Tunis - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Tunisie

Dzisiaj, 31.5 25°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 890 tys.
Polska ambasada: Ambassade de Pologne
Le Grand Boulevard de la Corniche, 2045 Les Berges du Lac II Tunis,
tel : (00216) 71 196 191; 71 196 193; 71 196 196
Numer kierunkowy telefonu: 00216
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 197
Pierwsza pomoc: 190
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Tunis 11.00

Komunikacja miejska:
Pociąg: kolejka wąskotorowa ze stacji Tunis Marine łączy centrum z przedmieściami nad wybrzeżem
Tramwaj: Métro Léger dociera do ośmiu części miasta
Autobus: żółte autobusy obsługują wszystkie dzielnice miasta
Adres informacji turystycznej: Place du 7 Novembre 1987

Historia

Tunis przez długi czas rozwijał się jako nic nie znaczący w cieniu potężnej Kartaginy. Miasto nabrało znaczenia dopiero w IX wieku. Wówczas Ibrahim Ahmed I z dynastii Aghlabitów uczynił z miasta swoja rezydencje i wybudował meczet Jemaa ez Zitoua.

Tunis na pewien czas utracił pozycje miasta stołecznego na rzecz Mahdiji. Jednak gdy miasto oparło się najazdowi plemion Banu Hital w XI wieku, ponownie odzyskało swój status. Zloty wiek przypadł na okres panowania Hafsydów. Założono wtedy jeden z największych uniwersytetów islamskich. Kwitła również sztuka.

Począwszy od XIV państwo Hafsydów zaczęło przezywać trudności wewnętrzne. Także niszczone było przez obce najazdy, co wstrzymało rozwój miasta. W efekcie, w XVI wieku kraj stal się polem rywalizacji Hiszpanii i Imperium Osmańskiego. Sam Tunis kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie Turcy opanowali Tunis w 1574 r. i uczynili go stolicą kolejnej prowincji swojego imperium.

Władza Sułtana tureckiego była w dużej części tylko symboliczna. Miasto i kraj cieszyły się dość dużą niezależnością. Tunis w tym czasie stal się portem korsarzy berberyjskich siejących postrach na Morzu Śródziemnym. Sankcje prawne na piratów nałożył dopiero Ahmed bey z dynastii Husajnidów, władający w Tunisie w latach 1830 - 1881. Władca ten dążył do europeizacji kraju.

Nie uchroniło to jednak Tunezji przed ekspansja francuska. W 1881 r. Tunis opanowały wojska francuskie nie napotykając większego oporu. Panowanie francuskie wyraźnie zmieniło oblicze miasta. Obok starej arabskiej Medyny zbudowano ville nuevelle, czyli nowe miasto założone na planie geometrycznym. Do dziś pozostaje ono właściwym centrum Tunisu. Od 1956 miasto pozostaje stolica niepodległej Tunezji.


Główne atrakcje

Centrum historyczne i kulturalne miasta stanowi stara arabska Medyna. Najokazalsza budowla jest Wielki Meczet (Grand Mosqée). Świątynia pochodzi z VIII stulecia. Wewnątrz sklepienie podtrzymują 184 kolumny, pochodzące ze świątyń Kartaginy.

Na zachód od meczetu znajduje się słynna medresa (islamska szkoła wyższa). Wokół meczetu Jusuf Bej z 1616 roku odbywały się niegdyś targi niewolników. To tu sprzedawano ludzi, którzy dostali się w ręce berberyjskich piratów na Morzu Śródziemnym.

Przy placu Place du Gouvenemoet wznosi się pałac Dar el - Bey. Dziś jest siedzibą premiera. Przed budynkiem stoi straż ubrana w tradycyjne, kolorowe mundury. Interesujący jest również pałac Dar Osman. Dawniej był siedzibą deja, czyli przywódcy tureckich janczarów.

Na wschód od Medyny rozciąga się zbudowane przez Francuzów w epoce kolonialnej ville nouvelle, czyli Nowe Miasto. Posiada charakter europejski i trudno doszukać się w nim ducha orientu, czy Afryki. Niemniej to właśnie tu znajduje się właściwe centrum rządowe i handlowe.


Muzea i galerie

Muzeum Narodowe Bardo - uważane jest za jedno z najlepszych muzeów w Afryce. Znajduje się tu bogata kolekcja eksponatów sztuki starożytnej. Zbiory mozaik rzymskich należą do najlepszych na świecie

Muzeum Dar Ben Abdallah (Tunezyjskie Muzeum Kultury i Sztuki Ludowej) - posiada najlepsze w kraju zbiory folklorystyczne


Zakupy

W Tunisie dobrze jest się zaopatrzyć w wyroby rękodzielnicze. W tym celu dobrze udać się na Rue de la Kasbach i Rue Jemaa Zitouna. Warto tez odwiedzić wystawę takich wyrobów - ONAT przy Rue Mohammed V.

Stara Medyna wypełniona jest sklepikami dla turystów. Znajdują się tu również liczne place targowe (suk), często specjalizujące się w określonych towarach. W Souq des Chechias można zaopatrzyć się w słynne filcowe kapelusze. W Souq des Étoffes tradycyjnie sprzedaje się ubrania.

Główny targ z owocami znajduje się przy Place de Barcelone. Natomiast główny targ miasta odbywa się przy Rue Chalres de Gaulle. Warto na nim zaopatrzyć się w wyśmienite miejscowe sery i jogurty. Przy tej samej ulicy znajdują się liczne pâtisseries i rôtisseries sprzedające różne rodzaje ciasteczek i rogalików.
W trakcie zakupów dobrze jest się targować.


Gdzie zjeść

Restaurant Carcasonne, Avenue de Carthagne 8 - uważana jest za jeden z lepszych lokali w mieście. Specjalnością restauracji są potrawy tunezyjskie. Można tu zjeść na słodko i na ostro cuscus. Warto tez spróbować Creme au caramels

Gaston''s, Rue de Yougoslavie, tel. 340417 - oferuje dania kuchni międzynarodowej. Trzy razy w tygodniu gra w lokalu muzyka na żywo

Restaurant Le Cosmos, Rue Ibn Khaldoun 7, tel. 241610 - restauracja mieści się w ville nouvelle, oferuje dania kuchni francuskiej i tunezyjskiej


Rozrywka

Głównym wydarzeniem kulturalnym miasta jest Międzynarodowy Festiwal Kartagiński. W lipcu i sierpniu przez dwa miesiące odbywają się przedstawienia teatralne, pokazy tańców i koncerty muzyki. Większość z nich ma miejsce w teatrze rzymskim w pobliskiej Kartaginie.

W Tunisie można odwiedzić jeden z licznych nocnych klubów znajdujących się w ville nouvelle. Często odbywają się w nim pokazy tańca brzucha oraz występy miejscowych śpiewaków. Do jednego z bardziej znanych lokali należy Cabaret Protiniére na Plac Barcelone.

Aby posłuchać tunezyjskiej muzyki folk dobrze udać się do lokalu Gaston''s, przy Rue de Yougoslavie, tel. 340417.

Ulubionym sportem mieszkańców miasta są wyścigi konne i piłka nożna. Wyścigi odbywają się po południu w niedziele, przy L''Hippodrome, 10 km na zachód od miasta. Mecze pierwszej ligi odbywają się w niedzielne popołudnia w Cité Olimpique. Stadion znajduje się w pobliżu przystanku linii 2 Métro Léger.

Po zwiedzaniu najlepiej odpocząć udając się do którejś z licznych łaźni (Hammam). Autobusem podmiejskim można natomiast dojechać na niedaleka plaże Morza Śródziemnego.

By zwiedzić Tunis polecamy sprawdzić oferty na wakacje w Tunezji.

Opinie : w Tunisie

5,0
Borj Cedria Joanna
Spacerowaliśmy plażą poza hotelem. Piękne okolice. Idąc w prawo od plazy znajduje sie piekne miejsce, zatoczka.

Tunezja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY