Kapadocja - Przewodnik

<strong>Kapadocja</strong> (Kapadokya) - region między Ankarą i Sivasem oraz między Konyą i Malatyą - była niegdyś sercem <strong>imperium hetyckiego</strong>, później niepodległym królestwem, a następnie wspaniałą rzymską prowincją.

Pogoda w Kapadocji

Dzisiaj, 26.5 22°C
Kapadocja (Kapadokya) - region między Ankarą i Sivasem oraz między Konyą i Malatyą - była niegdyś sercem imperium hetyckiego, później niepodległym królestwem, a następnie wspaniałą rzymską prowincją. Obecnie nazwa ta funkcjonuje jako określenie jednego z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów Turcji (dotyczy to zwłaszcza księżycowego krajobrazu wokół Ürgüpu i doliny Göreme). Ponieważ nie widnieje na oficjalnych mapach drogowych, dobrze wiedzieć, że granice dzisiejszej Kapadocji wyznacza Kayseri na wschodzie, Aksaray na zachodzie, Hacibektaş na północy i Nicde na południu.

Pomimo pozornej jałowości, obfita w minerały wulkaniczna gleba jest bardzo żyzna, dlatego to głównie rolniczy region z wieloma owocowymi sadami i winnicami. Małe winnice eksperymentują ze znakomitymi winogronami, osiągając czasami wspaniałe rezultaty.

Obecnie głównym źródłem dochodu Kapadocji jest turystyka. Ludzie przybywają tu z całego świata, aby zobaczyć kaplice i kościoły Göreme oraz muzea pod gołym niebem w Zelve i Socanli. Chcą też zbadać wyciosane w skale siedziby w okolicznych dolinach, obejrzeć baśniowe kominy, pospacerować w dolinie Ihlara i odkryć na nowo podziemne miasta w Derinkuyu i Kaymakli.

Wszystkim planującym zobaczyć Kapadocję polecamy wczasy last minute do Turcji.


Turcja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY