Ayia Napa - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/cypr/ayia-napa/" target="_blank">Ayia Napa</a> to osada zaliczona w poczet <strong>najpopularniejszych</strong> kurortów poludniowej czesci Cypru. Rozlegla, zazwyczaj zatloczona plaza ciagnie sie pólkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje sie na niej okolo pól miliona turystów.

Pogoda w Ayia Napie

Dzisiaj, 1.7 28°C
Ayia Napa to osada zaliczona w poczet najpopularniejszych kurortów poludniowej czesci Cypru. Rozlegla, zazwyczaj zatloczona plaza ciagnie sie pólkolistym pasem setki metrów na wschód od portu rybackiego. Rocznie wyleguje sie na niej okolo pól miliona turystów. Posród zgielku nocnego zycia klasztor Ayia Napa jest prawdziwa oaza spokoju. Stoi dokladnie w centrum miasteczka, niedaleko Platia Seferi. Posrodku przybranego kwiatami, obramowanego lukowym kruzgankiem dziedzinca tryska fontanna. Osmioboczny zbiornik jest zdobiony reliefami i zwienczony kopula wsparta na czterech filarach. Woda wpada do niego z wylotu w ksztalcie glowy dzika, stanowiacego ujscie zasilanego strumieniem akweduktu rzymskiego, który przyciagal tu osadników od czasów hellenskich.
Rio Gardens (ex Rio Napa Apartments)

Rio Gardens (ex Rio Napa Apartments)

Cena za 1 osobę:
829 zł
Sam kosciól stoi ponizej poziomu lekko opadajacego dziedzinca, po jego prawej (zachodniej) stronie. Nad wejsciem widac pólkolista rozete, a w dól wioda schody prowadzace do mrocznego wnetrza. Rzymskokatolicka kapliczka tuz obok wejscia jest zwiazana z pierwotnym celem budowy klasztoru, chociaz cudowna ikona dawno temu gdzies przepadla. Po wyjsciu ze swiatyni warto przystanac przed poludniowa fasada i rzucic okiem na morze, zbiornik z karpiami oraz dwa ogromne figowce, które rzekomo maja po szescset lat. Potezny mur obronny zaprojektowali weneccy architekci, aby chronic dom modlitwy przed piratami. Zapewne nie podejrzewali, ze w przyszlosci odgrodzi on klasztor od halasliwych biesiadników - barbarzynców ery nowozytnej.
Flora Maria Hotel & Annex

Flora Maria Hotel & Annex

Cena za 1 osobę:
879 zł
Interesujace Tornaritis Pierides Municipal Marine Life Museum (Muzeum Morza) miesci sie w ratuszu. Placówke sfinansowala Fundacja Pieridesa, która zalozyla równiez muzeum archeologiczne w Larnace. Wieksza czesc ekspozycji to kolekcja muszli i skamielin nalezacych do przyrodnika George''a Tornaritisa oraz wypchane lub zakonserwowane okazy fauny morskiej.

Aleja Nissi prowadzi do ladnej plazy o tej samej nazwie, 2 km na zachód od Ayii Napy. Niestety, sasiedztwo kilku hoteli sprawia, ze w szczycie sezonu ten kilkusetmetrowy pas piasku jest niebywale zatloczony przez wczasowiczów, którzy równie tlumnie oblegaja okoliczne punkty gastronomiczne. Spokojniejsza atmosfera panuje na wysepce, od której pochodzi nazwa plazy (nissí znaczy "wyspa").

Opinie : w Ayia Napie

4,5
Ayia Napa KatarzynaRz
Ayia Napa to zdecydowanie największe centrum rozrywki na wyspie, mimo że inne miejscowości są również jak najbardziej nastawione na ruch turystyczny to tutaj nocą tętni życie. Sezon trwa bardzo długo bo już od kwietnia do końca października. Region południa CYpru jest najchętniej wybierany ze względu na przepiękne piaszczyste plaże, na szczególne uznanie i polecenie zasługuje Nissi Beach. Ponadto w okolicy miasteczka znajdują się piękne klify i tzw kanał miłości. Oprócz standardowych atrakcji wodnych również można wybrać się do największego aquaparku na wyspie Waterland, a także parku figur skalnych. Na rejs można udać się zobaczyć jaskinie wodne, a w centrum zobaczyć stary klasztor. Komunikacja jest średnio rozwinięta lepiej korzystać z tanich taksówek, ruch jest lewostronny zatem wypożyczenie samochodu dla śmiałków. W moim odczuciu ceny towarów i usług zdecydowanie tańsze niż na wyspach greckich. Warto odwiedzić to miasteczko!

Okazje Last Minute: Ayia Napa

7 dni 18.10 - 25.10 Inne terminy Gdańsk RO - Bez wyżywienia Exim Tours
959 zł/os.
cena za 2 os.: 1 918 zł
7 dni 18.10 - 25.10 Inne terminy Gdańsk RO - Bez wyżywienia Exim Tours
969 zł/os.
cena za 2 os.: 1 938 zł
7 dni 30.09 - 07.10 Inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
989 zł/os.
cena za 2 os.: 1 978 zł

Cypr na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY