Gospodarka Cypru

Cypr należy do <strong>najszybciej rozwijających się</strong> państw na Bliskim Wschodzie. W gospodarce kraju największe znaczenie mają usługi, które stanowią 80% udziału rynku. <h2>Sektory cypryjskiej gospodarki</h2> Cypr to kraj stabilnego wzrostu, który <strong>stale się rozwija</strong>. Sektor turystyczny (w tym branże hotelarska, gastronomiczna, transportowa, sztuki, rozrywki i rekreacji) w 2022 r. odnotowały 100% wzrost w porównaniu do roku 2020 r., który był rokiem pandemii. <h2>Turystyka</h2> Jest <strong>podstawowym źródłem</strong> przychodów na wyspie. Cypr jest bardzo popularną destynacją i ilość odwiedzających to miejsce nieustannie <strong>wzrasta</strong>. Kraj ten jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów i oferuje niezapomniane atrakcje i wspaniały klimat. Wybierając się na <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/">wakacje na Cyprze,</a> możemy mieć pewność słonecznej pogody, bo słońce świeci tu niemal 300 dni w roku. <h2>Przemysł</h2> W tym sektorze zatrudnionych jest <strong>ok. 25% ludności Cypru.</strong> Nie ma tu jednak dużych zakładów. Są to przeważnie zakłady prywatne.<br/> Najważniejszymi gałęziami przemysłu na wyspie są: <ul> <li>wydobywczy,</li> <li>paliwowo - energetyczny (rafineria w Larnace),</li> <li>rolno- spożywczy,</li> <li>tekstylny,</li> <li>obuwniczy</li> <li>cementowy.</li> </ul> Wśród bogactw mineralnych Cypru najważniejsza jest <strong>miedź</strong>, którą wydobywa się tu od czasów fenickich. Największe kopalnie znajdują się w <strong>Skouriotissa </strong>oraz<strong> Mavrovouni</strong>. Poza tym eksploatuje się tu także złoża chromu, azbestu, gips, wapienie, surowce skalne oraz sól kamienną ze słonych jezior. <h2>Transport</h2> W przewozach dużą rolę odgrywa transport <strong>samochodowy, morski i lotniczy.</strong> Jakość dróg utrzymana jest na wysokim poziomie i większość z nich ma asfaltową nawierzchnię. Cypr ma dobre połączenie z innymi krajami i miastami w Europie. Dochody uzyskuje się także uzyskuje się z <strong>usług bankowych</strong> i <strong>rejestracji statków handlowych</strong> - Cypr jest jednym z krajów tzw. taniej bandery. <h2>Rolnictwo</h2> Sektor zatrudnia jednak 1/3 ludności czynnej zawodowo. Użytki rolne zajmują aż 50% powierzchni wyspy, w tym <strong>47% to grunty orne i sady</strong>. Uprawa zbóż, takich jak jęczmień czy pszenica, nastawiona jest jedynie <strong>na rynek krajowy</strong>.

Pogoda na Cyprze

Dzisiaj, 14.6 39°C
Cypr należy do najszybciej rozwijających się państw na Bliskim Wschodzie. W gospodarce kraju największe znaczenie mają usługi, które stanowią 80% udziału rynku.

Sektory cypryjskiej gospodarki

Cypr to kraj stabilnego wzrostu, który stale się rozwija. Sektor turystyczny (w tym branże hotelarska, gastronomiczna, transportowa, sztuki, rozrywki i rekreacji) w 2022 r. odnotowały 100% wzrost w porównaniu do roku 2020 r., który był rokiem pandemii.

Turystyka

Jest podstawowym źródłem przychodów na wyspie. Cypr jest bardzo popularną destynacją i ilość odwiedzających to miejsce nieustannie wzrasta. Kraj ten jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów i oferuje niezapomniane atrakcje i wspaniały klimat. Wybierając się na wakacje na Cyprze, możemy mieć pewność słonecznej pogody, bo słońce świeci tu niemal 300 dni w roku.

Przemysł

W tym sektorze zatrudnionych jest ok. 25% ludności Cypru. Nie ma tu jednak dużych zakładów. Są to przeważnie zakłady prywatne.
Najważniejszymi gałęziami przemysłu na wyspie są:
  • wydobywczy,
  • paliwowo - energetyczny (rafineria w Larnace),
  • rolno- spożywczy,
  • tekstylny,
  • obuwniczy
  • cementowy.
Wśród bogactw mineralnych Cypru najważniejsza jest miedź, którą wydobywa się tu od czasów fenickich. Największe kopalnie znajdują się w Skouriotissa oraz Mavrovouni. Poza tym eksploatuje się tu także złoża chromu, azbestu, gips, wapienie, surowce skalne oraz sól kamienną ze słonych jezior.

Transport

W przewozach dużą rolę odgrywa transport samochodowy, morski i lotniczy. Jakość dróg utrzymana jest na wysokim poziomie i większość z nich ma asfaltową nawierzchnię. Cypr ma dobre połączenie z innymi krajami i miastami w Europie. Dochody uzyskuje się także uzyskuje się z usług bankowych i rejestracji statków handlowych - Cypr jest jednym z krajów tzw. taniej bandery.

Rolnictwo

Sektor zatrudnia jednak 1/3 ludności czynnej zawodowo. Użytki rolne zajmują aż 50% powierzchni wyspy, w tym 47% to grunty orne i sady. Uprawa zbóż, takich jak jęczmień czy pszenica, nastawiona jest jedynie na rynek krajowy. Z innych roślin uprawianych na wyspie należy wymienić: ziemniaki, owoce cytrusowe (mandarynki, pomarańcze), warzywa, bawełnę, drzewa migdałowe i figowe, oliwki, drzewa orzechowe oraz banany i kiwi. Rośnie tu także około 100 gatunków winogron, z których produkowane są mocne wina, koniaki i sherry. Hodowla odbywa się na naturalnych górskich pastwiskach i jest to przede wszystkim hodowla owiec, a także bydła, trzody chlewnej i kóz.

Opinie o miastach na Cyprze

4,8
Paphos magdalena
piękne miasto duzo zabytków piękna przyroda nawet w lutym można się opalic

Cypr na skróty