Ayia Napa - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/cypr/ayia-napa/" target="_blank">Ayia Napa</a> to osada zaliczona w poczet <strong>najpopularniejszych</strong> kurortów poludniowej czesci Cypru. Rozlegla, zazwyczaj zatloczona plaza ciagnie sie pólkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje sie na niej okolo pól miliona turystów.

Pogoda w Ayia Napie

Dzisiaj, 13.11 23°C
Ayia Napa to osada zaliczona w poczet najpopularniejszych kurortów poludniowej czesci Cypru. Rozlegla, zazwyczaj zatloczona plaza ciagnie sie pólkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje sie na niej okolo pól miliona turystów. Posród zgielku nocnego zycia klasztor Ayia Napa jest prawdziwa oaza spokoju. Stoi dokladnie w centrum miasteczka, niedaleko Platia Seferi. Posrodku przybranego kwiatami, obramowanego lukowym kruzgankiem dziedzinca tryska fontanna. Osmioboczny zbiornik jest zdobiony reliefami i zwienczony kopula wsparta na czterech filarach. Woda wpada do niego z wylotu w ksztalcie glowy dzika, stanowiacego ujscie zasilanego strumieniem akweduktu rzymskiego, który przyciagal tu osadników od czasów hellenskich.
Sea Cleopatra Napa

Sea Cleopatra Napa

Cena za 1 osobę:
1 038 zł
Sam kosciól stoi ponizej poziomu lekko opadajacego dziedzinca, po jego prawej (zachodniej) stronie. Nad wejsciem widac pólkolista rozete, a w dól wioda schody prowadzace do mrocznego wnetrza. Rzymskokatolicka kapliczka tuz obok wejscia jest zwiazana z pierwotnym celem budowy klasztoru, chociaz cudowna ikona dawno temu gdzies przepadla. Po wyjsciu ze swiatyni warto przystanac przed poludniowa fasada i rzucic okiem na morze, zbiornik z karpiami oraz dwa ogromne figowce, które rzekomo maja po szescset lat. Potezny mur obronny zaprojektowali weneccy architekci, aby chronic dom modlitwy przed piratami. Zapewne nie podejrzewali, ze w przyszlosci odgrodzi on klasztor od halasliwych biesiadników - barbarzynców ery nowozytnej.
Sea Cleopatra Napa

Sea Cleopatra Napa

Cena za 1 osobę:
1 188 zł
Interesujace Tornaritis Pierides Municipal Marine Life Museum (Muzeum Morza) miesci sie w ratuszu. Placówke sfinansowala Fundacja Pieridesa, która zalozyla równiez muzeum archeologiczne w Larnace. Wieksza czesc ekspozycji to kolekcja muszli i skamielin nalezacych do przyrodnika George''a Tornaritisa oraz wypchane lub zakonserwowane okazy fauny morskiej.

Aleja Nissi prowadzi do ladnej plazy o tej samej nazwie, 2 km na zachód od Ayii Napy. Niestety, sasiedztwo kilku hoteli sprawia, ze w szczycie sezonu ten kilkusetmetrowy pas piasku jest niebywale zatloczony przez wczasowiczów, którzy równie tlumnie oblegaja okoliczne punkty gastronomiczne. Spokojniejsza atmosfera panuje na wysepce, od której pochodzi nazwa plazy (nissí znaczy "wyspa").

Opinie : w Ayia Napie

4,0
Ayia Napa Basia
Prześliczne plaże, wspaniałe klify i jaskinie morskie, można nawet spotkać pelikana :) W Ayia Napa kwitnie życie nocne. Jest mnóstwo barów, dyskotek, pubów. Można się wybrać na rejs statkiem wzdłuż wybrzeża albo wypożyczyć rekreacyjne autko bądź quada. Obowiązuje ruch lewostronny, ale bez obaw - łatwo można się przyzwyczaić. Cudne widoki, fantastyczni ludzie. Bardzo dobrze mówią po angielsku, więc można jechać bez obaw. Dla dzieci - polecam Park Wodny.

Okazje Last Minute: Ayia Napa

7 dni 02.05 - 09.05 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania TUI
1 458 zł/os.
cena za 2 os.: 2 916 zł
6 dni 14.12 - 20.12 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Prima Holiday
1 619 zł/os.
1 466 zł/os.
cena za 2 os.: 2 932 zł
7 dni 07.12 - 14.12 Inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki Yobboo
1 498 zł/os.
cena za 2 os.: 2 996 zł

Cypr na skróty

Regiony: