Tunis - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Tunisie

Dzisiaj, 20.9 30°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkanców: 890 tys.
Polska ambasada: Ambassade de Pologne
Le Grand Boulevard de la Corniche, 2045 Les Berges du Lac II Tunis,
tel : (00216) 71 196 191; 71 196 193; 71 196 196
Numer kierunkowy telefonu: 00216
Wazniejsze numery telefonu:
Policja: 197
Pierwsza pomoc: 190
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Tunis 11.00

Komunikacja miejska:
Pociag: kolejka waskotorowa ze stacji Tunis Marine laczy centrum z przedmiesciami nad wybrzezem
Tramwaj: Métro Léger dociera do osmiu czesci miasta
Autobus: zólte autobusy obsluguja wszystkie dzielnice miasta
Adres informacji turystycznej: Place du 7 Novembre 1987

Historia

Tunis przez dlugi czas rozwijal sie jako nic nie znaczacy w cieniu poteznej Kartaginy. Miasto nabralo znaczenia dopiero w IX wieku. Wówczas Ibrahim Ahmed I z dynastii Aghlabitów uczynil z miasta swoja rezydencje i wybudowal meczet Jemaa ez Zitoua.

Tunis na pewien czas utracil pozycje miasta stolecznego na rzecz Mahdiji. Jednak gdy miasto oparlo sie najazdowi plemion Banu Hital w XI wieku, ponownie odzyskalo swój status. Zloty wiek przypadl na okres panowania Hafsydów. Zalozono wtedy jeden z najwiekszych uniwersytetów islamskich. Kwitla równiez sztuka.

Poczawszy od XIV panstwo Hafsydów zaczelo przezywac trudnosci wewnetrzne. Takze niszczone bylo przez obce najazdy, co wstrzymalo rozwój miasta. W efekcie, w XVI wieku kraj stal sie polem rywalizacji Hiszpanii i Imperium Osmanskiego. Sam Tunis kilkakrotnie przechodzil z rak do rak. Ostatecznie Turcy opanowali Tunis w 1574 r. i uczynili go stolica kolejnej prowincji swojego imperium.

Wladza Sultana tureckiego byla w duzej czesci tylko symboliczna. Miasto i kraj cieszyly sie dosc duza niezaleznoscia. Tunis w tym czasie stal sie portem korsarzy berberyjskich siejacych postrach na Morzu Sródziemnym. Sankcje prawne na piratów nalozyl dopiero Ahmed bey z dynastii Husajnidów, wladajacy w Tunisie w latach 1830 - 1881. Wladca ten dazyl do europeizacji kraju.

Nie uchronilo to jednak Tunezji przed ekspansja francuska. W 1881 r. Tunis opanowaly wojska francuskie nie napotykajac wiekszego oporu. Panowanie francuskie wyraznie zmienilo oblicze miasta. Obok starej arabskiej Medyny zbudowano ville nuevelle, czyli nowe miasto zalozone na planie geometrycznym. Do dzis pozostaje ono wlasciwym centrum Tunisu. Od 1956 miasto pozostaje stolica niepodleglej Tunezji.


Glówne atrakcje

Centrum historyczne i kulturalne miasta stanowi stara arabska Medyna. Najokazalsza budowla jest Wielki Meczet (Grand Mosqée). Swiatynia pochodzi z VIII stulecia. Wewnatrz sklepienie podtrzymuja 184 kolumny, pochodzace ze swiatyn Kartaginy.

Na zachód od meczetu znajduje sie slynna medresa (islamska szkola wyzsza). Wokól meczetu Jusuf Bej z 1616 roku odbywaly sie niegdys targi niewolników. To tu sprzedawano ludzi, którzy dostali sie w rece berberyjskich piratów na Morzu Sródziemnym.

Przy placu Place du Gouvenemoet wznosi sie palac Dar el - Bey. Dzis jest siedziba premiera. Przed budynkiem stoi straz ubrana w tradycyjne, kolorowe mundury. Interesujacy jest równiez palac Dar Osman. Dawniej byl siedziba deja, czyli przywódcy tureckich janczarów.

Na wschód od Medyny rozciaga sie zbudowane przez Francuzów w epoce kolonialnej ville nouvelle, czyli Nowe Miasto. Posiada charakter europejski i trudno doszukac sie w nim ducha orientu, czy Afryki. Niemniej to wlasnie tu znajduje sie wlasciwe centrum rzadowe i handlowe.


Muzea i galerie

Muzeum Narodowe Bardo - uwazane jest za jedno z najlepszych muzeów w Afryce. Znajduje sie tu bogata kolekcja eksponatów sztuki starozytnej. Zbiory mozaik rzymskich naleza do najlepszych na swiecie

Muzeum Dar Ben Abdallah (Tunezyjskie Muzeum Kultury i Sztuki Ludowej) - posiada najlepsze w kraju zbiory folklorystyczne


Zakupy

W Tunisie dobrze jest sie zaopatrzyc w wyroby rekodzielnicze. W tym celu dobrze udac sie na Rue de la Kasbach i Rue Jemaa Zitouna. Warto tez odwiedzic wystawe takich wyrobów - ONAT przy Rue Mohammed V.

Stara Medyna wypelniona jest sklepikami dla turystów. Znajduja sie tu równiez liczne place targowe (suk), czesto specjalizujace sie w okreslonych towarach. W Souq des Chechias mozna zaopatrzyc sie w slynne filcowe kapelusze. W Souq des Étoffes tradycyjnie sprzedaje sie ubrania.

Glówny targ z owocami znajduje sie przy Place de Barcelone. Natomiast glówny targ miasta odbywa sie przy Rue Chalres de Gaulle. Warto na nim zaopatrzyc sie w wysmienite miejscowe sery i jogurty. Przy tej samej ulicy znajduja sie liczne pâtisseries i rôtisseries sprzedajace rózne rodzaje ciasteczek i rogalików.
W trakcie zakupów dobrze jest sie targowac.


Gdzie zjesc

Restaurant Carcasonne, Avenue de Carthagne 8 - uwazana jest za jeden z lepszych lokali w miescie. Specjalnoscia restauracji sa potrawy tunezyjskie. Mozna tu zjesc na slodko i na ostro cuscus. Warto tez spróbowac Creme au caramels

Gaston''s, Rue de Yougoslavie, tel. 340417 - oferuje dania kuchni miedzynarodowej. Trzy razy w tygodniu gra w lokalu muzyka na zywo

Restaurant Le Cosmos, Rue Ibn Khaldoun 7, tel. 241610 - restauracja miesci sie w ville nouvelle, oferuje dania kuchni francuskiej i tunezyjskiej


Rozrywka

Glównym wydarzeniem kulturalnym miasta jest Miedzynarodowy Festiwal Kartaginski. W lipcu i sierpniu przez dwa miesiace odbywaja sie przedstawienia teatralne, pokazy tanców i koncerty muzyki. Wiekszosc z nich ma miejsce w teatrze rzymskim w pobliskiej Kartaginie.

W Tunisie mozna odwiedzic jeden z licznych nocnych klubów znajdujacych sie w ville nouvelle. Czesto odbywaja sie w nim pokazy tanca brzucha oraz wystepy miejscowych spiewaków. Do jednego z bardziej znanych lokali nalezy Cabaret Protiniére na Plac Barcelone.

Aby posluchac tunezyjskiej muzyki folk dobrze udac sie do lokalu Gaston''s, przy Rue de Yougoslavie, tel. 340417.

Ulubionym sportem mieszkanców miasta sa wyscigi konne i pilka nozna. Wyscigi odbywaja sie po poludniu w niedziele, przy L''Hippodrome, 10 km na zachód od miasta. Mecze pierwszej ligi odbywaja sie w niedzielne popoludnia w Cité Olimpique. Stadion znajduje sie w poblizu przystanku linii 2 Métro Léger.

Po zwiedzaniu najlepiej odpoczac udajac sie do którejs z licznych lazni (Hammam). Autobusem podmiejskim mozna natomiast dojechac na niedaleka plaze Morza Sródziemnego.

By zwiedzic Tunis polecamy sprawdzic oferty na wakacje w Tunezji.

Opinie : w Tunisie

4,5
Tunis ziena1
Warto tu zaglądnąć Ogólnie: Będąc w Tunezji warto odwiedzić jego stolicę, Tunis. Miasto ma około 900 tys. mieszkańców i w przeciwieństwie do stolic europejskich jest ciche i kameralne, z ciekawą mieszanką arabskiej i śródziemnomorskiej kultury. Stare, eleganckie kamienice na wysadzanych palmami bulwarach pełnych kawiarni i patiserii przywołują obrazy niektórych miast francuskich, kontrastując z pięknie zachowaną arabską medyną - tajemniczym labiryntem krętych, ciemnych uliczek i uroczych placów z fontannami, starymi meczetami i maleńkimi lokalami, gdzie grający w trik-traka mężczyĽni niespiesznie popalają szisze. Idąc szerokimi bulwarami, czując zwiedzanie w nogach, chętnie przysiadłoby się na jakiejś ławeczce. Niestety brak ich tutaj. Tak jest np. na alei Habbiba Bourguiby, która prowadzi do Mediny. W Tunisie można wyodrębnić dwie główne części: stare miasto – Medinę oraz nowe miasto, nowoczesną część Tunisu z szerokimi bulwarami i małymi uliczkami o francuskim charakterze. Jest to centrum rządowe i handlowe stolicy. Przejeżdżając przez inne dzielnice Tunisu można zobaczyć nowe budynki hoteli i instytucji oraz prywatne budownictwo. Te ostatnie nie robi najlepszego wrażenia. Brak jakiegoś zdecydowanego stylu architektonicznego, uliczki niesamowicie wąskie, wszechobecny bałagan, nigdy nie kończone budowy (nie trzeba płacić podatku dopóki nie skończy się budowy i dlatego praktycznie nigdy jej nie kończą). W centrum Tunisu bardzo widoczna jest obecność policji, którą nie przejmują się mieszkańcy. Są i obserwują.
Atrakcje turystyczne: Główną atrakcją turystyczną Tunisu jest Medina. W przeciwieństwie do np. Mediny w Monastirze, nie jest ona obecnie otoczona murem. Z dawnego muru pozostała tylko brama Bab el Bahar, przez którą można przejść idąc od alei Habbiba Bourguiby. Na terenie Mediny zlokalizowany jest Meczet Oliwny oraz liczne dawne szkoły koraniczne. Kolejną atrakcją są bazary (po arabsku suki), czyli kompleksy sklepów i sklepików, pogrupowane według asortymentu. Najlepsze, tzn. sprzedające bardziej wyrafinowane towary, jak biżuteria czy perfumy, są w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiego Meczetu. Pozostałe stoiska, np. kowali, rzeĽników czy kotlarzy, znajdziemy na obrzeżach Medyny. Każdy suk zazwyczaj posiada swój mały plac, którego nazwa wywodzi się od sprzedawanych towarów czy od grupy handlujących kupców. W nowym Tunisie jest niewiele zabytków. Warto odwiedzić katedrę Saint Vincent de Paul przy alei Habbiba Bourguiby. To bardzo oryginalna budowla. Po drugiej stronie alei, w pobliżu znajduje się Teatr Narodowy z przepięknie zdobioną fasadę. Największą atrakcją turystyczną nowego miasta jest ekscytujące i architekturą i zawartością Muzeum Bardo w dzielnicy Le Bardo. Będąc w Tunisie koniecznie trzeba jeszcze zwiedzić ruiny Kartaginy oraz przepiękne miasteczko Sidi Bou Said.
Aktywny wypoczynek: Nie stwierdziłem miejsc, w których można uprawiać aktywny wypoczynek, a z pewnością takie są.
Życie nocne: Spacer po nowym mieście, szczególnie wieczorem, to relaksująca rozrywka, której oddają się mieszkańcy niezależnie od wieku. Życie nocne Tunisu koncentruje się w licznych restauracjach, kawiarniach i patiseriach (cukierniach).
Komunikacja: Wygodnym środkiem lokomocji podczas poruszania się po obrzeżach Tunisu jest kolejka podmiejska TGM, którą dojechać można m.in.: do Kartaginy i Sidi Bou Said. Bilety są bardzo tanie. Innym środkiem komunikacji w Tunisie są tramwaje, nazywane popularnie metrem. Pięć linii zapewnia regularne połączenia między centrum miasta i jego dzielnicami. Popularnym środkiem transportu w Tunezji są również taksówki.
Jedzenie i restauracje: Przechadzając się uliczkami starego miasta warto skosztować tunezyjskich specjałów. Pełno tutaj małych i dużych knajpek z wystawionymi na ulicy stolikami, przy których możemy coś przekąsić, wypić miętową herbatę i zapalić sziszę. Wybierając knajpy lokalne należy zwracać uwagę, czy liczna jest klientela. Jeżeli tak, to oznacza, że lokal cieszy się powodzeniem, a przygotowywane w nim potrawy są świeże. Tunezyjska kuchnia należy do najbardziej pikantnych na świecie. Wiele dań jest smażonych na mieszance oliwy z czosnkiem. Ale podstawowym składnikiem jest harissa - czerwona pasta z papryczek chili, czosnku, dżiry (rodzaj kminku), soli i czasami ziół. Ta pasta występuje też w innych odmianach, kolorach i smakach, mniej lub bardziej pikantnych (zazwyczaj bardziej). Tradycyjna kuchnia łączy wpływy śródziemnomorskie, tureckie i francuskie. Tunezyjskie dania dają się podzielić na dwie grupy: te, które je się łyżką (kuskus, ryż), oraz te, które się jada pomagając sobie kawałkiem chleba (ragout jagnięce lub drobiowe, gulasze). Pieczywo jest tu uważane za dopełnienie dania głównego. Najlepszych tunezyjskich potraw można spróbować w restauracjach, których w Tunisie nie brakuje.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Tunis jest miastem bezpiecznym pod każdym względem. Zdrowie lub życie nie są tutaj zagrożone. Są podobno pewne dzielnice, w których grasują kieszonkowcy, ale tam raczej nie trafiają turyści. Jak wszędzie na terenie Tunezji nie polecane jest picie wody wodociągowej bez jej przegotowania. Bezpieczeństwa turystów chronią liczni policjanci, widoczni bardzo na ulicach Tunisu.
Pogoda: Można jechać przez cały rok - temperatura rzadko spada poniżej 10 stopni. Zimą czasami padają obfite deszcze, latem bywa bardzo gorąco. Z uwagi na upały w sezonie, polecam koniec września na wyjazd do Tunezji.
Plaża: Północne przedmieście Tunisu to 20 kilometrów plaż. Nie korzystałem z nich

Tunezja na skróty