Geografia Bułgarii

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/bulgaria/" target="_blank">Bułgaria</a> charakteryzuje się <strong>urozmaiconą rzeźbą terenu</strong>. Choć większość jej terenu stanowią góry, turystów przyciąga przede wszystkim <strong>wspaniałe, złociste wybrzeże</strong> pozwalające na wymarzony wypoczynek. Dowiedz się więcej o<strong> geografii Bułgarii</strong> i odkryj ten wspaniały kraj podczas wycieczki. <h2>Pogoda i klimat – kiedy jechać na wycieczkę?</h2> W Bułgarii w przeważającej części rejonu panuje klimat umiarkowany, suchy, kontynentalny. Na wybrzeżu klimat nieco się zmienia i przybiera formę podzwrotnikowego, wilgotniejszego. To oznacza, że <strong>lato w Bułgarii</strong> jest pełne słonecznych dni i przyjemne temperatury panują tu od maja do października. <strong>Najcieplej jest w miesiącach letnich</strong> – w lipcu i sierpniu temperatury przekraczają 30 stopni, a woda ma ok. 25 stopni. To stwarza idealne warunki do wakacyjnego odpoczynku i zażywania kąpieli.

Pogoda w Bułgarii

Dzisiaj, 24.4 18°C
Bułgaria charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Choć większość jej terenu stanowią góry, turystów przyciąga przede wszystkim wspaniałe, złociste wybrzeże pozwalające na wymarzony wypoczynek. Dowiedz się więcej o geografii Bułgarii i odkryj ten wspaniały kraj podczas wycieczki.

Pogoda i klimat – kiedy jechać na wycieczkę?

W Bułgarii w przeważającej części rejonu panuje klimat umiarkowany, suchy, kontynentalny. Na wybrzeżu klimat nieco się zmienia i przybiera formę podzwrotnikowego, wilgotniejszego. To oznacza, że lato w Bułgarii jest pełne słonecznych dni i przyjemne temperatury panują tu od maja do października. Najcieplej jest w miesiącach letnich – w lipcu i sierpniu temperatury przekraczają 30 stopni, a woda ma ok. 25 stopni. To stwarza idealne warunki do wakacyjnego odpoczynku i zażywania kąpieli. W północnej części Bułgarii jest nieco zimniej. Średnie temperatury wahają się od (-5)°C w styczniu do około 25°C w lipcu. W górach, w zależności od wysokości, w lipcu jest od 13°C do 18°C, a w styczniu od (-5)°C do (-10)°C.  Opady zdarzają się głównie zimą, natomiast latem praktycznie nie występują i pojawiają się okresy 2-3 miesięcznej suszy. Roczna suma opadów wynosi 450 mm w centrum kraju, a 600-700 mm na południu. Znacznie bardziej mokro jest w rejonach wysokogórskich - 1200 mm. Pada jednak głównie zima, latem występują natomiast okresy 2- 3- miesięcznej suszy.

Słoneczne bułgarskie wybrzeże

Wybrzeże Morza Czarnego to niewątpliwie wyjątkowy punkt na mapie kraju. Piaszczyste, złociste plaże znane są każdemu i stanowią częsty cel wycieczek. W końcu Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to obecnie ulubione miejsca dla turystów ceniących błogi odpoczynek i ciepłe morze. Linia brzegowa kraju ma aż ok. 400 km, a przy samym wybrzeżu dostępnych jest wiele miejsc noclegowych, a także pełno udogodnień i atrakcji. Plaże są długie i szerokie, a zejście do wody w przeważających przypadkach jest bardzo łagodne, dzięki czemu to świetne miejsca do kąpieli dla całej rodziny. Uroku dodaje też otaczająca zieleń – często niedaleko plaży znajdują się leśne parki i wydmy.

Góry w Bułgarii

Bułgaria to jeden z najbardziej górzystych krajów Półwyspu Bałkańskiego. To miejsce, gdzie góry zajmują około 60% powierzchni kraju. Dzięki temu kraj ten ma wiele do zaoferowania turystom, którzy planują aktywnie spędzić czas i nastawiają się na górskie wędrówki. Szczególnie polecanym rejonem są góry Riła – zarówno w lecie, jak i podczas wyjazdów zimowych. Na północy kraju rozciąga się pagórkowata Równina Naddunajska, porozcinana głębokimi dolinami rzek. Od południa graniczy ona z pasmem Starej Płaniny (Bałkanów). Ten główny masyw górski Bułgarii ma długość 550 km. Dzieli się na obszarze Bułgarii na trzy części: Bałkan Zachodni (gdzie dominują jaskinie i wąwozy krasowe), Bałkan Środkowy z najwyższym szczytem (Botew - 2376m n.p.m) oraz najniższy Bałkan Wschodni.

Równolegle do Starej Planiny rozciąga się tzw. pas przejściowy. W jego obrębie leza trzy podłużne strefy – kotliny północne (m.in. Kotlina Sofijska i Nizina Burgaska), pasma Średniej Góry i kotliny południowe (znajduje się tam rozległa Nizina Górnotracka). Kotliny te od południa i zachodu otaczają Rodopy osiągające 2191m n.p.m. Na zachód od nich leza masywy strzelistych gór Rila. Lezy w nich najwyższy szczyt nie tylko Bułgarii, ale całego Półwyspu Bałkańskiego Musala (2925 m n.p.m.).  Góry Riła są popularnym regionem narciarskim w Bułgarii – świetne warunki panują w Borowcu, gdzie jest bardzo rozwinięta infrastruktura. Niewiele ustępuje mu pasmo Pirinu ze szczytem Wichren (2914 m n.p.m.). Znajduje się tam wiele różnorodnych szlaków turystycznych. 

Rzeki

Siec hydrograficzna kraju jest bardzo dobrze rozwinięta. Cechują ja stosunkowo krótkie rzeki: Marica, Osym, Iskyr, Struna, Arda, Tundza, Jantra. Wyjatkiem jest tylko Dunaj - najdluzszy w kraju. Na całym bulgarskim odcinku o dlugosci 470 km stanowi granice z Rumunia. Wieksza czesc rzek Bulgarii nalezy do zlewiska Morza Czarnego, czesc poludniowa do Morza Egejskiego. Naturalnych jezior jest bardzo malo. Sa to glównie plytkie, slonowodne zbiorniki przybrzezne, skupione na Pobrzezu Czarnomorskim. Najwieksze z nich to: Burgaskie, Warnenskie oraz Atanasowskie. W pólnocnej czesci kraju lezy kilka malych jezior krasowych. W górach jest okolo 300 jeziorek polodowcowych.

Szata roślinna

Swiat roslinny Bulgarii jest bardzo bogaty. Charakterystyczne sa zarosla krzewów zrzucajacych liscie na zime tzw. sziblak. Lasy zajmuja okolo 35% powierzchni kraju. Do oryginalnych kompleksów flory naleza lasy typu sródziemnomorskiego z debami krzewiastymi i roslinami wiecznie zielonymi.

Na terenie Bulgarii sa trzy parki narodowe . Najciekawszy z nich Park Narodowy Pirin lezy w górach o tej samej nazwie. Zalozony w latach 60-tych zostal wpisany na Liste Swiatowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nazwa tych strzelistych, wapiennych gór wywodzi sie od imienia slowianskiego boga burz i piorunów Peruna. Okolo 60 wierzcholków siega powyzej 2500m. Mnóstwo tu ciekawych form skalnych: grzybów, baszt i piramid.

Bułgaria na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY