Góra Synaj - Przewodnik

Wedlug Biblii, swietej ksiegi chrzescijanstwa, na górze Synaj Mojzesz otrzymal od samego Pana Boga dwie tablice z dekalogiem - przykazaniami dla ludzkosci. Góra istnieje naprawde i staje sie celem licznych pielgrzymek. Caly<strong> region góry Synaj </strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/egipt/" target="_blank">w Egipcie</a> ma wiele walorów turystycznych.

Pogoda na Górze Synaj

Dzisiaj, 25.1 18°C
Wedlug Biblii, swietej ksiegi chrzescijanstwa, na górze Synaj Mojzesz otrzymal od samego Pana Boga dwie tablice z dekalogiem - przykazaniami dla ludzkosci. Góra istnieje naprawde i staje sie celem licznych pielgrzymek. Caly region góry Synaj w Egipcie ma wiele walorów turystycznych. Gdzie lezy Synaj?
Synaj to pólwysep w pólnocnej Afryce, gdzie na wysokosc 2285 m n.p.m. wznosi sie góra Synaj, nazywana równiez po prostu góra Mojzesza. To nagi, nieporosniety zadna roslinnoscia masyw górski z szaro-czerwonego granitu, o nieregularnej linii. To drugi pod wzgledem wysokosci szczyt na pólwyspie, jak i w calym Egipcie. Niedaleko niego znajduje sie góra Swietej Katarzyny, majaca 2637 m n.p.m. Tradycyjne wierzenia
Zgodnie z przekazem biblijnym, góra Synaj (Horeb) jest utozsamiana z biblijna góra, gdzie wedlug Starego Testamentu, Bóg Jahwe dal Mojzeszowi kamienne tablice z 10-cioma przykazaniami. Tym samym Bóg zawarl przymierze z narodem izraelskim.  U podnóza góry Mojzeszowi ukazal sie aniol Pana Boga w plonacym krzewie i polecil wyprowadzic Izraelitów z niewoli egipskiej. Rok po tym zdarzeniu na górze Synaj Mojzesz zawarl z Bogiem przymierze.

Ewangelicy wykorzystywali na okreslenie góry Synaj równiez okreslenia Horeb, Jahwe lub góry prawdziwego Boga badz góry Mojzesza.

Turystyczne walory
Na góre Synaj mozna sie wspinac  - istnieje wiele szlaków turystycznych prowadzacych na szczyt - dluzszy, ale i latwy prowadzi Wielbladzia Sciezka lub Sciezka Paschy. Potrzeba 2-3 godzin, aby go pokonac. Krótsza trasa to Sciezka Pana Naszego Mojzesza czy tez Schody Pokutne, skladajace sie z 3750 stopni. Trasa jest trudna i wymagajaca. Za rozpadlina, pod samym szczytem istnieje stroma trasa, która mozna pokonac dosyc szybko, ale tez i jest najtrudniejsza. U podnóza góry Synaj znajduje sie zabytkowy chrzescijanski klasztor Swietej Katarzyny. Wybudowano go w miejscu, gdzie Bóg mial przemówic do Mojzesza w postaci gorejacego krzewu. Klasztor nalezy do prawoslawnych Greków, a budowla przypomina fortece.

Niemniej sama góra Synaj ma duze znaczenie i dla chrzescijan, i dla Zydów oraz dla muzulmanów. Dlatego mozna spotkac w drodze na szczyt przedstawicieli róznych odlamów religijnych.

Egipt na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY