Geografia Tajlandii

<a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/tajlandia/" target="_blank">Tajlandia</a> polozona jest czesciowo na <strong>Pólwyspie Indochinskim</strong>, a w czesci na Pólwyspie Malajskim. Rzezba kraju jest bardzo urozmaicona. W czesci pólnocnej i zachodniej znajduja sie wysokie <strong>pasma górskie Tanen Tong Dan</strong>, bedace przedluzeniem Himalajów.

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 7.12 27°C
Tajlandia polozona jest czesciowo na Pólwyspie Indochinskim, a w czesci na Pólwyspie Malajskim. Rzezba kraju jest bardzo urozmaicona. W czesci pólnocnej i zachodniej znajduja sie wysokie pasma górskie Tanen Tong Dan, bedace przedluzeniem Himalajów. Sa one silnie rozczlonkowane i pociete gleboki dolinami rzek. Rzeki rozdzielaja masywy na szereg równoleglych pasm, o przebiegu poludnikowym. Góry wznosza sie na srednia wysokosc 1500-2000 m n.p.m., a najwyzszy szczyt, Doi Inthanon osiaga 2595 m n.p.m. W kierunku poludniowym wzniesienia stopniowo obnizaja sie i na Pólwyspie Malajskim maja postac pojedynczych, izolowanych szczytów.

Znaczna czesc kraju zajmuja rozlegle niziny. Centralnie polozona jest Nizina Menamu. Jest to szeroka, plaska dolina aluwialna glównej rzeki Tajlandii. Na wschodzie graniczy, poprzez pasma górskie Dong Phaya Yen i Sang Kampeng, z Równina Korat. Kraina ta zajmuje ok.1/3 powierzchni kraju. Charakteryzuje sie pofalowana powierzchnia, ponad która wznosza sie niewysokie pasma górskie. Teren urozmaicaja tez liczne jeziora, których najwieksze ilosci znajduja sie w czesci pólnocnej. Równina od pólnocy i wschodu ograniczona jest rzeka Mekong, od poludnia wzgórzami Dograk, a od zachodu granice wyznacza rzeka Pasak.

Wschodnie wybrzeza nad Zatoka Tajlandzka sa szerokie, o wyrównanych, piaszczystych brzegach. Znajduja sie tu jedne z najpiekniejszych plaz. Natomiast wybrzeza zachodnie ciagna sie jedynie waskim pasem wzdluz Morza Andamanskiego. W poblizu obu brzegów polozone sa liczne malownicze wysepki.

Na Pólwyspie Malajskim, na wschodnim wybrzezu równiez znajduja sie piaszczyste plaze, z kolei brzegi zachodnie porozcinane sa licznymi ujsciami rzek. Wystepuja tu znaczne obszary zabagnien i podmoklosci, porosnietych lasami namorzynowymi. We wnetrzu pólwyspu wznosza sie powyzej 1000 m n.p.m. granitowe pasma górskie.

Tajlandia polozona jest w strefie goracego i wilgotnego klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie Pólwysep Malajski lezy juz w strefie klimatu równikowego, równiez wilgotnego.
Sawasdee Bangkok Inn

Sawasdee Bangkok Inn

Cena za 1 osobę:
2 794 zł
Wyraznie zaznaczaja sie pory sucha (od grudnia do lutego) i deszczowa (od maja do wrzesnia). Srednie temperatury roczne wynosza ok. 24-28ºC na pólnocy i 27-28ºC na poludniu kraju. Sumy opadów sa zróznicowane w zaleznosci od regionu. W srodkowej czesci kraju wynosza 800-1000 mm, w poludniowej 4500-4800 mm, a w górach dochodza nawet do powyzej 5000 mm rocznie.

Siec rzeczna Tajlandii jest bardzo gesta. Glówna rzeka kraju jest Menam (Chao Phraya). Jego doplywy stanowia rzeki Nan, Yom, Wang, Ping i Pasak. Wschodnia granice Tajlandii wyznacza Mekong, najwieksza rzeka Azji Poludniowo-Wschodniej.
J.P. Inn

J.P. Inn

Cena za 1 osobę:
2 815 zł
Rzeki plynace na Równinie Korat (m.in. Mun, Chi, Phong) sa jego doplywami. Stan wody w tajlandzkich rzekach odznacza sie duza zmiennoscia. Uzaleznione jest to od sezonowosci opadów. W porze deszczowej czesto dochodzi do wysokich wezbran wód i rozleglych powodzi. Od wahan poziomu wód w rzekach uzaleznione jest rolnictwo, a w duzym stopniu takze zegluga.

Swiat roslinny Tajlandii jest bardzo bogaty. Najwieksza róznorodnosc gatunków wystepuje w wiecznie zielonych lasach równikowych i w zrzucajacych liscie w porze suchej lasach monsunowych. Lasy zajmuja lacznie ok. 30% powierzchni kraju.

Opinie o miastach w Tajlandii

4,5
Phuket Edyta
Największa wyspa Tajlandii długości 48 km szerokości 20 km,
rocznie przybywa ponad mln gości, druga po Pattayi.
Głośny i skomercjalizowany Patong z ulicą Bangla, królestwo turystyki luksusowej i seksualnej.
Jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.
Liczne pola golfowe.
Główne miejscowości :Patong, Karon, Kata czy Kamala,
Oceanarium Phuket Aquarium, zajmuje się odnawianiem populacji żółwi,
W Muzeum Muszli Morskich znajdują się cenne kolekcje muszli; największa z nich ma wagę ok. 250 kg.,
Przylądek Promthep, skąd rozciąga się widok na okoliczne zatoki, i gdzie wiele osób obserwuje zachody słońca,
W Kamala mieści się znane już na wyspie show z tajskimi rewiami w pełnej gamie kolorystycznej zwane Phuket Fantasea.
Na północy wyspy Park Narodowy Sirinat – lasy namorzynowe.
Wat Chalong, najbardziej znana świątynia na wyspie,
Phuket to miejsce dla klienta doświadczonego i luksusowego, nie dla backpakcerów.
Posąg Wielkiego Buddy – najwyższy w Tajlandii.

Okazje Last Minute: Tajlandia

8 dni 15.01 - 23.01 Inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia Yobboo
2 794 zł/os.
cena za 2 os.: 5 588 zł
8 dni 15.01 - 23.01 Inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia Yobboo
2 889 zł/os.
cena za 2 os.: 5 778 zł
8 dni 15.01 - 23.01 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Yobboo
2 910 zł/os.
cena za 2 os.: 5 820 zł
8 dni 15.01 - 23.01 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Yobboo
2 954 zł/os.
cena za 2 os.: 5 908 zł

Tajlandia na skróty

Przewodnik: