Historia Seszeli

Bezludne wyspy Seszeli już w X wieku odwiedzali <strong>arabscy kupcy</strong>. Dla Europy odkryli je a początku XVI wieku <strong>Portugalczycy</strong>. Wyspy pozostawały jednak nie zasiedlone.

Pogoda na Seszelach

Dzisiaj, 25.4 29°C
Bezludne wyspy Seszeli już w X wieku odwiedzali arabscy kupcy. Dla Europy odkryli je a początku XVI wieku Portugalczycy. Wyspy pozostawały jednak nie zasiedlone. W 1744 r. Francja zaanektowała obszar archipelagu. Jednak pierwsi osadnicy pojawili się na nim dopiero ćwierć wieku później. Pierwsze osiedle założył w 1770 Brayer de Barré z Mauritiusa.

Zasiedlanie, które zaczęło się od wyspy Mahé, postępowało bardzo powoli. Na 150 mieszkańców archipelagu większość stanowili sprowadzeni z Afryki niewolnicy.

Od 1794 roku były okupowane przez Brytyjczyków, a po wojnach napoleońskich przeszły na stałe w ich władanie. Status kolonii brytyjskiej uzyskały w 1814 r. Wówczas zaczęto osiedlać się na innych wyspach. Już w 1794 pojawiły się pierwsze osady na La Digue. Liczba ludności zaczęła gwałtownie przyrastać. Na przełomie wieków było tu 2 tys. mieszkańców. Trzydzieści lat później już 7 tys. Działo się to przede wszystkim za sprawą dużego przyrostu naturalnego.

Nadal zdecydowaną większość stanowili niewolnicy. W latach 1861 - 1874 na wyspę sprowadzono około 5 tysięcy uwolnionych Afrykanów, czyli niewolników uwolnionych z rąk handlarzy.

Jako kolonia brytyjska wyspy podlegały kolonialnym władzom Mauritiusa. W roku 1903 uzyskały status odrębnej kolonii.

Od lat 70-tych XX wieku nasiliły się ruchy niepodległościowe. W ich wyniku Seszele uzyskały w 1975 roku autonomię wewnętrzną, a rok później - 28 czerwca 1976 r. stały się niepodległą republiką, członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz członkiem ONZ. Pomimo, że od momentu uzyskania niepodległości dochód na mieszkańca wzrósł siedmiokrotnie, nadal przeciętnie niski poziom życia zmusza wielu mieszkańców do emigracji. Rocznie wyjeżdża na stałe z wysp 900 osób, równoważąc tym cały przyrost naturalny.

Począwszy od 1991 r. w kraju zaczęły postępować procesy demokratyzacyjne. Zalegalizowano opozycyjne partie polityczne. W 1993 uchwalono konstytucję, według której głową państwa prezydent wybierany na pięcioletnie kadencje. Władza wykonawcza pozostaje w rękach zgromadzenia narodowego, z 33 członkami.

Opinie o miastach na Seszelach

5,0
La Digue Kamila
Piękna wyspa z sielskim "klimatem".
Rajskie plaże i dzikie lasy tropikalne.

Seszele na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY