Bizerta - Przewodnik

<strong>Bizerte</strong> zbudowano nad kanalem laczacym slone wody jeziora Bizerte i Morza Sródziemnego. Stary port z kawiarniami, pastelowymi domami, rybackimi lodziami i zlotawymi fortyfikacjami kazby, sprawia wrazenie francuskiego lub wloskiego miasteczka z lat 50. XX w. Skromny deptak dla turystów ciagnie sie wzdluz <strong>corniche</strong> (nadbrzezna promenada), a miasto okalaja piaszczyste plaze. Mozna sie stad wybrac na wycieczke do Raf Rafu, Sidi Ali el-Mekki i nad jezioro Aszkal.

Pogoda w Bizercie

Dzisiaj, 16.1 12°C
Bizerte zbudowano nad kanalem laczacym slone wody jeziora Bizerte i Morza Sródziemnego. Stary port z kawiarniami, pastelowymi domami, rybackimi lodziami i zlotawymi fortyfikacjami kazby, sprawia wrazenie francuskiego lub wloskiego miasteczka z lat 50. XX w. Skromny deptak dla turystów ciagnie sie wzdluz corniche (nadbrzezna promenada), a miasto okalaja piaszczyste plaze. Mozna sie stad wybrac na wycieczke do Raf Rafu, Sidi Ali el-Mekki i nad jezioro Aszkal. W starym porcie panuje urzekajaca atmosfera, która wspóltworza kawiarnie i kolorowe lodzie rybackie. Plac Bouchoucha - wydluzony na obu krancach, ograniczony od wschodu portem, a od zachodu medyna - oddziela stara i nowa dzielnice. Odbywaja sie tu gwarne targi: w okolicach meczetu gromadza sie sprzedawcy przypraw, którzy oferuja m.in. suszone kameleony na patyku oraz majace wiecej szczescia zywe okazy.

Warto zwrócic uwage na Wielki Meczet z 1652 r. (na pólnoc od placu), którego imponujacy osmiokatny minaret jest oblozony kafelkami. Mimo uszkodzen, jakim medyna ulegla podczas II wojny swiatowej, w dalszym ciagu zasluguje na uwage - warto przyjrzec sie niebieskim kratownicom, nabijanym cwiekami drzwiom w ksztalcie dziurki od klucza, nieregularnym lukom i rzucanym przez nie cieniom. Malenka rue de Forgerons, odchodzaca od przylegajacego do kazby cichego placu z kilkoma kawiarniami, w dalszym ciagu jest pelna zagraconych kuzni.
Ogromna kazba ze zwienczonymi blankami masywnymi murami, górujacymi nad pólnocna czescia wejscia do portu, jest najbardziej imponujaca budowla starej czesci miasta.

Powstala w VI w. n.e. jako bizantynski fort. W polaczeniu z mniejszym ksibah (maly fort) tworzyla system obronny. Zachowane budowle pochodza z XVII w. i zostaly wzniesione przez Turków.

Opinie : w Bizercie

4,3
Bizerta kocur641
wakacje w hotelu Corniche Ogólnie: miejscowość ciekawa, można zobaczyć codzienne życie w Tunezji, dość dużo do zwiedzania , ciekawa okolica
Atrakcje turystyczne: Tort, medina, okolice portu i mostu zwodzonego, bulwar corniche szczególnie wieczorem
Komunikacja: Super,niedrogie połączenia taksówkami
Jedzenie i restauracje: Duża ilość miejsc z możliwością skorzystania z posiłku,za niewielkie pieniądze, sprawdzaliśmy dobre
Zdrowie i bezpieczeństwo: Nie mam zdania , szczęśliwie obeszło sie bez zachorowań
Pogoda: Pogoda wspaniała
Plaża: Ładna plaza codziennie sprzątana

Tunezja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY