Ankara - Przewodnik

<strong>Ankara - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Ankarze

Dzisiaj, 26.4 26°C
Ankara - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 2 mln
Polska ambasada: Atatürk Bulvari 241, Kavaklidere, tel. 4261694, 4261698
Numer kierunkowy telefonu: 0090/312
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 155
Pierwsza pomoc: 156
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Ankara: 13.00

Komunikacja miejska:
Autobus: linie autobusowe obejmują większość miasta, do najważniejszych obiektów w centrum można dojść pieszo z dworca kolejowego
Adres informacji turystycznej:

Historia

Najstarsza osada na terenie dzisiejszej Ankary powstała już w III wieku p.n.e. Po zajęciu Azji Mniejszej przez wojska rzymskie w I wieku p.n.e. osada znalazła się w granicach nowo utworzonej prowincji Anatolii.

U podnóża dzisiejszej cytadeli założono wówczas miasto Angora. Twierdze na wzgórzu rozpoczęto wznosić w IV stuleciu. Broniły ja trzy pasy murów. Jednak zarówno za czasów bizantyjskich jak i po zajęciu całej Anatolii przez Turków Osmańskich Ankara pozostawała dość mało znaczącym, cichym miastem.

Sytuacja zmieniła się radykalnie na początku XX wieku. Wraz z końcem I wojny światowej rozpadło się Imperium Osmańskie, a jego obszar miał być rozdzielony przez sąsiednie państwa chrześcijańskie. Ankara, leżąca w środku kraju, stała się centrum walki prowadzonej przez Kemala Pasze. Wiedziona przez niego ofensywa zdołała powstrzymać napierające wojska greckie.

Mimo odbicia Konstantynopola Ankara znacznie bardziej pasowała na stolicę odnowionej Turcji. Leżała bowiem w Anatolii, która była najbardziej “turecka" ze wszystkich części dawnego imperium. Kemal Pasza, nazwany później Ataturkiem, pragnął zerwać z osmańską i bizantyjską przeszłością, z która był kojarzony dzisiejszy Stambuł. Oficjalnie stolice przeniesiono do Ankary w 1923 r.

Stara, niewielka Ankara, przypominająca bardziej dużą wioskę niż miasto, nie mogła spełnić wymogów stolicy współczesnego państwa. Od 1928 r. zaczęto wznosić obok niej praktycznie całkiem nowe miasto z szerokimi ulicami, nowoczesnymi budynkami i wieżowcami. Stołeczna funkcja sprawiła, ze w krótkim czasie znacznie zwiększyło ono liczbę ludności.

Dwoistość miasta zachowała się do tej pory. Życie w starej części Ankary, mimo że leży tuż obok biurowców rządowych i nowoczesnych centrów biznesu, nie różni się zbytnio od życia w anatolijskiej wiosce.


Główne atrakcje

Najstarsze zabytki miasta znajdują się w starej części Ankary. Przy Ankara Caddesi obejrzeć można pozostałości rzymskiej Angory. Znajdują się tu ruiny Świątyni Augusta, Kolumna Juliana oraz Łaźnie Rzymskie.

Wyżej, na wzgórzu wznosi się Ankara Kalesi, czyli Cytadela Ankarska. Najwyżej jej położona cześć jest niedostępna, gdyż zajęta jest przez wojsko. Warto jednak przejść się malowniczymi, spokojnymi uliczkami na zboczach wzgórza, całkowicie nie pasującymi do zgiełku stolicy.

Z góry rozciąga się widok na nowoczesną zabudowę Ankary lezącą w rozleglej dolinie. Po przeciwnej stronie widać natomiast morze czerwonych dachów parterowych domów przedmieść zajmujących okoliczne wzgórza.

Jednym z bardziej interesujących i zadziwiających obiektów stolicy jest Anit Kabir, czyli Mauzoleum Ataturka. Kemal Pasza, twórca nowoczesnej Turcji, zmarł w 1938 r. Od tego czasu bohater ten, który nazwał się Ojcem Turków, otaczany jest niezwykłym kultem. Praktycznie w Turcji nie ma miasta, w którym nie byłoby jego pomnika lub ulicy jemu poświęconej.

Mauzoleum zajmuje całe pilnie strzeżone przez wojsko wzgórze. W jego najwyższej części wnosi się budowla aż przytłaczająca swoim monumentalizmem. W bocznych skrzydłach znajdują się ekspozycje poświęcone bohaterowi. W centrum, w olbrzymiej hali, za potężnymi kolumnami znajduje się sarkofag z czterdziestotonowego bloku marmuru.


Muzea i galerie

Muzeum Kultur Anatolisjkich (Anadolu Medeniyetleri Mnzesi), Anafaltalar Caddesi - jest to jedyne liczące się, ale za to szczególnie interesujące muzeum stolicy. Mieści się w XV - wiecznym budynku dawnego krytego bazaru. Znajduje się tu szczególnie ciekawy zbiór zabytków hetyckich. Ta tajemnicza, potężna cywilizacja zamieszkiwała Anatolię w XIX - XIII wieku p.n.e. Choć była znana ze Starego Testamentu na dowody potwierdzające jej istnienie natrafiono dopiero nieco ponad 150 lat temu. Muzeum prezentuje także zabytki innych kultur starożytnych zamieszkujących środkową Turcję.


Zakupy

W mieście nie ma dobrze zaopatrzonych sklepów z pamiątkami, w przeciwieństwie do Stambułu czy innych miejscowości turystycznych Turcji. W nowoczesnym centrum znajduje się kilka dobrze zaopatrzonych pasaży handlowych, lecz nie jest to dobre miejsce, by znaleźć coś wyjątkowego przeznaczonego specjalnie dla turystów.

Wśród towarów, na które warto zwrócić uwagę w mieście warto wymienić dywany, które są produkowane w miejscowych zakładach.


Gdzie zjeść

Boyaczade Konare, Berrak Sokak 9, tel. 3102525 - stylowa restauracja z ładnym widokiem na miasto. Oferuje dania kuchni tureckiej

Merkez Lokantas, Kiftlik Caddesi 72, tel. 2131750 - podaje tureckie dania mięsne, w tym wyśmienity kebab

Yunus''s, Cemal Nadir Sokak, tel. 4385856 - elegancka restauracja, w której często można posłuchać muzyki. Podaje dania kuchni włoskiej i tureckiej. Oferuje szczególnie duży wybór dan wegetariańskich

Iskele, Tuna Caddesi, tel. 4333813 - należy do najlepszych w mieście restauracji rybnych


Rozrywka

Ankara jest specyficznym miastem. Stolica została praktycznie zbudowana od podstaw i jako taka przyciągnęła do siebie wykształconych ludzi z całego kraju, często nastawionych proeuropejsko. Z drugiej jednak strony leży w konserwatywnej Anatolii i jest znacznie bardziej oddalona od Europy niż Stambuł. Dość rzadko trafiają tu turyści, dla których tworzony jest specjalny program, jak w innych miejscowościach turystycznych.

Kluby nocne i dyskoteki mieszczą się przede wszystkim w dużych hotelach i są to praktycznie jedne z nielicznych miejsc, gdzie można usłyszeć zachodnią muzykę. Miejscowi wola spędzać czas w kafejkach i gazino. Za najlepszy klub nocny w mieście uchodzi Geceyarisi przy Cinnan Caddesi 5/A. Co noc odbywają się w nim występy zespołów ludowych.

Stolicą jest także siedziba Państwowej Orkiestry Symfonicznej oraz Państwowej Opery i Baletu. W maju odbywa się ponadto Międzynarodowy Festiwal Sztuki, który ma na celu promocję kultury tureckiej.

Wszystkim planującym zwiedzić Ankarę polecamy oferty last minute do Turcji.

Turcja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY