</strong> to przyjemne, wakacyjne kurorty z plażami. Popularnością cieszą się także kurorty na północy Cypru, szczególnie <strong>Kyrenia</strong>, czy <strong>Famagusta</strong>.

Pogoda na Cyprze

Dzisiaj, 4.6 29°C
Cypr, nazywany Wyspą Afrodyty, jest jedną z największych i najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego położoną we wschodniej jego części. Typowy sezon śródziemnomorski zaczyna się tu w kwietniu i trwa aż do listopada osiągając temperatury powyżej 25°C, a poza sezonem ok. 17°C. Ruch turystyczny koncentruje się głównie w takich miejscowościach jak Nikozja, Limassol, Larnaka, Akamas, Pafos i Ayia Napa. Dowiedz się więcej o wyspie, gdzie przez ponad 300 dni w roku świeci słońce i zaplanuj swoją wycieczkę.

Cypr - gdzie na wakacje?

To przepiękna wyspa, gdzie przyjemna pogoda i przepiękne krajobrazy oczarują każdego. Zielone góry Troodhos, piękne wybrzeże, gościnni Cypryjczycy, ciekawa tradycja oraz kuchnia śródziemnomorska przyciągną miłośników wrażeń z każdego zakątka świata. Wycieczka na Cypr to gwarancja udanego wypoczynku. Zaawansowana infrastruktura turystyczna, szeroki wybór sportów wodnych i rozrywki, pola golfowe, aquaparki, akwarium oceaniczne w Protaras, rejsy wodne, parki tematyczne oraz dobrze rozbudowana baza hotelowa są niewątpliwie zachęcające.
 
Popularnym miejscem jest Pafos, które zachęca ciekawymi zabytkami, a także przyjemnym, nadmorskim klimatem i urokliwymi plażami. To świetna baza wypadowa do jednej z ciekawszych atrakcji Cypru – owianej legendą Skałę Afrodyty (jest usytuowana ok. 25 km od Pafos). Kolejnym ważnym ośrodkiem turystycznym jest Larnaka, która tętni życiem zarówno na plaży, jak i promenadzie wypełnionej kawiarenkami, restauracjami i sklepami. Limassol spodoba się miłośnikom sportów wodnych, a Aya Napa i Protaras to przyjemne, wakacyjne kurorty z plażami. Popularnością cieszą się także kurorty na północy Cypru, szczególnie Kyrenia, czy Famagusta. Plaże Cypru olśniewają swym blaskiem. Są czyste i bardzo urozmaicone: podczas wakacji na Cyprze można rozkoszować się kąpielami słonecznymi na plażach kamienistych lub piaszczystych. Cypryjskie plaże są wysoko oceniane. Ponad 40 plaż zostało wyróżnionych Błękitną Flagą. Baza hotelowa jest dobrze rozbudowana, a hotele są malowniczo położone nad brzegiem morza. Każdy hotel dba o rozrywkę swoich klientów. Za sprawą surfingu, nurkowania, kajaków oraz różnego rodzaju imprez turystycznych Cypr daje także możliwość aktywnego wypoczynku. Atrakcją jest też wrześniowy Festiwal Wina.
Dzięki szerokiemu wyborowi ofert last minute, łatwo znaleźć wycieczki w bardzo atrakcyjnych cenach.

Cypr - atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić podczas wycieczki?

Wakacje na Cyprze nie mogą odbyć się bez poznania specyfiki małych wiosek cypryjskich, których mieszkańcy zajmują się tkaniem koronek i wyrobami skórzanymi. Zwiedzanie kościołów bizantyjskich, wpisanych na listę UNESCO, jest także ważną częścią wycieczki na Cypr. W ofercie last minute nie powinno zabraknąć także takich punktów programu jak: zwiedzanie Monastyru w Ayia Napa, zwiedzanie Nikozji i Famagusty, meczetu Hala Sultan, twierdzy krzyżowców Kolossi, portu w Kyrenii oraz poznanie starożytnej Salaminy i wycieczki fakultatywnej do Egiptu lub Libanu. Z kolei Kurion to jeden z najciekawszych kompleksów archeologicznych na wyspie (jego powstanie datowane jest na XII w. p.n.e). Warto też zobaczyć Kykkos, który jest najpotężniejszym klasztorem cypryjskim z ok. XI wieku. Jednym z symboli Cypru jest Skała Afrodyty, gdzie według mitologii w tamtym rejonie wyszła na brzeg bogini Afrodyta. Skała wraz z pobliskim fragmentem jest chroniona (Petra tou Romiou National Forest Park). Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów. Jeśli lubisz piesze wycieczki, spodoba Ci się na pewno wycieczka na półwysep Akamas, gdzie znajdziesz piękne widoki i ciekawe szlaki turystyczne. Cudowna przyroda Cypru, słoneczne plaże oraz zabytki i kulinaria to walory, które z pewnością zwabią turystów.

Szukasz ofert na wypoczynek podczas jesiennych miesięcy? Sprawdź: Zobacz również:

Opinie o miastach na Cyprze

4,1
Kyrenia Łukasz
miłe miejsce, gdzie jeszcze komercja nie dotarła w wielkim stopniu

Cypr na skróty