Historia Bułgarii

Bułgaria jest jednym z najstarszych państw słowiańskich, a jej historia sięga połowy IV tysiąclecia p.n.e. -  wtedy rozpoczął się napływ plemion bułgarskich z Azji Południowo-Wschodniej. Poznaj dokładnie<strong> historię Bułgarii</strong> – poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje. <h2>Początku kształtowania się państwa bułgarskiego</h2> Pierwszymi mieszkańcami dzisiejszej Bułgarii były <strong>plemiona trackie</strong>. W V wieku p.n.e. zjednoczyły się tworząc <strong>Państwo Odrysów</strong>. W II wieku uległy jednak Rzymianom. Na zdobytych terenach powstała nowa prowincja imperium: <strong>Tracja</strong>. Po jego rozpadzie przypadła Cesarstwu Wschodniorzymskiemu ze stolicą w Bizancjum.

Pogoda w Bułgarii

Dzisiaj, 23.4 10°C
Bułgaria jest jednym z najstarszych państw słowiańskich, a jej historia sięga połowy IV tysiąclecia p.n.e. -  wtedy rozpoczął się napływ plemion bułgarskich z Azji Południowo-Wschodniej. Poznaj dokładnie historię Bułgarii – poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Początku kształtowania się państwa bułgarskiego

Pierwszymi mieszkańcami dzisiejszej Bułgarii były plemiona trackie. W V wieku p.n.e. zjednoczyły się tworząc Państwo Odrysów. W II wieku uległy jednak Rzymianom. Na zdobytych terenach powstała nowa prowincja imperium: Tracja. Po jego rozpadzie przypadła Cesarstwu Wschodniorzymskiemu ze stolicą w Bizancjum. Gdy w VI i VII wieku Cesarstwo Bizantyjskie było zajęte walkami z Persją nic nie mogło powstrzymać napływu na Półwysep Bałkański Słowian i koczowniczych plemion Protobułgarów znad Wołgi

Przyjęcie chrztu i chrystianizacja kraju

Obie te grupy wspólnie założyły w VII wieku pierwsze carstwo Bułgarii pod wodzą chana Asparucha. W 864 r. Borys I przyjął chrzest. Chrystianizacja umożliwiła postęp cywilizacyjny i asymilację Bułgarów ze Słowianami. Za syna Borysa - cara Symeona, piśmiennictwo i kultura słowiańska przeżywały złoty wiek .

Carstwo przetrwało do 1018 r., kiedy osłabione wewnętrznie stało się prowincją Bizancjum. Jednakże w roku 1185 bracia Piotr i Iwan Asen podburzyli naród do udanego powstania. Tak powstało drugie carstwo bułgarskie, ze stolicą w Tyrnowie. Za panowania Iwana Asena II (1218-1241) było najsilniejszym państwem Europy południowo - wschodniej.

Okres niewoli

Kres świetności położyła wojna domowa. Co więcej, kraj spustoszyły najazdy Tatarów. Pod koniec XIV w. Bułgaria rozpadła się na dwa księstwa: Tyrnowskie i Widińskie. Te zostały z łatwością zdobyte przez Turków osmańskich w 1396 r. Tak rozpoczęła się trwająca prawie pięć wieków niewola turecka. Krótką chwilę wytchnienia przyniosła jedynie wyprawa krzyżowa przeciwko Muzułmanom pod wodzą króla polsko - węgierskiego Władysława nazwanego później Warneńczykiem. Zdrada chrześcijańskich Genueńczyków, którzy swoimi statkami przewieźli wojska tureckie, doprowadziła jednak do klęski. Młody król zginął w decydującym starciu pod Warną w 1444 r. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Odrodzenie narodowe i Księstwo Bułgarii

W XVIII wieku rozpoczął się okres bułgarskiego odrodzenia narodowego. Stało się to za sprawą mnicha z góry Athos - Paisija, który napisał w 1762 r. "Historię słowiańsko - bułgarską". Książka ta odegrała szczególną rolę w budzeniu świadomości narodowej. W 1877 r. wybuchło zbrojne powstanie. Jego krwawe stłumienie przez Turków wywołało duże oburzenie w całej Europie. W tym samym roku Rosja wypowiedziała wojnę Turcji. Wzięli w niej udział bułgarscy ochotnicy. Po roku ciężkich walk 3 marca 1878 roku został podpisany w San Stefano traktat, na mocy którego Bułgaria odzyskała niepodległość. Jednak nie wszystkie ziemie wróciły do niezależnego księstwa Bułgarii. Południowa część kraju, jako Rumelia Wschodnia, pozostała przy Turcji. W 1885 r. nastąpiło zjednoczenie Księstwa Bułgarskiego z Rumelią Wschodnią. W ten sposób rozpoczął się okres trzeciego carstwa bułgarskiego, trwającego do 1944 r.

W latach 1912 - 14 Bułgaria uczestniczyła w wojnach bałkańskich, rozszerzając swoje terytorium kosztem Turcji. Zdobycze utraciła jednak w wyniku I wojny światowej, w której uczestniczyła po stronie Niemiec. Wówczas to Grecja odebrała jej wybrzeże Morza Egejskiego.

Ludowa Republika Bułgarii

Ponownie Bułgaria została sojusznikiem Niemiec w II wojnie światowej. W kraju stacjonowały wojska hitlerowskie. We wrześniu 1944 r. do Bułgarii wkroczyła armia radziecka. Kraj znalazł się w orbicie wpływów Związku Radzieckiego , który dopomógł przejąć władzę miejscowym komunistom pod wodzą Dimitrowa. Przystąpiono do kolektywizacji rolnictwa i przyspieszonej industrializacji. W kilka lat po jego śmierci (1949) władzę przejął Teodor Żiwkow (1954 - 1989). Ten komunistyczny władca zasłynął m.in. z nieudanych starań o przyłączenie Bułgarii do ZSRR. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza w końcu lat 80 - tych, spowodowała podważenie monopolu władzy komunistycznej. W 1989 r. Żiwkowa zmuszono do rezygnacji z pełnionych funkcji i osadzono w areszcie. Pierwszym prezydentem Bułgarii wyłonionym w wolnych wyborach został w 1991 r. P. Mładenow.

W 2004 Bułgaria wstąpiła do NATO, a 1 stycznia 2007 stała się członkiem Unii Europejskiej. Obecnie rząd bułgarski czyni starania, by zostać członkiem strefy Schoengen.

Bułgaria na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY