• Wszyscy obywatele Polski podróżujący na Cypr, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.
 • Ponieważ podróż na Cypr Północny odbywa się z przelotem na Cypr Południowy, wszyscy podróżujący podlegają również przepisom wjazdowym na Cypr Południowy.
 • Powrót do Polski
  • Od 28.03.2022 został zniesiony obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy, co oznacza że po powrocie z wakacji nie ma już obowiązku: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku COVID-19 oraz odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.
  • Warunki te mogą ulec zmianie. Przed podróżą sprawdź aktualne przepisy rządowe na stronie www.gov.pl. Na tej samej stronie znajdziesz aktualne warunki podróżowania na terytorium Cypru Północnego.

Cypr Północny

Wybrzeże i góry - to właśnie łączy w sobie Cypr Północy. Wakacje w tym miejscu nigdy nie będą nudne, bo łączy ona niezwykłą historię, kulturę i piękną pogodę. Piaszczyste plaże i lazurowe wybrzeże przyciąga tu coraz większe rzesze turystów. Turecka Republika Cypru Północnego, która w skrócie określana jest jako Cypr Północny, to państwo położone nad Morzem Śródziemnym. Ciekawostką jest fakt, że na arenie międzynarodowej nie jest uznawane. Mimo to cieszy się niemałą popularnością wśród turystów spragnionych wypoczynku na pięknych piaszczystych plażach i zwiedzania ciekawych zabytków – Cypr Północny na wakacje to miejsce idealne.

Cypr Północny na wakacje

Cypr Północny (wł. Turecka Republika Cypru Północnego) jest o wiele mniej zatłoczony aniżeli inne wybrzeża tej wyspy. Tymczasem, czekają tutaj na turystów piękne, piaszczyste plaże z lazurowym kolorem morza - dlatego też tanie wakacje last minute dla osób spragnionych plażowania mogą okazać się tutaj iście rajskie!

W tej części Cypru plaże dzielą się na publiczne oraz prywatne - te drugie zazwyczaj leżą przy rozmaitych klubach oraz hotelach i są przeznaczone dla turystów w nich mieszkających. Najbardziej znane i największe plaże Cypru Północnego rozciągają się w zatoce Famagusta - są one najszersze, piaszczyste. Już 5 km od Kyrenii leży natomiast jedna z najbardziej znanych plaż Beach Escape, z jednym z najjaśniejszych piasków. Z kolei Acapulco Beach na tym samym obszarze charakteryzuje aż kilometr długości. Ciekawą odmianą może być odwiedzenie Deniz Kizi. Na tej plaży znajdziemy najwięcej wypożyczalni sprzętów do sportów wodnych.

Najwięcej wakacyjnych okazji znajdziemy w szerokiej ofercie biura podróży Exim Tours, Rainbow czy Prima Holiday. Dzięki temu spędzimy udane wakacje 2024 na Cyprze Północnym, wcześniej lądując w Larnace (najpopularniejszy port w regionie) po ponad 3 godzinnym locie z m.in Katowic, Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania czy Wrocławia. Na miejscu warto pamiętać o przestawieniu zegarków godzinę do przodu (zmiana strefy czasowej).

Zasady wjazdu na Cypr Północny

Najwygodniej jest dostać się tutaj przy pomocy biura podróży, które zajmuje się wszystkimi niezbędnymi formalnościami. Do Cypru Północnego można dostać się przez Cypr Południowy i takie rozwiązanie najczęściej wybierają biura podróży. Dzięki temu turyści nie tracą możliwości przekroczenia tak zwanej zielonej linii, co pozwala im na zwiedzanie całej wyspy, a nie tylko jej części.

Co zobaczyć na Cyprze Północnym

Jego stolicą jest Nikozja. Tym, co przyciąga tu turystów jest przede wszystkim bardzo przyjazny klimat – na udany urlop można przyjechać tutaj już w kwietniu, licząc na naprawdę dobrą pogodę  - zatem nawet możecie szukać ofert last minute na Cypr Północny nawet wiosną. Do tego dochodzą fascynujące zabytki, które sprawiają, że Cypr Północny to miejsce odpowiednie dla wszystkich miłośników historii.

Cypr Północny zachwyca z jednej strony pięknymi plażami, z drugiej zaś ciekawymi zabytkami. Nietypowe ukształtowanie terenu z charakterystycznymi górami Kyrenia, całkowicie porośniętymi lasami, dodatkowo dodaje tej lokalizacji uroku.

Podczas wakacji na Cyprze Północnym warto odwiedzić ruiny zamku świętego Hilariona. Jest to nie tylko ciekawa, średniowieczna budowla, ale również miejsce, z którym związanych jest sporo mitów. Co więcej, jako że ruiny znajdują się na wzgórzu, rozciąga się stąd piękny widok na okoliczne wybrzeża oraz zabudowania w Kyrenii. Samo miasto jest warte uwagi, zwłaszcza jeśli poszukujemy klimatycznego, ciekawego miejsca na całodzienną wycieczkę połączoną z próbowaniem lokalnych specjałów. Szczególnie warto się przejść po częściowo zabytkowym porcie.

Na zboczu gór na turystów czeka kolejne interesujące miejsce, mianowicie świetnie utrzymane, zielone opactwo Bellepais. Jest typowym przykładem architektury gotyckiej, a dodatkowo gwarantuje piękny widok ze zbocza gór Kyrenii. Warto odwiedzać je poza szczytem wakacyjnego sezonu, bo w innym przypadku spotka się tam tłum turystów. W północnej części Nikozji na uwagę zasługuje Buyuk Han. Niegdyś ten XVI-wieczny budynek pełnił rolę przystanku na szlaku kupieckim. Poniżej więcej informacji na ten temat.

Odpowiadając na pytanie, co zobaczyć na Cyprze Północnym, należy wskazać:

 • Famagustę i okolice. Przed laty był to najważniejszy kurort na wyspie. Obecnie jest to spokojne, wręcz senne miasteczko, które pochwalić może się pełną uroku starówką. Znajduje się na niej dawny kościół, który przekształcono w meczet. Jeśli tu dotrzesz, udaj się na miejsce mury.
 • Kyrenię. Na miasto leżące na północnym wybrzeżu. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim zamek, a także port, który jest naprawdę klimatyczny. Zamek świętego Hilariona położony w pobliżu to miejsce, które zachwyci najbardziej wymagających turystów. Rozciąga się z niego przepiękna panorama. Zwiedzić warto także Opactwo Bellapais – klasztor augustiański, który wybudowany został w XIII wieku.
 • Nikozję. Jeśli chodzi o atrakcje Cypru Północnego, Nikozja jest miejsce, którego nie można pominąć. Warto udać się tutaj chociażby dlatego, że jest to ostatnia stolica Europy, która jest podzielona.

Wypoczywając na Cyprze, polecamy skierować swoje kroki również na Półwysep Karpaz, który jest dziewiczym, spokojnym obszarem. Co ciekawe, zobaczysz tutaj także dziko żyjąceosły!. Powszechne jest przekonanie, że jest obszar ten to jeden z najpiękniejszych terenów na całej wyspie.

Z kolei ci, którzy uwielbiają owoce, będą zachwyceni w Morfu. To niewielkie miasteczko, które otoczone jest cytrusowymi gajami.

Atrakcje na Cyprze Północnym

Zabytki z dawnych lat to nie jedyne atrakcje turystyczne Cypru Północnego. Miejsce to zachwyca również wspaniałą przyrodą. Jeśli zdecydujesz się na wypoczynek właśnie tutaj, będziesz mógł podziwiać zróżnicowaną roślinność. Tereny nizinne porośnięte są przez winnice oraz plantacje owoców cytrusowych. Dostrzeżesz tu jabłonie, grusze, drzewka oliwne, a nawet migdałowce. Nie brakuje tu roślin endemicznych. Imponująco prezentuje się również fauna – na terenie Cypru występują znajdujące się pod ochroną muflony. Jeśli lubisz nurkować, będziesz mógł spotkać się oko w oko z pięknymi rybami, ośmiornicami, a także ogromnymi żółwiami Caretta.

Cypr Północny doskonale sprawdza się w przypadku wszystkich ceniących aktywny wypoczynek – można tutaj nie tylko nurkować, ale uprawiać również windsurfing. Co ważne, nie musisz na urlop zabierać swojego sprzętu – nie brakuje tu licznych wypożyczalni, w których zaopatrzysz się we wszystko, co będzie Ci potrzebne.

Co warto wiedzieć

Cypr Północny zajmuje stosunkowo wąski pas wyspy ulokowany w jej północnej części – jego terytorium to zaledwie 35% całej powierzchni Cypru. Krajobraz tej części świata zdominowany jest przez góry, równiny i przyciągające turystów plaże. Najwyższe wzniesienie to góra o nazwie Mount Ivoca mająca wysokość 1023 metry nad poziomem morza. We wschodniej części kraju położony jest Półwysep Karpas. To właśnie tutaj ulokowane są cieszące się największą popularnością plaże.

Jeśli chodzi o historię, to jest ona naprawdę burzliwa. W roku 1960 cały Cypr odzyskał niepodległość. Ledwie 3 lata później doszło tu jednak do zamieszek, które wybuchły między zamieszkującymi te tereny Grekami i Turkami. Rok 1974 to krwawy zamach stanu, którego konsekwencją było zajęcie północnej części Cypru przez Turcję. Rok później ogłoszono powstanie Tureckiego Federalnego Państwa Cypru, a w roku 1983 Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Przez lata tutejsza ludność nie mogła swobodnie przemieszczać się pomiędzy częścią północną a południową – możliwość tą przywrócono dopiero w 2003 roku.

Co warto kupić?

Wiele osób wybierających wczasy na Cyprze Północnym, zastanawia się, co warto przywieźć do kraju z wakacji. Okazuje się, że Cypr ma pod tym względem również wiele do zaoferowania. Jeśli lubisz pamiątki spożywcze, możesz zdecydować się na wino Commandaria, które bardzo często określane jest najlepszym europejskim winem. Wyróżnia się deserowym smakiem, produkuje się je z białych oraz czerwonym winogron, które zbierane są w drugiej połowie września. Ciekawostką jest fakt, że przed obróbką suszy się je na słońcu.

Na Cyprze produkuje się pyszny ser halloumi, który również można przywieźć ze sobą do Polski. Produkuje się go z mleka owczego, do którego dodawane jest mleko kozie. W cypryjskich sklepach znajdziesz również loukoumi, czyli żelowe kostki, które powstają ze skrobi. Otacza się je w cukrze pudrze i podaje do kawy. Dostępne są w różnych smakach, dzięki czemu wybrać można ten odpowiednie dla siebie. Loukoumi może być świetnym prezentem dla rodziny i przyjaciół.

Będąc na Cyprze, możesz kupić również wyśmienite oliwki, aromatyczne miody, a także piękne koronki. Więcej informacji znajdziesz w naszym przewodniku po Cyprze Północnym.

Cypr Północny - Najlepiej ocenione hotele

Zdjęcia z regionu

Atrakcje i ciekawe miejsca

Cypr Północny - Najczęściej kupowane hotele

Cypr Północny – hotele z najlepszymi opiniami

Klient chciał pozostać anonimowy

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 1.2. - 4.2.2024 Oceniono: Luty 2024

Salamis Bay Conti Resort Ocena: 4.5/5 Cypr, Cypr Północny

Doskonały hotel, nowy, świetnie wyposażony, z kilkoma barami, klubem dla dzieci, ogromną restauracją , basenem i sauną

Doskonały hotel, nowy, świetnie wyposażony, z kilkoma barami, klubem dla dzieci, ogromną restauracją , basenem i sauną

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Pokój nowy, przestronny, czysty, dobrze wyposażony, z pięknym widokiem

Wyżywienie
Bardzo smaczne, różnorodne, świeże posiłki, rzadko się powtarzające

Obsługa w hotelu
usługi hotelowe na jajwyższym poziomie

Plaża
piękna, czysta błękitna plaża

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Tetiana K.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 20.12. - 27.12.2023 Oceniono: Styczeń 2024

Salamis Bay Conti Resort Ocena: 4.5/5 Cypr, Cypr Północny

Super. Wszystko bylo na wyższym poziomie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wakacji.

Super. Wszystko bylo na wyższym poziomie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wakacji.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Hotel nowoczesny. Codziennie sprzątanie i wymiana ręczników

Wyżywienie
Świeże. Wybór ogromny

Obsługa w hotelu
Miła, przyjemna

Plaża
Przy hotelu piaszczysta. Choczesz mi się wydaje że w okresie letni jest trochę za mala

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (1)

Cypr Północny – Hotele z opiniami

Cypr Północny - Ostatnio kupione hotele

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny

Wakacje na Cyprze Północnym mogą być naprawdę udane – wystarczy, że zadbasz o kilka istotnych kwestii. Podstawą jest oczywiście lot. Musisz zatroszczyć się także o nocleg, dla wielu osób duże znaczenie ma do tego wyżywienie.

Ile trwa lot na Cypr Północny?

Jeśli myślisz o wypoczynku na Cyprze Północnym, nie musisz obawiać się długiego lotu – z Katowic dolecisz do Larnaci w zaledwie 3 godziny i 10 minut. Lot z Wrocławia jest nieco dłuższy – trwa 3 godziny i 25 minut.

Jaka waluta obowiązuje na Cyprze Północnym?

O ile na Cyprze Południowym walutą jest euro, o tyle w przypadku części północnej jest to lira turecka. Z uwagi na to, że jest to waluta obowiązująca również w Turcji, bez problemu kupisz ją w działających w Polsce kantorach.

Jakich cen można spodziewać się na Cyprze Północnym?

Zastanawiając się nad tym, którą część Cypru wybrać jako miejsce wypoczynku, pamiętaj, że północ jest zdecydowanie tańsza. To oznacza dużo mniejsze wydatki zarówno wtedy, kiedy będziesz chciał kupić pamiątki, jak i wówczas, gdy najdzie Cię ochota na obiad w restauracji. Jeśli wynajmiesz samochód, również poniesiesz mniejszy koszt, podobnie będzie z tankowaniem.

Jaki transport wybrać na Cyprze Północnym?

Chcąc zwiedzić Cypr Północny, najrozsądniej jest zdecydować się na wynajem samochodu. Pamiętaj jednak, że jeśli wypożyczysz auto w północnej części wyspy, nie będziesz mógł poruszać się nim po części europejskiej. Jeśli planujesz zwiedzić cały Cypr, wypożycz auto od firmy znajdującej się na południu. UWAGA: aby przekroczyć wspomnianą już wcześniej zieloną linię, trzeba posiadać dodatkowe ubezpieczenie. Kupisz je na przejściu granicznym – nie musisz obawiać się wysokich kosztów. Nie zapominaj, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.

Co oferuje lokalna kuchnia na Cyprze Północnym?

Pamiętaj, aby wypoczywając na tej pięknej wyspie, spróbować lokalnych specjałów. Na obiad czy kolację warto wybrać się nawet wtedy, kiedy wybierzesz opcję all inclusive na Cyprze Północnym. Cypryjska kuchnia jest mocno zbliżona do greckiej, co oznacza, że możesz tutaj skosztować musaki, nadziewanych liści winogron, grillowanych szaszłyków. Doskonale smakują tutejsze oliwki, zamówić warto marynowaną w kolendrze wieprzowinę. Prawdziwym przysmakiem jest smażony ser halloumi, a także stifado, czyli gulasz z królika.

Cypr Północny – pogoda

Pogoda na Cyprze Północnym spędza sen z powiek wszystkich, którzy planują spędzić urlop w tej części świata. Pamiętaj, że pod tym względem Cypr wypada naprawdę dobrze – udane wakacje spędzisz tutaj już od kwietnia. Na dobre warunki pogodowe możesz liczyć aż do końca września. Pamiętaj jednak, że najcieplejszą wodę w morzu zastaniesz w lipcu oraz sierpniu.

Cypr jako wyspa typowa dla klimatu Morza Śródziemnego ma przyjemne pod względem turystyki plażowe warunki. Z uwagi na niewielkie rozmiary temperatury na wyspie nie odbiegają od siebie za bardzo. Z tego powodu wakacje na Cyprze można spędzić wygodnie, zażywając kąpieli wodnych i słonecznych.

Klimat Cypru sprawia, że warto zarezerwować tutaj tani hotel już od maja aż do listopada - wówczas bowiem temperatury nie tylko przekraczają 20 stopni, ale i od czerwca do października utrzymują się blisko 30 C. W krańcowych miesiącach tego okresu trzeba spodziewać się spadków temperatury nocą do poziomu ok. 16 stopni, jednak w pozostałym okresie nawet w nocy temperatury nie będą niższe aniżeli 20 stopni. Dzięki temu Cypr to doskonałe miejsce na tanie wakacje dla osób, które chcą zasmakować również nocnego życia.

Od maja do września liczba godzin nasłonecznienia wynosi ponad 11 dziennie, aby w lipcu osiągnąć szczytowe wartości 13 godzin. W tym okresie można liczyć również na najmniejszą ilość dni deszczowych w miesiącu. Liczba ta najwyższa jest w maju - około pięciu dni - ale w okresie lipca i sierpnia spaść może nawet do zera, z ewentualnymi chwilowymi opadami.

Czy warto jechać na Cypr Północny? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna: tak! To jedno z piękniejszych miejsc na świecie, które zachwyca zabytkami, pięknymi plażami, wybitną kuchnią i piękną roślinnością. Każdy Cypr Północny przewodnik jasno wskazuje, że urlop tutaj będzie naprawdę udany.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 17 °C w nocy 10 °C

 • Temperatura wody 17 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Piątek 18 °C w nocy 10 °C

 • Sobota 19 °C w nocy 10 °C

 • Niedziela 19 °C w nocy 10 °C

 • Poniedziałek 20 °C w nocy 11 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 15 °C woda 18 °C

 • Luty Lut 15 °C woda 17 °C

 • Marzec Mar 19 °C woda 17 °C

 • Kwiecień Kwi 23 °C woda 18 °C

 • Maj Maj 29 °C woda 21 °C

 • Czerwiec Cze 33 °C woda 24 °C

 • Lipiec Lip 36 °C woda 27 °C

 • Sierpień Sie 36 °C woda 28 °C

 • Wrzesień Wrz 33 °C woda 27 °C

 • Październik Paź 28 °C woda 25 °C

 • Listopad Lis 21 °C woda 23 °C

 • Grudzień Gru 17 °C woda 20 °C

Przydatne informacje