Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lista Top 10 atrakcji w Pafos  - niesamowite miejsca!

To fascynujące miasto na Cyprze, gdzie według legend, przyszła na świat bogini miłości Afrodyta. Położone na malowniczym wybrzeżu i pełne starożytnych budowli, tworzy niezapomnianą scenerię - nie tylko dla wspaniałych wakacji. To także idealne miejsce do eksplorowania antycznej, nieco tajemniczej historii wyspy.

Klimatyczne cypryjskie promenady

Klimatyczne cypryjskie promenady

Na Cyprze działa państwowy Departament Starożytności, bo wyspa jest kopalnią wiedzy o starożytnych cywilizacjach. Samo miasto Pafos w całości trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli chcesz zanurzyć się w antycznym świecie cypryjskiej kultury – sprawdź listę 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć!

Nea Pafos – park archeologiczny

Zabytkowe budowle na Cyprze

Zabytkowe budowle na Cyprze

Pafos to czwarte co do wielkości miasto Cypru, położone w jego południowo-zachodniej części. Łączy ono nadmorski klimat rejonu Kato Pafos, z dawną, starożytną stolicą Nea Pafos, znajdującą się nieco w głębi lądu. To właśnie tu mieści się jedna z najpopularniejszych atrakcji na wyspie, czyli park archeologiczny, odkrywający ślady wielu różnych kultur.

Wiele pozostałości – m.in. mozaiki podłogowe, fragmenty ulic, budynków czy systemów melioracyjnych, zostało świetnie zachowanych, dlatego do dziś stanowią przedmiot badań naukowców z całego świata, w tym także z Polski.  Nea Pafos to także obszar, na którym niegdyś zamieszkiwali wielcy starożytni: możemy tu podziwiać ruiny Domu Dionizosa, Owidiusza czy Willę Tezeusza z czasów rzymskich, która liczyła ponad 100 pokoi!

 • Zwiedzając Nea Pafos, warto kupić karnet czasowy i odwiedzić też Grobowce Królewskie oraz Zamek w Pafos. Karnet całodniowy, uprawniający do zwiedzania wszystkich stanowisk archeologicznych i muzeów, kosztuje ok. 8,50 euro. Są też dostępne opcje 3- (17 €) i 7-dniowe (25€). Godziny otwarcia w wysokim sezonie (kwiecień-wrzesień) to 8.30 – 19.30, poza sezonem 8.30 – 17.00.

All Inclusive - Pafos

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdź oferty

Lato 2024 - Pafos

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Last Minute - Pafos

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdź oferty

Pafos – Grobowce Królewskie

Cypr to tygiel wielu kultur i bogactwo histor

Cypr to tygiel wielu kultur i bogactwo histor

Ta wykuta w skale nekropolia, mieszcząca starożytne grobowce z II wieku p.n.e., to nie lada gratka, nie tylko dla miłośników historii. Nie jest to bowiem zwykłe cmentarzysko, a monumentalny dziedziniec, do którego prowadził długi, ukryty korytarz. Wokół atrium znajdują się komnaty grobowe, należące do najzamożniejszych mieszkańców. Rozmach budowli wskazuje na wysoki poziom życia w starożytnym Pafos i pozwala zatopić się w mistycznym świecie dawnych kultur.

 • Do Grobowców Królewskich można dotrzeć ok. 30-minutowym spacerem od strony portu w Pafos lub samochodem. Obok atrakcji znajduje się parking. Bilet wstępu kosztuje 2,50 Euro. Godziny otwarcia obiektu od kwietnia do września to 8.30 - 19.30, a od września do kwietnia 8.30 – 17.00.

Zamek w Pafos

Forty i zamki - to częsty widok na Cyprze

Forty i zamki - to częsty widok na Cyprze

Historia tego niewielkiego fortu obronnego (zwanego nieco na wyrost „zamkiem”), sięga czasów bizantyjskich. Został on zbudowany w 1222 roku, by chronić tę część wyspy przed najazdami Arabów. Budowla przetrwała do dziś i oprócz bogatej historii (na przestrzeni wieków mieściły się tu m.in. meczet, więzienie i magazyn drogocennej soli), stanowi ciekawy punkt widokowy. Z dachu fortu można podziwiać okolicę i malownicze wybrzeże.

 • Zamek w Pafos warto obejrzeć przy okazji zwiedzania innych, pobliskich atrakcji. Godziny otwarcia w sezonie letnim (kwiecień-wrzesień) to 8.30 – 19.30. Poza sezonem 8.30 – 17.00. Bilet wstępu to koszt 2,50 Euro.

Katakumby Agia Solomoni

Cypryjskie wybrzeża

Cypryjskie wybrzeża

Dawna legenda głosi, że uznana za świętą Agia Solomoni, byłą jedną z pierwszych męczennic, które przyjęły chrześcijaństwo na Cyprze. Za odejście od poprzedniej wiary, została ona zamurowana żywcem w jaskini. Dziś, w dawnych katakumbach z okresu hellenistyczneg, uznawanych w średniowieczu za miejsce święte, możemy podziwiać otwarty dziedziniec, kaplicę i liczne komnaty. W jednej z nich znajduje się także źródło.

 • Katakumby Agia Solmoni są zdobione licznymi malowidłami ściennymi z czasów średniowiecza i chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. Znajduje się tu także drzewo, które według wiernych posiada cudowne właściwości uzdrawiające. Zwiedzanie atrakcji jest darmowe.

Skała Afrodyty

Cypr to także malownicze widoki

Cypr to także malownicze widoki

Petra tou Romiou, czyli miejsce narodzin greckiej bogini piękna Afrodyty, to swoista wizytówka Cypru. Jest to kompleks nadmorskich skał, pośród których znajduje się właśnie ta, na której miała objawić się boska postać. Inna legenda głosi, że „Rzymski Kamień” – jak sama nazwa wskazuje jest pozostałością po walce bizantyjskiego herosa z Arabami, który chcąc odstraszyć najeźdźców, rzucał w nich kamiennymi głazami.

 • Tutejsza plaża ze słynną skałą stanowią jedną z atrakcji turystycznych, będących jednym z ulubionych miejsc na pamiątkowe selfie z Cypru. Miejsce można podziwiać bez opłat.

Łaźnie Afrodyty

Nadmorska panorama na Cyprze

Nadmorska panorama na Cyprze

Atrakcja znajduje się niedaleko portu rybackiego o nazwie Latsi. To naturalna grota skalna, wypełniona krystalicznie czystą wodą, położona w otoczeniu bujnej zieleni.  Bogini piękna i płodności Afrodyta miała tu spotkać swojego oblubieńca Adonisa, który wracając z polowania, ujrzał ją w kąpieli i zakochał się od pierwszego wejrzenia.

 • Łaźnie Afrodyty łączą się bezpośrednio ze Szlakiem Afrodyty – to urocza ok. 7-kilometrowa trasa, prowadząca do szczytu Moutti tis Sotiras. Obie atrakcje są bezpłatne.

Kouklia – świątynia Afrodyty

Trekking na Cyprze jest coraz popularniejszy

Trekking na Cyprze jest coraz popularniejszy

Ruiny najstarszej świątyni, poświęconej Afrodycie, znajdują się ok. 15 kilometrów od Pafos w miejscu starożytnego Palai Pphos (dziś w wiosce Kouklia). Prawdopodobnie budowla istniała już ok. VII w p.n.e. i była symbolem kultu dla bogini piękna i płodności. Obecnie jest to rejon badań archeologicznych i zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstęp jest bezpłatny.

Park Narodowy Akamas

Błogi relaks na Cyprze

Błogi relaks na Cyprze

To miejsce z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom natury. Ten cichy i oddalony od miejskiego zgiełku obszar, jest uznawany za jeden z najpiękniejszych na Cyprze. Imponujące okazy fauny i flory oraz majestatyczne, nadmorskie krajobrazy, tworzą iście rajski zakątek, o którym zapomniał przemysł turystyczny.

 • Wybierając się w to wyjątkowe miejsce, warto przejść się jednym ze szlaków i podziwiać niczym nie zakłócone piękno naszej planety. Zwiedzanie tego obszaru jest bezpłatne.

ZOO w Pafos

ZOO w Pafos

ZOO w Pafos

Jeśli szukasz atrakcji dla dzieci w Pafos, tutejszy Ogród Zoologiczny z pewnością zasługuje na uwagę. Jest to pierwsze, a zarazem największe ZOO na Cyprze. Początkowo park zwierząt miał być prywatną inicjatywą, szybko jednak pasja przerodziła się w inicjatywę na większą skalę. Obecnie jego powierzchnia obejmuje ok. 100 000 mkw. i jest domem dla wielu gatunków zwierząt z całego świata.

 • Na odwiedzających czekają tu żyrafy, małpy, krokodyle, białe lwy, tygrysy i wiele innych. Mało kto wie, że tutejsza kolekcja papug i węży jest uznawana za jedną z największych w Europie! Ceny biletów wynoszą 8,5 Euro za bilet ulgowy oraz 16,5 Euro za bilet normalny. Godziny otwarcia są zależne od sezonu i warto je sprawdzić na stronie.

Latarnia morska w Pafos

Latarnia morska w pobliżu Pafos

Latarnia morska w pobliżu Pafos

Została wzniesiona przez Anglików w 1888 roku. Do dziś jest aktywna i służy jako punkt nawigacyjny dla przepływających statków. Jest to kamienna budowla o wysokości ok. 20 metrów, leżąca w pobliżu niewielkiego portu oraz rzymskiego amfiteatru z II wieku. Światło latarni sięga 36 metrów n.p.m. Wieża jest zamknięta dla turystów, warto jednak zobaczyć ją z bliska, gdyż jest to najstarsza latarnia morska na Cyprze.

Podsumowanie

 • Nea Pafos – park archeologiczny, gdzie znajdują się ślady różnych starożytnych kultur. Zachowały się tu w świetnym stanie słynne mozaiki, ruiny ulic, budynków oraz domy Dionizosa, Owidiusza i Willa Tezeusza z ponad 100 pokojami.
 • Grobowce Królewskie - wykuta w skale nekropolia z grobowcami z II wieku p.n.e. Można podziwiać tu monumentalny dziedziniec z komnatami grobowymi dawnych, zamożnych mieszkańców.
 • Zamek w Pafos - fort z czasów bizantyjskich, zbudowany w 1222 roku. Niegdyś był także meczetem, więzieniem i magazynem soli. Z jego tarasu widokowego można podziwiać wybrzeże i okolice.
 • Katakumby Agia Solomoni - legenda głosi, że została tu ukamienowana pierwsza na Cyprze chrześcijańska męczennica. Dziś można zwiedzać tu kaplicę, średniowieczne komnaty i malowidła oraz zobaczyć drzewo, mające uzdrawiające właściwości.
 • Skała Afrodyty - miejsce narodzin greckiej bogini piękna, Afrodyty.
 • Łaźnie Afrodyty - naturalna grota skalna z krystalicznie czystą wodą, otoczona zielenią, gdzie miała kąpać się Afrodyta.
 • Kouklia, świątynia Afrodyty - ruiny najstarszej świątyni poświęconej Afrodycie. Zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Park Narodowy Akamas - raj dla miłośników natury z imponującymi krajobrazami oraz bogactwem fauny oraz flory.
 • ZOO w Pafos – największy ogród zoologiczny Cyprze o 100 000 m² powierzchni oraz najbogatszą w Europie kolekcję papug i węży.
 • Latarnia morska w Pafos - kamienna budowla wzniesiona w 1888 roku, w pobliżu rzymskiego amfiteatru. Najstarszy tego typu obiekt na Cyprze.

 

13.05.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.