Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Niesamowite plaże na Cyprze - Top 10 plaż

Każdego lata urlopowicze przybywają tłumnie, aby korzystać ze śródziemnomorskiego życia na plażach Cypru. Główne nadmorskie miasta - Pafos, Limassol i Larnaka - otoczone są długimi plażami, na których spędzić można cały dzień. Najlepsze miejsca na plażowanie na wyspie można jednak znaleźć, udając się dalej poza miasto.

Nissi Beach - plaże na Cyprze

Nissi Beach - plaże na Cyprze

Popularne plaże w pobliżu głównych kurortów oferują pełne udogodnienia i mnóstwo sportów wodnych, dzięki czemu są doskonałym wyborem zarówno na leniwe dni na plaży, jak i aktywne zajęcia. Cypr może poszczycić się zarówno turystycznymi plażami, jak i dzikimi odcinkami, które pozwolą odpocząć na łonie natury. Co ciekawe, są one domem dla endemicznych populacji śródziemnomorskich żółwi! Zobacz przygotowane przez nas zestawienie TOP najlepszych plaż na Cyprze!

Nissi Beach

Prawdopodobnie najładniejsza plaża na Cyprze i zarazem jedna z głównych atrakcji turystycznych wyspy. Nissi Beach to osłonięta zatoczka otoczona miękkim białym piaskiem i płytką, turkusową wodą. Znajduje się trzy kilometry na zachód od kurortu Ayia Napa.

Tuż przy brzegu, skaliste wysepki Nissi tworzą jeden z najpiękniejszych widoków na morze w okolicy. Woda w zatoce jest tak płytka, że plażowicze mogą z łatwością przespacerować się na wysepkę, dlatego serdecznie polecamy tę plażę rodzinom z dziećmi i początkującym pływakom.

Przez skąpane w słońcu letnie miesiące plaża Nissi znana jest z imprez z muzyką na żywo. Przy brzegu znajdziemy też tętniące życiem kawiarnie i restauracje, a także leżaki i parasole do wynajęcia – wszystko pod okiem ratownika. W okolicy dostępne są także prysznice ze słodką wodą, szkółki sportów wodnych i wypożyczalnie.

Lara Beach

Lara Beach - plaże na Cyprze

Lara Beach - plaże na Cyprze

Jeśli szukasz plaży z dala od zatłoczonych kurortów w pobliżu głównych miast, Lara Beach jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia, które z pewnością Cię nie zawiedzie. To wybrzeże jest chronionym rezerwatem przyrody położonym na dzikim półwyspie Akamas na dalekim zachodzie wyspy, 27 kilometrów na północ od Pafos.

Co więcej, plaża Lara jest naturalnym siedliskiem śródziemnomorskich żółwi zielonych i lądowych. Na plaży nie wolno więc korzystać z krzeseł ani leżaków, a dostęp do niej możliwy jest jedynie po polnej ścieżce.

Wiele osób odwiedza plażę Lara w ramach zorganizowanych wycieczek grupowych z Pafos.

Na plaży nie ma restauracji ani kawiarni, więc polecamy zabrać ze sobą prowiant – zwłaszcza, gdy planujemy spędzić na plaży cały dzień.

Golden Beach

Ciągnąca się wzdłuż końca półwyspu Karpas na północy wyspy, złota plaża Golden Beach (znana również jako Nangomi Bay) jest najpiękniejszym, nietkniętym skrawkiem wybrzeża wyspy.

Miękki, złocisty piasek ciągnie się tu wzdłuż wybrzeża przez kilka kilometrów, tuż przed końcem półwyspu i najbardziej wysuniętym na wschód punktem wyspy.

Ze względu na to, że jest to miejsce lęgowe żółwi, plaża jest częścią parku narodowego, a jej odcinki są ogrodzone w celu ochrony lęgowisk żółwi.

Na klifach przy głównych punktach dostępu do plaży znajduje się kilka dobrych restauracji, ale nie ma innych udogodnień, więc w tym przypadku również polecamy zabrać ze sobą wszystkie zapasy plażowe. Należy pamiętać, że Golden Beach znajduje się daleko od głównych miejscowości wypoczynkowych i aby się tu dostać, potrzebny będzie własny transport. Znajduje się na północy Cypru, więc prawdopodobnie będziemy potrzebować zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty.

Plaża Afrodyty

Plaża Afrodyty - plaże na Cyprze

Plaża Afrodyty - plaże na Cyprze

Plaża Afrodyty to najsłynniejszy krajobraz wyspy, który możemy dostrzec również na wielu pocztówkach.

Tuż przy brzegu plaży znajdują się postrzępione formacje skalne Petra tou Romiou (Skała Afrodyty). Według lokalnej legendy, to właśnie tutaj grecka bogini Afrodyta po raz pierwszy wyłoniła się z morza.

Sama plaża to niewielka zatoka w kształcie podkowy z piaskiem i żwirem, która stanowi jednocześnie idealne miejsce do pływania. Lokalizacja, 26 kilometrów na południowy wschód od Pafos i 45 kilometrów na zachód od Limassol, sprawia, że jest to doskonały punkt przystankowy na malowniczej nadmorskiej trasie między miastami.

Plaża Afrodyty jest szczególnie popularna do robienia zdjęć o zachodzie słońca!

Plaża Konnos

Plaża Konnos - plaże na Cyprze

Plaża Konnos - plaże na Cyprze

Osłonięta zatoczka plaży Konnos, otoczona klifem porośniętym sosnami, znajduje się na skraju Parku Narodowego Cape Greco, zaledwie pięć kilometrów na południe od kurortu Protaras. Miękki biały piasek sprawia, że Konnos jest najlepszym miejscem na cały dzień spędzony na plaży.

Przekąski i pełne posiłki są dostępne w restauracji na szczycie klifu, do której prowadzą schody z plaży, z widokiem na brzeg poniżej i Morze Śródziemne. Latem ta niewielka plaża jest ulubionym miejscem rodzin ze względu na płytkie wody - idealne dla małych dzieci pluskających się w wodzie. Solidna gama udogodnień obejmuje leżaki i parasole do wynajęcia, ratowników oraz łazienki i prysznice na miejscu. Nie brakuje tu także atrakcji dla miłośników sportów wodnych.

Dla aktywnych turystów plaża Konnos jest punktem początkowym (lub końcowym) spacerów po skalistym krajobrazie Cape Greco ze wspaniałymi śródziemnomorskimi widokami, endemiczną roślinnością i schodami prowadzącymi w dół klifów do platform kąpielowych i jaskiń morskich. W szczycie sezonu może być tu bardzo tłoczno, więc warto przyjechać wcześniej. Na plażę bez problemu dostaniemy się też za pomocą transportu publicznego, ponieważ znajduje się ona na trasie lokalnego autobusu Ayia Napa-Protaras.

Fig Tree Bay

Fig Tree Bay - plaże na Cyprze

Fig Tree Bay - plaże na Cyprze

Protaras (12 km na północny wschód od Ayia Napa) to małe miasteczko całkowicie poświęcone turystyce letniej z nadmorską promenadą otoczoną piaszczystymi pasami. Tuż przy południowym krańcu promenady, Fig Tree Bay jest uwielbiana zarówno przez rodziny - ze względu na osłonięte położenie i płytkie głębokości - jak i przez miłośników snorkelingu.

Jest to bardzo spokojna plaża, idealna dla poszukiwaczy słońca, którzy planują spędzić dzień na piasku. W okolicy znajdziemy również wiele kawiarni i restauracji.

Zatoka Pissouri

Zatoka Pissouri - plaże na Cyprze

Zatoka Pissouri - plaże na Cyprze

Zatoka Pissouri (38 kilometrów na zachód od Limassol) oferuje dwa punkty wyróżniające ją spośród innych plaż na wyspie. Po pierwsze, nie jest tak zatłoczona w szczycie lata, jak plaże przy głównych miastach turystycznych. Po drugie, morze przy zatoce Pissouri jest dość głębokie, dlatego spodoba się wszystkim amatorom pływania. Rodzice plażujący z małymi dziećmi powinni być jednak szczególnie czujni.

Długa plaża jest żwirowa i kamienista. W okolicy dostępna jest wypożyczalnia nart wodnych, skuterów czy łodzi. Udogodnienia pozwalające spędzić cały dzień wylegując się na plaży również są doskonałe. Można wypożyczyć leżaki i parasole, ratownik jest cały czas na służbie, a przy plaży znajdziemy również łazienki, prysznice i restauracje.

Plaża Lady's Mile

Plaża Lady's Mile - Cypr

Plaża Lady's Mile - Cypr

W pobliżu miasta Limassol, plaża Lady's Mile rozciąga się na siedem kilometrów wzdłuż wschodniego brzegu półwyspu Akrotiri. Na północnym krańcu, zaczynającym się na południe od portu Limassol, plaża jest głównie żwirowa. Na południowym krańcu znajdziemy jednak złoty piasek.

Woda jest tu płytka, więc jest to bezpieczny wybór dla rodzin - leżaki z parasolami można wypożyczyć, ratownik jest na służbie, a wzdłuż brzegu znajduje się kilka restauracji i kawiarni.

Lady's Mile Beach ściąga również amatorów kitesurfingu i windsurfingu, a także innych sportów wodnych, więc na plaży nie ma miejsca na nudę.

Dodatkowym bonusem jest słone jezioro Lemesos, położone na zachód od plaży, które jest domem dla wielu barwnych gatunków ptaków – w sam raz na obserwację endemicznej fauny.

Plaża Alagadı

Plaża Alagadı - plaże na Cyprze

Plaża Alagadı - plaże na Cyprze

Dla miłośników przyrody wizyta na plaży Alagadı jest wręcz obowiązkowa. Na miejscu można również wziąć udział w jednej z wycieczek, by obserwować żółwie w ich naturalnym środowisku.

Wycieczki odbywają się w nocy i obejmują zarówno obserwowanie gniazdowania żółwi późną wiosną i latem, jak i obserwowanie wypuszczania młodych żółwi do morza.

Ze względu na populację żółwi w zatoce, plaża jest obszarem chronionym i nie jest zagospodarowana. Co ważne, nie wolno również przebywać na plaży po zmroku, chyba że bierzesz udział w jednej ze zorganizowanych wycieczek.

Plaża Alagadı znajduje się na północy Cypru, 20 kilometrów na wschód od Kyrenii. Aby ją odwiedzić, musisz przekroczyć zieloną linię na północy, więc weź ze sobą paszport lub dowód osobisty.

Plaża Salamis

Jeśli chcesz połączyć wizytę w jednym z najwspanialszych starożytnych miejsc na wyspie z kąpielą, udaj się do Salamis, dziewięć kilometrów w górę wybrzeża od Famagusty na północnym Cyprze.

Wielkie hellenistyczne ruiny starożytnego Salamis, ze świątyniami, teatrem i ozdobnymi ruinami gimnazjonu, ciągną się przez kilka kilometrów wzdłuż wybrzeża, a wszystko to otoczone jest plażą Salamis.

Obok głównego wejścia na Salamis znajduje się restauracja, ale sama plaża jest niezagospodarowana.

Dostępny jest regularny transport publiczny do Famagusty zarówno z Nikozji Północnej, jak i Kyrenii. Weź ze sobą paszport lub dowód osobisty.

 

Odkryj cudowny Cypr i plażuj jak król! Zobacz, co czeka na Ciebie na miejscu i poznaj, czym jest prawdziwy relaks. Najpiękniejsze plaże, widoki, jak z pocztówki i szum fal… czego chcieć więcej? Koniecznie weź ze sobą krem z filtrem i aparat fotograficzny!

Podsumowanie

  • Nissi Beach: Osłonięta zatoczka z miękkim, białym piaskiem i płytką, turkusową wodą w Ayia Napa. Idealna dla rodzin i początkujących pływaków, znana z imprez z muzyką na żywo, kawiarniami, restauracjami, leżakami i parasolami do wynajęcia.

  • Lara Beach: Chronione rezerwat przyrody na półwyspie Akamas, 27 km na północ od Pafos. Naturalne siedlisko śródziemnomorskich żółwi; dostęp tylko po polnej ścieżce.

  • Golden Beach: Złota plaża na półwyspie Karpas, na północy wyspy, z miękkim, złocistym piaskiem. Miejsce lęgowe żółwi; część parku narodowego z ograniczonymi udogodnieniami.

  • Plaża Afrodyty: Niewielka zatoka w kształcie podkowy z piaskiem i żwirem, położona między Pafos i Limassol. Słynna z formacji skalnych Petra tou Romiou i legendy o greckiej bogini Afrodytce.

  • Plaża Konnos: Osłonięta zatoczka otoczona klifem porośniętym sosnami, znajdująca się na skraju Parku Narodowego Cape Greco. Idealna dla rodzin ze względu na płytkie wody.

  • Fig Tree Bay: Spokojna plaża w Protaras, idealna dla rodzin i miłośników snorkelingu. Liczne kawiarnie i restauracje w okolicy.

  • Zatoka Pissouri: Żwirowa i kamienista plaża, 38 km na zachód od Limassol. Mniej zatłoczona, z głębokim morzem, idealna dla amatorów pływania.

  • Plaża Lady's Mile: Rozciąga się na siedem kilometrów wzdłuż wschodniego brzegu półwyspu Akrotiri, blisko Limassol. Płytka woda, idealna dla rodzin, popularna wśród miłośników kitesurfingu i windsurfingu.

  • Plaża Alagadı: Na północy Cypru, 20 km na wschód od Kyrenii. Obszar chroniony, znany z populacji żółwi; możliwość obserwacji gniazdowania i wypuszczania młodych żółwi.

  • Plaża Salamis: Połączenie wizyty w starożytnym mieście Salamis z kąpielą, dziewięć kilometrów w górę wybrzeża od Famagusty na północnym Cyprze. Plaża niezagospodarowana, blisko głównych ruin.

Lokalizacje najpiękniejszych plaż na Cyprze - mapa

22.12.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.