Kultura Tajlandii

<a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/tajlandia/" target="_blank">Tajlandia</a> jest krajem <strong>wielonarodowosciowym</strong>. Odzwierciedla sie to jednoczesnie w bogactwie i róznorodnosci kultury narodowej. Najliczniejsza grupa etniczna sa Tajowie. Poza nimi mieszka tu jednak jeszcze wiele innych narodowosci: Laotanczycy, Chinczycy, Malajowie, Khmerowie, górskie plemiona Mon, Karen i Yao, a takze grupy uchodzców z Kambodzy, Birmy, Wietnamu i Laosu.

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 6.7 35°C
Tajlandia jest krajem wielonarodowosciowym. Odzwierciedla sie to jednoczesnie w bogactwie i róznorodnosci kultury narodowej. Najliczniejsza grupa etniczna sa Tajowie. Poza nimi mieszka tu jednak jeszcze wiele innych narodowosci: Laotanczycy, Chinczycy, Malajowie, Khmerowie, górskie plemiona Mon, Karen i Yao, a takze grupy uchodzców z Kambodzy, Birmy, Wietnamu i Laosu. Jezykiem urzedowym jest tajski, ale równie czesto uzywa sie chinskiego, malajskiego i angielskiego (wykorzystywany glównie jako jezyk handlowy).
Palazzo

Palazzo

Cena za 1 osobę:
3 279 zł
Glówna religia jest buddyzm, który wyznaje ok. 95% mieszkanców. Poza buddyzmem, reprezentowane sa równiez inne religie: chrzescijanstwo (rózne wyznania), hinduizm, islam, animizm, religia Sikhów. Kazde z wyznan obchodzi swoje swieta, totez ilosc wszystkich dni swiatecznych w Tajlandii jest bardzo duza.

Tajowie sa narodem lubiacym i potrafiacym sie bawic, totez uroczystosci maja zwykle barwny i zywiolowy charakter. Oficjalnych swiat jest w kalendarzu 12, jednak równie dynamicznie i hucznie obchodzi sie wiele innych uroczystosci o charakterze narodowym lub regionalnym.

Wiekszosc swiat nie ma stalych dat. Co roku przypadaja na rózne dni, co wynika ze stosowania tradycyjnego kalendarza ksiezycowego. Do najwiekszych swiat naleza: Swieto Kwiatów w lutym, odbywaja sie wówczas parady ukwieconych wozów i konkursy pieknosci; Chinski Nowy Rok - najwazniejsze swieto Chinczyków (przelom stycznia i lutego); Songkran - tajski Nowy Rok (13 IV), zgodnie z tradycja kapie sie posagi Buddy i ozdabia kwiatami, swiecami i kadzidelkami, wszyscy dokonuja rytualnych kapieli i polewania woda, ulicami ciagna korowody z posagami Buddy, tancerze, muzycy.

Kolejne swieto to Raek Nah czyli Ceremonia Zasiewu, odbywa sie w maju. Jest to poczatek okresu sadzenia ryzu; obrzedy nawiazuja do starych rytualów braminskich, majacych na celu przepowiedzenie wielkosci zbiorów. Mieszkancy wiosek buduja wielkie rakiety-fajerwerki, które wystrzelone w niebo maja zapewnic wystarczajaca ilosc opadów. Podobny charakter ma tez Swieto Fajerwerków, obchodzone tuz przed nadejsciem letniego monsunu i pory deszczowej.

Koniec pory deszczowej swietowany jest w czasie festiwali swiec lub innych woskowych figur. Urzadzane sa one w poszczególnych regionach i towarzysza im róznorodne zawody, konkursy, przedstawienia teatralne i jarmarki.

Jednym z najbardziej niezwyklych swiat tajskich jest Swieto Swiatla (loi krathong). Jest to uroczystosc dziekczynna za wypelnienie koryt rzek wodami po ulewnych deszczach. Obchodzona jest w czasie pelni ksiezyca, zwykle w listopadzie. Na wode puszczane sa malenkie lódeczki z zapalona swieca, kadzidelkiem, moneta i kwiatami.

Ze swiat buddyjskich najwazniejsze sa Magha Puja (luty), Visakha Puja (maj/czerwiec), Khao Phansa (czerwiec). W Tajlandii obchodzonych jest takze kilka swiat zwiazanych z rodzina królewska. Najwazniejszym z nich sa urodziny króla (5 XII) - swieto narodowe.
Cha - Da Bangkok

Cha - Da Bangkok

Cena za 1 osobę:
3 279 zł
Tajowie sa spoleczenstwem zamilowanym w zabawach, grach i sportach, zwlaszcza hazardowych. Do tradycyjnych gier nalezy takraw. Jest to zespolowa gra w mala ratanowa pilke. Popularne sa równiez sztuki walki: tradycyjna walka na miecze i kije oraz muay thai - tajska odmiana kick-boxingu. Do powszechnych rozrywek naleza równiez walki byków, kogutów, ryb i owadów.

Wielka popularnoscia i entuzjazmem cieszy sie tradycyjna rozrywka Tajów: puszczanie latawców. W sezonie latawcowym (polowa lutego i polowa maja) urzadzane sa liczne pokazy i zawody.


Opinie o miastach w Tajlandii

4,5
Phuket Edyta
Największa wyspa Tajlandii długości 48 km szerokości 20 km,
rocznie przybywa ponad mln gości, druga po Pattayi.
Głośny i skomercjalizowany Patong z ulicą Bangla, królestwo turystyki luksusowej i seksualnej.
Jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.
Liczne pola golfowe.
Główne miejscowości :Patong, Karon, Kata czy Kamala,
Oceanarium Phuket Aquarium, zajmuje się odnawianiem populacji żółwi,
W Muzeum Muszli Morskich znajdują się cenne kolekcje muszli; największa z nich ma wagę ok. 250 kg.,
Przylądek Promthep, skąd rozciąga się widok na okoliczne zatoki, i gdzie wiele osób obserwuje zachody słońca,
W Kamala mieści się znane już na wyspie show z tajskimi rewiami w pełnej gamie kolorystycznej zwane Phuket Fantasea.
Na północy wyspy Park Narodowy Sirinat – lasy namorzynowe.
Wat Chalong, najbardziej znana świątynia na wyspie,
Phuket to miejsce dla klienta doświadczonego i luksusowego, nie dla backpakcerów.
Posąg Wielkiego Buddy – najwyższy w Tajlandii.

Okazje Last Minute: Tajlandia

7 dni 03.09 - 10.09 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Best Reisen
3 305 zł/os.
cena za 2 os.: 6 610 zł
7 dni 25.08 - 01.09 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 379 zł/os.
cena za 2 os.: 6 758 zł
7 dni 25.08 - 01.09 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
3 479 zł/os.
cena za 2 os.: 6 958 zł

Tajlandia na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY