Bizerta - Przewodnik

<strong>Bizertę</strong> zbudowano nad kanałem łączącym słone wody jeziora Bizerte i Morza Śródziemnego. Stary port z kawiarniami, pastelowymi domami, rybackimi łodziami i złotawymi fortyfikacjami kazby, sprawia wrażenie francuskiego lub włoskiego miasteczka z lat 50. XX w. Skromny deptak dla turystów ciągnie się wzdłuż <strong>corniche</strong> (nadbrzeżna promenada), a miasto okalają piaszczyste plaże. Można się stąd wybrać na wycieczkę do Raf Rafu, Sidi Ali el-Mekki i nad jezioro Aszkal.

Pogoda w Bizercie

Dzisiaj, 27.5 20°C
Bizertę zbudowano nad kanałem łączącym słone wody jeziora Bizerte i Morza Śródziemnego. Stary port z kawiarniami, pastelowymi domami, rybackimi łodziami i złotawymi fortyfikacjami kazby, sprawia wrażenie francuskiego lub włoskiego miasteczka z lat 50. XX w. Skromny deptak dla turystów ciągnie się wzdłuż corniche (nadbrzeżna promenada), a miasto okalają piaszczyste plaże. Można się stąd wybrać na wycieczkę do Raf Rafu, Sidi Ali el-Mekki i nad jezioro Aszkal. W starym porcie panuje urzekająca atmosfera, którą współtworzą kawiarnie i kolorowe łodzie rybackie. Plac Bouchoucha - wydłużony na obu krańcach, ograniczony od wschodu portem, a od zachodu medyną - oddziela starą i nową dzielnicę. Odbywają się tu gwarne targi: w okolicach meczetu gromadzą się sprzedawcy przypraw, którzy oferują m.in. suszone kameleony na patyku oraz mające więcej szczęścia żywe okazy.

Warto zwrócić uwagę na Wielki Meczet z 1652 r. (na północ od placu), którego imponujący ośmiokątny minaret jest obłożony kafelkami. Mimo uszkodzeń, jakim medyna uległa podczas II wojny światowej, w dalszym ciągu zasługuje na uwagę - warto przyjrzeć się niebieskim kratownicom, nabijanym ćwiekami drzwiom w kształcie dziurki od klucza, nieregularnym łukom i rzucanym przez nie cieniom. Maleńka rue de Forgerons, odchodząca od przylegającego do kazby cichego placu z kilkoma kawiarniami, w dalszym ciągu jest pełna zagraconych kuźni.
Ogromna kazba ze zwieńczonymi blankami masywnymi murami, górującymi nad północną częścią wejścia do portu, jest najbardziej imponującą budowlą starej części miasta.

Powstała w VI w. n.e. jako bizantyński fort. W połączeniu z mniejszym ksibah (mały fort) tworzyła system obronny. Zachowane budowle pochodzą z XVII w. i zostały wzniesione przez Turków.

Opinie : w Bizercie

4,3
Bizerta kocur641
wakacje w hotelu Corniche Ogólnie: miejscowość ciekawa, można zobaczyć codzienne życie w Tunezji, dość dużo do zwiedzania , ciekawa okolica
Atrakcje turystyczne: Tort, medina, okolice portu i mostu zwodzonego, bulwar corniche szczególnie wieczorem
Komunikacja: Super,niedrogie połączenia taksówkami
Jedzenie i restauracje: Duża ilość miejsc z możliwością skorzystania z posiłku,za niewielkie pieniądze, sprawdzaliśmy dobre
Zdrowie i bezpieczeństwo: Nie mam zdania , szczęśliwie obeszło sie bez zachorowań
Pogoda: Pogoda wspaniała
Plaża: Ładna plaza codziennie sprzątana

Tunezja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY