Historia Tajlandii

Tajlandia jest jedynym krajem Azji Poludniowo-Wschodniej, który <strong>nigdy nie byl europejska kolonia</strong>. <i>Taj</i> znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych".
Tajlandia jest jedynym krajem Azji Poludniowo-Wschodniej, który nigdy nie byl europejska kolonia. Taj znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych". Pierwsze plemiona tajskie przybyly na teren dzisiejszej Tajlandii z poludniowo-zachodnich Chin. Mialo to miejsce w III w. n.e. Od X do XIII w. Tajowie osiedlali sie w dorzeczu Menamu, wypierajac stad lub asymilujac sie z zyjacymi tu Khmerami.

W 1227 r. zalozone zostalo pierwsze panstwo Tajów, Sukhotai. Tajskie królestwo stopniowo rozrastalo sie i objelo swych zasiegiem tereny dzisiejszej Tajlandii, czesc Kambodzy, Laosu i Birmy. Rozlglegle panstwo niszczone bylo jednak wewnetrznymi konfliktami, a takze wojnami z sasiadami.

Na skutek wojny z Birma w 1767 r. zniszczona zostala stolica kraju, Ajutthaja. General Czao Phya Czakkri, sprawujacy wówczas wladze nad krajem, od 1782 r. jako król Rama I, zalozyl dynastie Czakri, która panuje do dzis. Wówczas takze zostala przeniesiona stolica do Bangkoku.

Pierwsi Europejczycy - portugalscy kupcy - przybyli do Tajlandii na poczatku XVI w. Silny i zdecydowany sprzeciw rdzennej ludnosci pozwolil na utrzymanie niezaleznosci kraju od mocarstw kolonialnych. Niekorzystne bylo jednak polozenie geopolityczne Tajlandii. Znalazla sie bowiem na granicy stref wplywów brytyjskich i francuskich .
Cha - Da Bangkok

Cha - Da Bangkok

Cena za 1 osobę:
3 279 zł
Ostatecznie doprowadzilo to do podpisania w latach 1855-1856, nierównoprawnych traktatów z Wielka Brytania, Francja i Stanami Zjednoczonymi. W efekcie traktatu Tajlandia stala sie krajem pólkolonialnym. Zachowala co prawda niepodleglosc, ale utracila na rzecz Francji i Wielkiej Brytanii czesc swych ziem.

Wplyw polityki i gospodarki europejskiej zaznaczyl sie w przeksztalceniu dotychczasowych stosunków feudalnych na nowe struktury organizacyjne. Wzorowane one byly glównie na administracji brytyjskiej.

Druga polowa XIX zaznaczyla sie znaczna modernizacja kraju, prowadzona przez panujacych monarchów. Zniesione zostalo niewolnictwo, umozliwiano mlodziezy podejmowanie studiów za granica, zawarto liczne traktaty gospodarczo-handlowe z panstwami europejskimi. Tajlandia (ówczesnie Syjam) stala sie w XIX w. najpotezniejszym panstwem Azji Poludniowo-Wschodniej.

W I wojnie swiatowej Tajlandia walczyla po stronie Ententy. W II wojnie byla co prawda sprzymierzencem Japonii, ale w rzeczywistosci nie brala w ogóle udzialu w walkach.

W 1932 r. Tajlandia stala sie monarchia konstytucyjna. W 1946r. korone panstwa przejal Rama IX, panujacy w Tajlandii do dzis. W 1950 zawarto porozumienie polityczno-gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi. W jego efekcie wojska tajskie braly udzial w wojnach w Wietnamie i Laosie.
Palazzo

Palazzo

Cena za 1 osobę:
3 279 zł
Sytuacja w powojennej Tajlandii byla bardzo niestabilna. Doszlo do licznych zamachów stanu i zmian rzadów. Wladze sprawowala wówczas junta wojskowa. Dopiero w 1992 r., po wyborach parlamentarnych, utworzony zostal rzad koalicyjny, na którego czele stanal premier Chuan Leekpai.

Byl to pierwszy od prawie 30 lat premier, nie majacy oparcia w wojsku. Zniesiona zostala, wprowadzona w 1976 r., ustawa o stanie wyjatkowym. Przestala takze obowiazywac ustawa o nieograniczonych prawach wojska do interweniowania we wszystkie wewnetrzne sprawy panstwa i tlumienia spolecznych napiec i konfliktów. W 1993 r. Tajlandia przystapila do Ruchu Panstw Niezaangazowanych.


Opinie o miastach w Tajlandii

4,4
Patong Joanna
Zdecydowanie polecam dla miłośników jedzenia i życia nocnego. Miasto bardzo turystyczne, z ogromem atrakcji, restauracji i różnych pokazów. Plaża niestety zanieczyszczona i zatłoczona zarówno turystami jak i firmami oferującymi loty paralotnią itd. Polecam natomiast przejechać się nie dużo dalej na plaże pobliskie typu TriTang, Freedom, Paradise - które wyglądem odzwierciedlają te plaże co widzimy na pocztówkach z wakacji. Ogólna ocena 4/5 - aczkolwiek jeśli chodzi o życie nocne 5/5

Okazje Last Minute: Tajlandia

7 dni 11.08 - 18.08 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 379 zł/os.
cena za 2 os.: 6 758 zł
7 dni 06.07 - 13.07 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 479 zł/os.
cena za 2 os.: 6 958 zł
7 dni 01.09 - 08.09 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 729 zł/os.
cena za 2 os.: 7 458 zł

Tajlandia na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY