Ayia Napa - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/ayia-napa/" target="_blank">Ayia Napa</a> to osada zaliczona w poczet <strong>najpopularniejszych</strong> kurortów południowej części Cypru. Rozległa, zazwyczaj zatłoczona plaża ciągnie się półkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje się na niej około pół miliona turystów.

Pogoda w Ayia Napie

Dzisiaj, 19.6 28°C
Ayia Napa to osada zaliczona w poczet najpopularniejszych kurortów południowej części Cypru. Rozległa, zazwyczaj zatłoczona plaża ciągnie się półkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje się na niej około pół miliona turystów. Pośród zgiełku nocnego życia klasztor Ayia Napa jest prawdziwą oazą spokoju. Stoi dokładnie w centrum miasteczka, niedaleko Platia Seferi. Pośrodku przybranego kwiatami, obramowanego łukowym krużgankiem dziedzińca tryska fontanna. Ośmioboczny zbiornik jest zdobiony reliefami i zwieńczony kopułą wspartą na czterech filarach. Woda wpada do niego z wylotu w kształcie głowy dzika, stanowiącego ujście zasilanego strumieniem akweduktu rzymskiego, który przyciągał tu osadników od czasów helleńskich.

Sam kościół stoi poniżej poziomu lekko opadającego dziedzińca, po jego prawej (zachodniej) stronie. Nad wejściem widać półkolistą rozetę, a w dół wiodą schody prowadzące do mrocznego wnętrza. Rzymskokatolicka kapliczka tuż obok wejścia jest związana z pierwotnym celem budowy klasztoru, chociaż cudowna ikona dawno temu gdzieś przepadła. Po wyjściu ze świątyni warto przystanąć przed południową fasadą i rzucić okiem na morze, zbiornik z karpiami oraz dwa ogromne figowce, które rzekomo mają po sześćset lat. Potężny mur obronny zaprojektowali weneccy architekci, aby chronić dom modlitwy przed piratami. Zapewne nie podejrzewali, że w przyszłości odgrodzi on klasztor od hałaśliwych biesiadników - barbarzyńców ery nowożytnej. Interesujące Tornaritis Pierides Municipal Marine Life Museum (Muzeum Morza) mieści się w ratuszu. Placówkę sfinansowała Fundacja Pieridesa, która założyła również muzeum archeologiczne w Larnace. Większa część ekspozycji to kolekcja muszli i skamielin należących do przyrodnika George''a Tornaritisa oraz wypchane lub zakonserwowane okazy fauny morskiej. Aleja Nissi prowadzi do ładnej plaży o tej samej nazwie, 2 km na zachód od Ayii Napy. Niestety, sąsiedztwo kilku hoteli sprawia, że w szczycie sezonu ten kilkusetmetrowy pas piasku jest niebywale zatłoczony przez wczasowiczów, którzy równie tłumnie oblegają okoliczne punkty gastronomiczne. Spokojniejsza atmosfera panuje na wysepce, od której pochodzi nazwa plaży (nissí znaczy "wyspa").

Zobacz również:

Opinie : w Ayia Napie

4,1
Protaras Monika
Protaras to niewielkie miasto, ale znajduje się tam wiele sklepów z pamiątkami, sklepów spożywczych oraz liczne restauracje, które serwują kuchnię śródziemnomorską oraz zachwycają wystrojem zewnętrznym i wewnętrznym. Ponadto polecam to miejsce, gdyż znajduje się tam urocza, długa, piaszczysta plaża o złotym piasku i łagodnym zejściu do błękitnego morza, gdzie można wpaść w wir sportów wodnych takich jak: narty wodne, skutery, rowery wodne, czy też można podziwiać cypryjskie krajobrazy unosząc się na paralotni. Atrakcją zasługującą na uwagę jest również rejs łodzią o szklanym dnie, przez które widać morską florę i faunę. Natomiast dla miłośników wędkarstwa organizowane są morskie wyprawy.

Cypr na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY