Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Cypr północny - atrakcje, plaże - co zwiedzić i zobaczyć

Cypr Północny to przepiękny kawałek świata, który należy do Turcji i kusi odwiedzających malowniczymi krajobrazami. Ta część wyspy, zwana wyspą Afrodyty, ma swój własny charakterystyczny klimat. Zbliżając się do niej można zauważyć minarety na horyzoncie, a już na miejscu czekają interesujące zabytki, piękne widoki, niezwykła natura oraz życzliwi mieszkańcy. Poza tym Cypr Północy to także śliczne plaże, na których nie trzeba obawiać się tłumów, urzekające równiny, górskie szczyty oraz znacznie więcej.

Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym?

Wybierając się na wakacje na Cypr Północny trzeba koniecznie zobaczyć tutejszą stolicę Nikozję. To jedyna na świecie stolica, która ma podział na dwie części drutem kolczastym, jednakże jest tutaj obecnie całkowicie bezpiecznie. Miłośnicy zabytków docenią skarby czekające na Starym Mieście, w którym można zwiedzić meczet, Wielką Łaźnię, czy Bazar Miejski. To także okazja do zobaczenia ciekawej architektury, skosztowania niezwykłej kuchni oraz zachwycanie się tutejszą atmosferą. Południowa część miasta jest bardziej nowoczesna. Nikozja to także XIV-wieczne mury weneckie, trzy bramy wjazdowe oraz Muzeum Bizantyjskie, czy Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej.

Niezwykłym miasteczkiem na Cyprze Północnym jest niewątpliwie Kyrenia. Można zachwycić się tym miejscem spacerując wzdłuż tutejszego portu, zatrzymując się w jednej z kawiarenek, czy restauracji oraz obserwując cumujące jachty i malutkie łodzie. To także okazja do tego, by wypocząć na jednej z malowniczych plaż. Będąc w Kyreni warto zwiedzić zamek św. Hilariona, który znajduje się na wzgórzu. Z tego miejsca roztacza się niesamowity widok. 

Nieopodal Kyrenii, kierując się na wschód, można też odnaleźć Opactwo Bellapais z ciekawym budynkiem z II wieku, który kiedyś był klasztorem augustiańskim. Tutejsza architektura oraz widoki zapierają dech w piersiach. Opactwo to stało się istotnym celem pielgrzymek, kiedy to otrzymało ono relikwie Świętego Krzyża. Jednakże zostały one skradzione w czasie najazdu genueńskiego, co miało miejsce w 1373 roku. Obecnie, mimo iż miejsce to popadło w ruinę, to i tak zachwyca chociażby faktem iż co roku odbywa się tu festiwal muzyki poważnej.

Na Cyprze Północnym warto zobaczyć także miasto Famagusta, które obecnie nieco zapomniane, pełne jest opowieści o trudnym czasie, w którym jeszcze niedawno znajdowała się wyspa. W średniowieczu było to miasto pełne blichtru i bogactwa. Koniecznie trzeba tutaj zwiedzić meczet Lala Mustafy Paszy, meczet Sinana Paszy, ogromne mury weneckie oraz łaźnie. W Famaguście rośnie również najstarszy na całym Cyprze wielki figowiec, którego zasadzono w XIII wieku i do dzisiaj można rozkoszować się cudownym cieniem, który dają jego gałęzie. Dobrze jest także pospacerować po starówce, wejść na mury miejskie, czy zobaczyć opuszczoną już dzielnicę Warosię.

8 kilometrów od Famagusty natomiast czeka na turystów inna perełka - Salamina. Znajdują się tutaj niezwykłe ruiny starożytnego miasta. Obecnie można zobaczyć pozostałości po łaźni, forum, teatrze rzymskim oraz gimnazjonie. Miasto to było niegdyś świadkiem wielkiej bitwy pomiędzy dwoma flotami morskimi - perską i grecką. Miłośnicy naturalnego piękna natomiast zachwycą się na pewno niesamowitym urokiem półwyspu Karpaz. To jeden z najpiękniejszych obszarów w całym Cyprze, który jednocześnie jest też najbardziej dzikim. Na tutejszej plaży w Ronnas można spotkać żółwie morskie, które się tu wylęgają. Warto też odpocząć na Golden Beach, bowiem to okazja do tego, by pospacerować miękkim brzegiem morza i zachwycić się widokami. Karpaz to także siedliska osłów, które co ciekawe są dzikie i żyją sobie w tej części świata w swoim naturalnym środowisku.

Niedużym, ślicznym miasteczkiem na Cyprze Północnym, które koniecznie trzeba zobaczyć jest też niewątpliwie Morfu. Miejsce to daje okazję do zakupu świeżych owoców, długich spacerów wśród gajów drzew cytrusowych oraz głębokiego relaksu. Dawno temu miasteczko to było miejscem kultu Afrodyty, która zrodziła się z morskich fal właśnie na Cyprze. W dystrykcie Lefkosa można również zobaczyć wspaniałe ruiny pałacu Vouni Palace, który powstał w okresie hellenistycznym - w 500 r. p.n.e. Miał on za zadanie kontrolę nad położonym nieopodal miastem Soli, z którego pochodzi popularna rzeźba Afrodyty. Ów kompleks pałacowy miał niegdyś prawie 140 pokoi, jednakże dziś zostały po nim jedynie ruiny. Warto je zobaczyć chociażby przez wzgląd na piękne ulokowanie i wspaniałe widoki, pałac ten bowiem ulokowany był na wysokim wzgórzu.

Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Cypr Północny?

Cypr Północny znajduje się przede wszystkim pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, choć na północnym-wschodzie wyspy jest już on półpustynny. Najcieplej w tej części świata jest niewątpliwie w miesiącach od lipca do września. Średnie temperatury w ciągu roku wynoszą tutaj około 20 stopni Celsjusza, a latem 32 stopnie. Najcieplejsza woda jest tutaj zdecydowanie w sierpniu, a najchłodniejsze miesiące to styczeń, luty oraz marzec. 

Warto rozważyć przyjazd na Cypr Północny poza sezonem np. w czerwcu, kiedy to temperatura wskazuje już około 26 stopni Celsjusza lub we wrześniu - 27 stopni. Niewątpliwie jednak to miejsce na mapie zachwyca o każdej porze roku. Pogoda jest bowiem wspaniała nawet, gdy jest nieco chłodniej, a wtedy nie trzeba się obawiać tłumu turystów, a zwiedzanie wyspy, czy uprawianie róznorakich sportów jest jeszcze przyjemniejsze.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.