Gospodarka Bułgarii

Bułgaria jest obecnie krajem przemysłowo-rolniczym i bardzo ważną rolę pełni również turystyka. Warto podkreślić, że kraj ten jest największym na świecie eksporterem olejku różanego. Lata 90. wraz z przemianami politycznymi i przebudowa systemu ekonomicznego przyniosły Bułgarii <strong>głęboki kryzys</strong> gospodarczy. Został on jednak przełamany w 1997, a galopująca inflacja została zahamowana. Jakkolwiek kraj boryka się z wprowadzaniem kolejnych reform następuje powolny, acz stały rozwój gospodarczy. <h2>Najważniejsze sektory bułgarskiej gospodarki:</h2> <strong>1. Rolnictwo</strong>. Uprawia się tu przede wszystkim <strong>zboża</strong>, a wśród nich pszenice, kukurydze i jęczmień. Na terenach nawadnianych rośnie ryż. Na polach spotkamy także soje, buraki pastewne i cukrowe, słoneczniki, tytoń oraz bawełnę. Kraj słynie z wysokiego poziomu <strong>warzywnictwa</strong>. Uprawia się głównie: pomidory, arbuzy, melony i paprykę. Na wysokim poziomie jest również <strong>sadownictwo</strong>. Z owoców najwięcej jest jabłek, śliwek, moreli i brzoskwiń. Charakterystyczne są również dla Bułgarii plantacje róż, mięty oraz uprawa <strong>winorośli</strong>. W północno - wschodniej i zachodniej, górzystej części kraju dominuje <strong>hodowla </strong>zwierząt. Trzyma się głównie owce i trzodę chlewna. Rybołówstwo dostarcza rocznie około 27 tys. ton ryb. Aczkolwiek pochodzą głównie z łowisk na Oceanie Atlantyckim, a nie z Morza Czarnego.

Pogoda w Bułgarii

Dzisiaj, 29.3 21°C
Bułgaria jest obecnie krajem przemysłowo-rolniczym i bardzo ważną rolę pełni również turystyka. Warto podkreślić, że kraj ten jest największym na świecie eksporterem olejku różanego. Lata 90. wraz z przemianami politycznymi i przebudowa systemu ekonomicznego przyniosły Bułgarii głęboki kryzys gospodarczy. Został on jednak przełamany w 1997, a galopująca inflacja została zahamowana. Jakkolwiek kraj boryka się z wprowadzaniem kolejnych reform następuje powolny, acz stały rozwój gospodarczy.

Najważniejsze sektory bułgarskiej gospodarki:

1. Rolnictwo. Uprawia się tu przede wszystkim zboża, a wśród nich pszenice, kukurydze i jęczmień. Na terenach nawadnianych rośnie ryż. Na polach spotkamy także soje, buraki pastewne i cukrowe, słoneczniki, tytoń oraz bawełnę. Kraj słynie z wysokiego poziomu warzywnictwa. Uprawia się głównie: pomidory, arbuzy, melony i paprykę. Na wysokim poziomie jest również sadownictwo. Z owoców najwięcej jest jabłek, śliwek, moreli i brzoskwiń. Charakterystyczne są również dla Bułgarii plantacje róż, mięty oraz uprawa winorośli. W północno - wschodniej i zachodniej, górzystej części kraju dominuje hodowla zwierząt. Trzyma się głównie owce i trzodę chlewna. Rybołówstwo dostarcza rocznie około 27 tys. ton ryb. Aczkolwiek pochodzą głównie z łowisk na Oceanie Atlantyckim, a nie z Morza Czarnego. 2. Przemysł. Baza surowców jest różnorodna, ale występujące tu złoża są niewielkie. Wśród surowców można wymienić węgiel brunatny, ropę naftowa, gaz ziemny, rude żelaza, cynku i ołowiu, miedzi, manganu i chromu.
W przemyśle przetwórczym ogromną rolę odgrywa produkcja środków transportu, a więc przede wszystkim taboru kolejowego, statków, ciągników, tramwajów i wózków akumulatorowych.  Znaczną role odgrywa przemysł chemiczny (szczególnie petrochemiczny), włókienniczy, drzewny i spożywczy. Bułgaria zajmuje tez pierwsze miejsce na świecie w produkcji olejku różanego. 3. Bardzo ważnym działem gospodarki jest turystyka. Główny region turystyczny obejmuje obszary Morza Czarnego, gdzie atrakcyjne wybrzeże znane jest w całej Europie. Zróżnicowana rzeźba terenu, łagodny klimat, liczne zabytki kultury materialnej z różnych epok historycznych oraz dobrze rozwinięta infrastruktura również w znacznym stopniu sprzyjają atrakcyjności kraju.

Bułgaria na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY