Ayia Napa - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/cypr/ayia-napa/" target="_blank">Ayia Napa</a> to osada zaliczona w poczet <strong>najpopularniejszych</strong> kurortów poludniowej czesci Cypru. Rozlegla, zazwyczaj zatloczona plaza ciagnie sie pólkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje sie na niej okolo pól miliona turystów.

Pogoda w Ayia Napie

Dzisiaj, 17.7 28°C
Ayia Napa to osada zaliczona w poczet najpopularniejszych kurortów poludniowej czesci Cypru. Rozlegla, zazwyczaj zatloczona plaza ciagnie sie pólkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje sie na niej okolo pól miliona turystów. Posród zgielku nocnego zycia klasztor Ayia Napa jest prawdziwa oaza spokoju. Stoi dokladnie w centrum miasteczka, niedaleko Platia Seferi. Posrodku przybranego kwiatami, obramowanego lukowym kruzgankiem dziedzinca tryska fontanna. Osmioboczny zbiornik jest zdobiony reliefami i zwienczony kopula wsparta na czterech filarach. Woda wpada do niego z wylotu w ksztalcie glowy dzika, stanowiacego ujscie zasilanego strumieniem akweduktu rzymskiego, który przyciagal tu osadników od czasów hellenskich.
Flora Maria Annex

Flora Maria Annex

Cena za 1 osobę:
779 zł
Sam kosciól stoi ponizej poziomu lekko opadajacego dziedzinca, po jego prawej (zachodniej) stronie. Nad wejsciem widac pólkolista rozete, a w dól wioda schody prowadzace do mrocznego wnetrza. Rzymskokatolicka kapliczka tuz obok wejscia jest zwiazana z pierwotnym celem budowy klasztoru, chociaz cudowna ikona dawno temu gdzies przepadla. Po wyjsciu ze swiatyni warto przystanac przed poludniowa fasada i rzucic okiem na morze, zbiornik z karpiami oraz dwa ogromne figowce, które rzekomo maja po szescset lat. Potezny mur obronny zaprojektowali weneccy architekci, aby chronic dom modlitwy przed piratami. Zapewne nie podejrzewali, ze w przyszlosci odgrodzi on klasztor od halasliwych biesiadników - barbarzynców ery nowozytnej.
Cleopatra (Ayia Napa)

Cleopatra (Ayia Napa)

Cena za 1 osobę:
919 zł
Interesujace Tornaritis Pierides Municipal Marine Life Museum (Muzeum Morza) miesci sie w ratuszu. Placówke sfinansowala Fundacja Pieridesa, która zalozyla równiez muzeum archeologiczne w Larnace. Wieksza czesc ekspozycji to kolekcja muszli i skamielin nalezacych do przyrodnika George''a Tornaritisa oraz wypchane lub zakonserwowane okazy fauny morskiej.

Aleja Nissi prowadzi do ladnej plazy o tej samej nazwie, 2 km na zachód od Ayii Napy. Niestety, sasiedztwo kilku hoteli sprawia, ze w szczycie sezonu ten kilkusetmetrowy pas piasku jest niebywale zatloczony przez wczasowiczów, którzy równie tlumnie oblegaja okoliczne punkty gastronomiczne. Spokojniejsza atmosfera panuje na wysepce, od której pochodzi nazwa plazy (nissí znaczy "wyspa").

Opinie : w Ayia Napie

4,9
Ayia Napa Agnieszka
Piękne tętniące życiem miasteczko z wieloma atrakcjami m.in. wesołe miasteczko, wycieczki statkami, loty na spadochronie za motorówką, quady i wiele innych, W miasteczku jest wiele pubów, dyskotek i restauracji z lokalnymi daniami. Piękna roślinność i niezapomniane widoki. Polecam wszystkim :)

Okazje Last Minute: Ayia Napa

Limanaki Beach

Limanaki Beach 4.8
7 dni 18.01 - 25.01 inne terminy Berlin BB - Śniadania Exim Tours
2 258 zł / 2 os.
1 129 zł / 1 os.

Anmaria Beach

Anmaria Beach 4.1
7 dni 18.01 - 25.01 inne terminy Berlin HB - Dwa posiłki Exim Tours
2 538 zł / 2 os.
1 269 zł / 1 os.

Flora Maria Annex

Flora Maria Annex
7 dni 04.10 - 11.10 inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
2 538 zł / 2 os.
1 269 zł / 1 os.
1 699 zł / 1 os. - 25 %

Cypr na skróty

Regiony: