Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Tajlandia - kiedy jechać, TOP atrakcji, które warto zobaczyć

Tajlandia to niesamowity kraj, który często jest wybierany na wymarzone wczasy, czy wakacje last minute w Tajlandii. Dlaczego? Ponieważ na odwiedzających czeka tutaj niezwykła kultura, rajskie plaże, architektura niespotykana nigdzie indziej, krajobrazy zapisujące się na zawsze w pamięci oraz radośni, życzliwi mieszkańcy. Wczasy w tej części świata to także okazja na to, by odwiedzić rezerwaty pełne ciekawych gatunków fauny i flory, zachwycić się widokiem lagun, czy zatrzymać się na moment w jednej z wyjątkowych świątyń.

Wybrzeże Andamańskie

Wybrzeże Andamańskie

Kiedy najlepiej wybrać się do Tajlandii?

Wybrzeże Andamańskie

Wybrzeże Andamańskie

W Tajlandii można wyróżnić trzy pory roku: deszczową, ciepłą i suchą. Pora deszczowa trwa od końca maja aż do połowy października i charakteryzuje się tym, że na wybrzeżu Andamańskim można spodziewać się dużych opadów, jednakże już w innych miejscach może być nieco łagodniej. To, co przyciąga w tej porze roku to soczysta zieleń i wszechogarniająca, barwna natura. 

Najlepszym czasem na przyjazd do Tajlandii jest jednak okres, w którym występuje pora ciepła i sucha. To czas od listopada do lutego, kiedy można się spodziewać przepięknej pogody oraz wysokich temperatur ( 28 - 32 stopnie Celsjusza). Jednakże w obszarach górskich nocą może być chłodno, dlatego warto też zabrać ze sobą ciepłe okrycie. 

TOP atrakcji, które warto zobaczyć w Tajlandii

Wakacje w Tajlandii to wprost idealne miejsce na wymarzone wczasy dla miłośników cudów natury. Jednym z kultowych i niezwykle popularnych miejsc, które spokojnie można zaliczyć w poczet przyrodniczych perełek jest wodospad Thi Lo Su. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a znaleźć je można w rezerwacie Umphang. Wodospad ten ma aż 250 metrów wysokości i długość na 450 metrów. Oprócz wodospadu w tej części kraju można zwiedzić jaskinię oraz wykąpać się w tutejszych basenach, czy też zrobić dłuższy spacer po niesamowitym, dzikim lesie.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Tajlandii


Sprawdź oferty

Bangkok

Bangkok - Tajlandia

Bangkok - Tajlandia

Tajlandia to oczywiście także sławny Bangkok, a w nim Wielki Pałac, który przyciąga miliony turystów. Powstał 235 lat temu, a jego kształty i cała architektura potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających znawców. Wewnątrz przestrzeni należących do pałacu znajduje się niezwykła Świątynia Szmaragdowego Buddy, w której czeka ogromny posąg samego Buddy pochodzący z roku 1434 i stanowiący skarb narodowy. Warto pamiętać, by przyjść zwiedzać pałac w odpowiednim stroju, czyli długich spodniach czy spódnicy, skarpetkach i zakrytych ramionach. W miejscu tym czeka także Królewski Panteon. 

Ayutthaja

Ayutthaja - Tajlandia

Ayutthaja - Tajlandia

Cuda i niesamowitości czekają również w historycznej stolicy Tajlandii, czyli w Ayutthaja. Znajduje się ona około 80 kilometrów od Bangkoku na północ, okalają je liczne malownicze rzeki. Zachwyć się świątynnymi oraz pałacowymi budowlami, kt6óre nadal mają w sobie ducha dawnego, niezwykłego królestwa. Na turystów czekają również zapierające dech w piersiach ruiny khmerskich wież, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Biała Świątynia

Biała Świątynia - Wat Rong Khun

Biała Świątynia - Wat Rong Khun

Przepiękna i na pewno zaliczająca się do pięciu top atrakcji Tajlandii jest także Biała Świątynia, czyli Wat Rong Khun. Znaleźć ją można nieopodal Laosu i Birmy, a dokładniej w prowincji Chiang Rai. Jej nazwa wskazuje na piękną śnieżną biel tego miejsca, które jest pokryte lustrami. Barwa to łączy z symbolem czystości w buddyzmie. Zwiedzanie tej świątyni to niezapomniana podróż szlakami tajskiej historii. Wewnątrz kompleksu znajdują się również ciekawe murale, a także obrazy zniszczenia Ziemi. Warto pobyć tu dłużej, łącząc się ze sobą i dając sobie możliwość nowych wglądów i ukojenia.

Lopburi

Małpy w Lopburi - Tajlandia

Małpy w Lopburi - Tajlandia

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszymi rzeczami do zrobienia w Tajlandii w okolicach Ayutthaya, możesz udać się do Lopburi, oddalonego o godzinę jazdy samochodem. Lopburi, jedno z najstarszych miast w kraju, posiada kilka zrujnowanych świątyń. Nie są one jednak główną atrakcją tego miejsca! Większość odwiedzających przyjeżdża, aby zobaczyć liczne małpy, które skolonizowały ten obszar. Wśród ruin są ich dosłownie setki. Najbardziej znanym miejscem, zarówno ze względu na małpy, jak i architekturę, jest Prang Sam Yot. Przechowuj jedzenie w torbie i uważaj na kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

Chiang Mai

Chiang Mai - Tajlandia

Chiang Mai - Tajlandia

Jeśli planujemy odkryć północ Tajlandii, serdecznie polecamy udać się do Chiang Mai. Ponieważ miasto ma międzynarodowe lotnisko, można tam dotrzeć bezpośrednio samolotem, zwykle po przesiadce w Bangkoku. Do Chiang Mai można również dotrzeć autobusem lub pociągiem z Bangkoku - i oczywiście samochodem. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer po starym mieście, gdzie znajduje się większość świątyń, a zwłaszcza Wat Phra Singh i Wat Chiang Man. To miasto nazywane jest prawdziwym klejnotem Tajlandii. Przekonaj się, dlaczego!

Isan

Isan, czyli region położony na północny wschód od Bangkoku, jest nieco pomijany przez turystów, jednak gwarantujemy, że to świetne miejsce do odwiedzenia, jeśli chcemy uniknąć utartych szlaków. Znajduje się tam Park Narodowy Khao Yai, uważany za jeden z najpiękniejszych parków narodowych na świecie i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten duży obszar o powierzchni 2100 km², idealny do uprawiania turystyki pieszej, jest domem dla wielu zwierząt, w tym tygrysów, lampartów, pytonów, ale także gibonów i ptaków. Zalecamy oczywiście wykupienie wycieczki z przewodnikiem. Najlepszym sposobem na odkrycie regionu Isan jest również wynajęcie skutera lub samochodu i wyruszenie na przygodę przez autentyczne wioski i wspaniałe krajobrazy zapomniane przez turystów.

Khao Sok

Park Narodowy Khao Sok

Park Narodowy Khao Sok

Miłośnicy natury natomiast poczują niewątpliwą magię w Khao Sok. To jedno z miejsc w Tajlandii, które wzrusza swoim pięknem już od pierwszego spojrzenia. To Park Narodowy znajdujący się w prowincji Surat Thani w południowej części kraju. Można tutaj zachwycać się wiecznie zielony, soczystym lasem deszczowym, który jest najstarszym na świecie lasem tego typu. Swój dom ma tutaj ponad trzysta gatunków ptaków, około pięćdziesięciu gatunków ssaków, egzotyczne, niezwykłe owady, czy aż trzydzieści odmian urzekających nietoperzy. Przebywanie tu przypomina chodzenie po magicznych krainach, zupełnie jak bohater baśniowych opowieści. 

Co warto wiedzieć o Tajlandii i co zabrać w podróż?

To, co przyciąga do Tajlandii to fakt, że jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw Azji, a jednocześnie bardzo łatwo się tutaj podróżuje. Można z lekkością znaleźć idealne miejsce noclegowe, kuchnia jest naprawdę pyszna, a transport lokalny jest dostępny w różnych formach - można jechać autobusem, pociągiem, wypożyczyć skuter, czy samochód, albo wybrać rower. Nie potrzeba tutaj wizy planując pobyt krótszy niż 30 dni, jednakże należy wypełnić Kartę Przylotów i Odlotów, którą otrzymuje się w samolocie lub można o nią poprosić na lotnisku. 

To, co należy mieć przy sobie to paszport, który jest ważny jeszcze przynajmniej pół roku, dobrze też mieć jego ksero, by móc z tego korzystać wypożyczając skuter, czy rower. Tak naprawdę w Tajlandii można się wyposażyć we wszystko, czego się potrzebuje, więc wystarczy wziąć ze sobą lekką odzież i może jeden ciepły sweter. Warto pamiętać o zabraniu nakrycia głowy, kremu do opalania i okularów przeciwsłonecznych, czyli standardu, gdy ma się ochotę na zaplanowane wczasy lub wakacje last minute w ciepłym kraju. Oczywiście dobrze mieć ze sobą też środki przeciwko komarom i małą podręczną apteczkę. 

Lokalizacje atrakcji, które warto zobaczyć - mapa

Podsumowanie

 • Bangkok

  • Wielki Pałac przyciągający miliony turystów, zbudowany 235 lat temu z zachwycającą architekturą.
  • Wewnątrz pałacu znajduje się Świątynia Szmaragdowego Buddy z posągiem Buddy z 1434 roku, będącym skarbem narodowym.
  • Ważne: Zwiedzanie pałacu w odpowiednim stroju (długie spodnie, skarpetki, zakryte ramiona).
  • Warto zobaczyć też Królewski Panteon.

  Ayutthaya

  • Historyczna stolica Tajlandii, ok. 80 km na północ od Bangkoku, otoczona malowniczymi rzekami.
  • Ruiny świątyń i pałaców świadczące o potędze dawnego królestwa.
  • Niesamowite ruiny khmerskich wież na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Biała Świątynia (Wat Rong Khun)

  • Jedna z top atrakcji Tajlandii w prowincji Chiang Rai.
  • Charakteryzuje się śnieżną bielą, pokryta lustrami, symbol czystości w buddyzmie.
  • Murale i obrazy prezentujące zniszczenie Ziemi.

  Lopburi

  • Godzina drogi od Ayutthaya, jedno z najstarszych miast w Tajlandii.
  • Popularne wśród turystów za sprawą setek małp kolonizujących ruiny.
  • Najbardziej znane miejsce: Prang Sam Yot. Uważaj na małpy kradnące jedzenie i przedmioty!

  Chiang Mai

  • Idealne miejsce do odkrycia północy Tajlandii.
  • Łatwy dostęp przez międzynarodowe lotnisko oraz połączenia z Bangkoku (autobus, pociąg, samochód).
  • Spacer po starym mieście z najważniejszymi świątyniami: Wat Phra Singh i Wat Chiang Man.

  Isan

  • Region północny wschód od Bangkoku, mniej uczęszczany przez turystów.
  • Park Narodowy Khao Yai, jeden z najpiękniejszych parków narodowych, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Odkrywanie regionu najlepiej samodzielnie - na skuterze lub samochodem.

  Khao Sok

  • Raj dla miłośników natury, w prowincji Surat Thani.
  • Najstarszy na świecie las deszczowy, dom dla wielu gatunków zwierząt.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.