Geografia Tajlandii

<a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/tajlandia/" target="_blank">Tajlandia</a> polozona jest czesciowo na <strong>Pólwyspie Indochinskim</strong>, a w czesci na Pólwyspie Malajskim. Rzezba kraju jest bardzo urozmaicona. W czesci pólnocnej i zachodniej znajduja sie wysokie <strong>pasma górskie Tanen Tong Dan</strong>, bedace przedluzeniem Himalajów.
Tajlandia polozona jest czesciowo na Pólwyspie Indochinskim, a w czesci na Pólwyspie Malajskim. Rzezba kraju jest bardzo urozmaicona. W czesci pólnocnej i zachodniej znajduja sie wysokie pasma górskie Tanen Tong Dan, bedace przedluzeniem Himalajów. Sa one silnie rozczlonkowane i pociete gleboki dolinami rzek. Rzeki rozdzielaja masywy na szereg równoleglych pasm, o przebiegu poludnikowym. Góry wznosza sie na srednia wysokosc 1500-2000 m n.p.m., a najwyzszy szczyt, Doi Inthanon osiaga 2595 m n.p.m. W kierunku poludniowym wzniesienia stopniowo obnizaja sie i na Pólwyspie Malajskim maja postac pojedynczych, izolowanych szczytów.

Znaczna czesc kraju zajmuja rozlegle niziny. Centralnie polozona jest Nizina Menamu. Jest to szeroka, plaska dolina aluwialna glównej rzeki Tajlandii. Na wschodzie graniczy, poprzez pasma górskie Dong Phaya Yen i Sang Kampeng, z Równina Korat. Kraina ta zajmuje ok.1/3 powierzchni kraju. Charakteryzuje sie pofalowana powierzchnia, ponad która wznosza sie niewysokie pasma górskie. Teren urozmaicaja tez liczne jeziora, których najwieksze ilosci znajduja sie w czesci pólnocnej. Równina od pólnocy i wschodu ograniczona jest rzeka Mekong, od poludnia wzgórzami Dograk, a od zachodu granice wyznacza rzeka Pasak.

Wschodnie wybrzeza nad Zatoka Tajlandzka sa szerokie, o wyrównanych, piaszczystych brzegach. Znajduja sie tu jedne z najpiekniejszych plaz. Natomiast wybrzeza zachodnie ciagna sie jedynie waskim pasem wzdluz Morza Andamanskiego. W poblizu obu brzegów polozone sa liczne malownicze wysepki.

Na Pólwyspie Malajskim, na wschodnim wybrzezu równiez znajduja sie piaszczyste plaze, z kolei brzegi zachodnie porozcinane sa licznymi ujsciami rzek. Wystepuja tu znaczne obszary zabagnien i podmoklosci, porosnietych lasami namorzynowymi. We wnetrzu pólwyspu wznosza sie powyzej 1000 m n.p.m. granitowe pasma górskie.
Palazzo

Palazzo

Cena za 1 osobę:
3 279 zł
Tajlandia polozona jest w strefie goracego i wilgotnego klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie Pólwysep Malajski lezy juz w strefie klimatu równikowego, równiez wilgotnego.

Wyraznie zaznaczaja sie pory sucha (od grudnia do lutego) i deszczowa (od maja do wrzesnia). Srednie temperatury roczne wynosza ok. 24-28ºC na pólnocy i 27-28ºC na poludniu kraju. Sumy opadów sa zróznicowane w zaleznosci od regionu. W srodkowej czesci kraju wynosza 800-1000 mm, w poludniowej 4500-4800 mm, a w górach dochodza nawet do powyzej 5000 mm rocznie.

Siec rzeczna Tajlandii jest bardzo gesta. Glówna rzeka kraju jest Menam (Chao Phraya). Jego doplywy stanowia rzeki Nan, Yom, Wang, Ping i Pasak. Wschodnia granice Tajlandii wyznacza Mekong, najwieksza rzeka Azji Poludniowo-Wschodniej.
Cha - Da Bangkok

Cha - Da Bangkok

Cena za 1 osobę:
3 279 zł
Rzeki plynace na Równinie Korat (m.in. Mun, Chi, Phong) sa jego doplywami. Stan wody w tajlandzkich rzekach odznacza sie duza zmiennoscia. Uzaleznione jest to od sezonowosci opadów. W porze deszczowej czesto dochodzi do wysokich wezbran wód i rozleglych powodzi. Od wahan poziomu wód w rzekach uzaleznione jest rolnictwo, a w duzym stopniu takze zegluga.

Swiat roslinny Tajlandii jest bardzo bogaty. Najwieksza róznorodnosc gatunków wystepuje w wiecznie zielonych lasach równikowych i w zrzucajacych liscie w porze suchej lasach monsunowych. Lasy zajmuja lacznie ok. 30% powierzchni kraju.

Opinie o miastach w Tajlandii

4,0
Pattaya Milena
Raj dla imprezowiczów.

Okazje Last Minute: Tajlandia

7 dni 25.08 - 01.09 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 379 zł/os.
cena za 2 os.: 6 758 zł
7 dni 01.09 - 08.09 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 479 zł/os.
cena za 2 os.: 6 958 zł
7 dni 04.08 - 11.08 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 729 zł/os.
cena za 2 os.: 7 458 zł

Tajlandia na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY