Historia Malty

Położenie <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/malta/" target="_blank">Malty</a> zawsze wpływało na jej historię, dzieli ona bowiem akwen morski na część wschodnią i zachodnią, trzymając straż nad przesmykiem między Sycylią a Tunezją. Malta znana od dawna jako starożytna <strong>Melita</strong>, co oznaczało: schronienie dla okrętów. <h2>Pierwsze ślady historii na Malcie</h2> Ze względu na strategiczne położenie wyspa była w przeszłości obiektem zainteresowania wielu cywilizacji i mocarstw. Zasiedlona została już w <strong>epoce kamiennej</strong>, a o jej bogatej przeszłości świadczą zachowane do dziś zabytki kulturowe z okresu paleolitu, neolitu i brązu. Około 1400 r. p.n.e. skolonizowana przez <strong>Fenicjan</strong> przez kolejne wieki przechodziła pod panowanie <strong>Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Wandalów i Ostrogotów</strong>. Od 533 r. znalazła się pod panowaniem <strong>Bizancjum</strong>, następnie <strong>Arabów</strong> (870 r.) a od 1091 r. - <strong>Normanów</strong>. <h2>Kolejne lata</h2> W 1530 roku zawładnęli nią rycerze zakonu <strong>joannitów</strong> (zwani później kawalerami maltańskimi), a w 1800 r. została podbita przez <strong>Napoleona</strong>. W 1800 r. przeszła w ręce <strong>Anglików</strong>, którzy rządzili nią do 1964 r. Po II wojnie światowej Malta otrzymała <strong>autonomię wewnętrzną</strong>, w 1964 r. proklamowała <strong>niepodległość</strong> w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, by w 1974 r. stać się <strong>samodzielną republiką</strong>.

Pogoda na Malcie

Dzisiaj, 28.3 19°C
Położenie Malty zawsze wpływało na jej historię, dzieli ona bowiem akwen morski na część wschodnią i zachodnią, trzymając straż nad przesmykiem między Sycylią a Tunezją. Malta znana od dawna jako starożytna Melita, co oznaczało: schronienie dla okrętów.

Pierwsze ślady historii na Malcie

Ze względu na strategiczne położenie wyspa była w przeszłości obiektem zainteresowania wielu cywilizacji i mocarstw. Zasiedlona została już w epoce kamiennej, a o jej bogatej przeszłości świadczą zachowane do dziś zabytki kulturowe z okresu paleolitu, neolitu i brązu. Około 1400 r. p.n.e. skolonizowana przez Fenicjan przez kolejne wieki przechodziła pod panowanie Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Wandalów i Ostrogotów. Od 533 r. znalazła się pod panowaniem Bizancjum, następnie Arabów (870 r.) a od 1091 r. - Normanów.

Kolejne lata

W 1530 roku zawładnęli nią rycerze zakonu joannitów (zwani później kawalerami maltańskimi), a w 1800 r. została podbita przez Napoleona. W 1800 r. przeszła w ręce Anglików, którzy rządzili nią do 1964 r. Po II wojnie światowej Malta otrzymała autonomię wewnętrzną, w 1964 r. proklamowała niepodległość w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, by w 1974 r. stać się samodzielną republiką. Od 1979 r. na Malcie działała brytyjska baza wojskowa stanowiąca w owym czasie podstawę maltańskiej gospodarki - dostarczała połowę wpływów na wyspie i zatrudniała ok. 25% ludności cywilnej.

Opinie o miastach na Malcie

4,6
Bugibba JolAna
Miasto jest dobrą bazą wypadową na Gozo, do Rabatu czy Valetty.
Jest tam mnóstwo knajpek, gdzie można zjeść pyszne potrawy - tylko 10 - 15 euro!
Liczne lokale i imprezy na plaży są świetną propozycją na wieczory.
Do Narodowego Akwarium Malty (polecamy!!!) jest tylko 10 min. spacerem.

Malta na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY