Taba - Przewodnik

Na styku dwóch kontynentów - Afryki i Azji, w obrębie granic <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/egipt/" target="_blank">Egiptu</a>, znajduje się szczególny kurort turystyczny - <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/egipt/taba/" target="_blank"><strong>Taba</strong></a>. Z czego słynie i jak powstała ta miejscowość?

Pogoda w Tabie

Dzisiaj, 15.6 43°C
Na styku dwóch kontynentów - Afryki i Azji, w obrębie granic Egiptu, znajduje się szczególny kurort turystyczny - Taba. Z czego słynie i jak powstała ta miejscowość? Historia Taby
Mniej więcej w XIV wieku Taba stanowiła przystanek dla licznych karawan, które przemierzały pustynie, kierując się na wschód lub zachód. Miejscowość znajdowała się w granicach Egiptu, gdy zostało podpisane porozumienie rozejmowe między walczącymi stronami w 1949 roku. Kiedy Izrael wycofał się z półwyspu Synaj, Taba po kampanii sueskiej z 1957 roku również pozostawała po stronie egipskiej.

Właściwie go za sprawą Izraela cały półwysep Synaj rozwinął się. Kiedy zajął on Synaj po raz kolejny, w Tabie rozpoczęto budowę hoteli. W 1988 roku po wielokrotnych negocjacjach komisja międzynarodowa zwróciła ostatecznie Tabę Egiptowi.

Jak Taba wygląda obecnie?
Taba, będąca do niedawna małą wioską beduińską, dziś urosła do miana nowoczesnego kurortu egipskiego i stała się szybko rozwijającym miastem turystycznym północnej części Zatoki Arabskiej. Cały czas powstają nowe kawiarnie, restauracje, puby, kasyna, sklepy i ośrodki sportów wodnych jako udogodnienia dla coraz liczniej przybywających tu turystów. Położona na Półwyspie Synaj, na granicy egipsko-izraelskiej, oferuje wiele atrakcji. Jest najdalej na wschód wysuniętym regionem turystycznym w Egipcie.

Miejsce to jest atrakcyjne dla turystów głównie za sprawą malowniczego wybrzeża Zatoki Akaba, cudownych plaż, zatok oraz urzekających widoków na sąsiednie kraje: Jordanię, Izrael i Arabię Saudyjską. To urocze miasteczko urzeka niewielkimi lagunami, wysepkami i fiordami kontrastującymi z surowością dziewiczych krajobrazów górskich.

Co oferuje Taba?
Wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Taby, za cel swoich wakacji w Egipcie biorą sobie odkrywanie niespotykanych, kolorowych raf koralowych. W okolicy Taby działa ponad 20 centrów nurkowych, a wśród nich najsłynniejsze to m.in. Sun Pool, Ras Burka, Napoleon Reef czy Fjord. Północna część Zatoki Akaba, nad którą położona jest Taba, ma piękne rafy, gdzie można do woli podziwiać podwodny świat.

Kolejnym atutem Taby są przepiękne, piaszczyste plaże, miejscami dzikie i dziewicze, w zatoczkach, w których można odpoczywać w ciszy i spokoju. Znakomite warunki klimatyczne powodują, że sezon letni w Tabie trwa niemal przez cały rok. Temperatury w tym kurorcie nawet zimą potrafią przekraczać 20 stopni Celsjusza, a latem jest po prostu upalnie.

Sama Taba oferuje turystom zróżnicowane możliwości wypoczynku, zarówno miejsca noclegowe w apartamentach i ośrodkach wypoczynkowych, jak i w luksusowych hotelach, położonych m.in. w dzielnicy Taba Heights. Co zwiedzać wokół Taby?
Na klifie, pomiędzy Tabą a Nuweibą znajduje się Zamek Zaman. Warto zobaczyć tu także Wyspę Faraona z fortem krzyżowców, pochodzący z 1115 roku. W pobliżu znajduje się też Kolorowy Kanion. Można urządzić sobie pustynne safari na wielbłądach czy quadach.

Z uwagi na swoje położenie, Taba - nazywana Bramą do Synaju, pozwala zobaczyć wiele atrakcji półwyspu, m.in. Górę Synaj, na której według Biblii Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z Dziesięciorgiem Przykazań czy Klasztor św. Katarzyny, najstarszy tego typu obiekt sakralny w Egipcie. Z Taby niedaleko już do Petry w Jordanii, gdzie można zobaczyć jedyne w swoim rodzaju miasto wykute w skale. Według tradycji był to ostatni przystanek trzech króli w drodze do Betlejem.

Zobacz również:

Opinie : w Tabie

4,0
Taba witold
osły,wielbłądy

Egipt na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY