USA - Przewodnik

<p>Podróż do <strong>Stanów Zjednoczonych Ameryki </strong>jest jednym z marzeń dla podróżnych, zwłaszcza w Europie. Kraj leżący za oceanem ma do zaoferowania turystom wszystko, co tylko dusza zapragnie. Sprawdźmy, jak wyjechać do USA, jak załatwić niezbędne formalności i co wybrać dla stworzenia pierwszej, obowiązkowej trasy zwiedzania USA za pierwszym podejściem.

Pogoda w USA

Dzisiaj, 12.6 30°C

Podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki jest jednym z marzeń dla podróżnych, zwłaszcza w Europie. Kraj leżący za oceanem ma do zaoferowania turystom wszystko, co tylko dusza zapragnie. Sprawdźmy, jak wyjechać do USA, jak załatwić niezbędne formalności i co wybrać dla stworzenia pierwszej, obowiązkowej trasy zwiedzania USA za pierwszym podejściem.

Wiza obowiązkowa
Przed planowaniem podróży do Stanów Zjednoczonych, każdy obywatel Polski musi wnioskować o wydanie wizy turystycznej. Polska znajduje się wśród nielicznych krajów europejskich, których obywatele muszą dopełnić formalności wizowych przed wyjazdem do USA.
Do celów turystycznych wystarczające będzie otrzymanie wizy turystycznej B-2. Zasadniczo osoby niekarane, które jadą zwiedzać Stany i nigdy nie znajdowały się na terenie USA nielegalnie, na pewno otrzymają wizę. Aby złożyć wniosek, potrzebny jest wypełniony formularz DS-160 (znajdziemy na stronie amerykańskiej ambasady), zdjęcie w formie elektronicznej, zrobione zgodnie z wymaganiami wizowymi oraz dowód uiszczenia opłaty za rozpoznanie wniosku w wysokości 160 dolarów amerykańskich (niecałe 600 zł). Później turysta umawia się na spotkanie z konsulem w Warszawie lub Krakowie, na które przynosi potwierdzenie zapisu, potwierdzenie złożenia formularza DS-160 oraz paszport. W ambasadzie pobierane są odciski palców osób starających się o wizę.  Rozmowa z konsulem polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań: po co jedziemy do USA, do kogo, czy mamy firmę, ile zarabiamy, czy kiedyś staraliśmy się o wizę, w jakich krajach byliśmy ostatnio, na jak długo wyjeżdżamy itp. Rozmowa toczy się po polsku lub angielsku. Później wystarczy poczekać na wklejenie do paszportu wizy do USA.

Absolutny ,,must see" w USA
Lecimy do USA - co musimy zobaczyć tu obowiązkowo? Floryda z Miami, Waszyngton i Biały Dom, a może San Francisco, Nowy Jork lub Chicago i Las Vegas? Wybór jest trudny, ponieważ w każdej części USA jest do zobaczenia coś ciekawego i niepowtarzalnego. Warto jest się zdecydować na wschodnie lub zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i tam rozpocząć zwiedzanie. Nie łudźmy się nadzieją, że w zaledwie 7-10 dni zobaczymy wszystko, co USA ma do zaoferowania.

Zachodnie wybrzeże USA
Ten region USA obejmuje swoim zasięgiem ogromne połacie terenu o zróżnicowanym klimacie i ukształtowaniu powierzchni. Zachodnie wybrzeże rozciąga się od położonej na północy Alaski, poprzez Oregon, słoneczną Kalifornię, aż po Hawaje. Do zachodniego wybrzeża zalicza się także Nevadę i Arizonę, pomimo że nie mają one dostępu do morza. Najczęściej wyprawa na zachodnie krańce USA obejmuje zwiedzanie:
 

  • San Francisco - z wizytówką mostem Golden Gate, wzgórzem Twin Peaks, stromymi ulicami i pnącymi się po nich tramwajami,
  • Las Vegas - miasto hazardu, rozpusty i grzechu - nigdzie indziej na świecie nie ma tyle kasyn,
  • Wielki Kanion rzeki Kolorado - cud natury tworzący zachwycające krajobrazy,
  • Los Angeles - miasto aniołów, z Hollywood, gdzie można pójść na spacer „Aleją Gwiazd”,
  • Hawaje - coś dla miłośników błogiego lenistwa na piaszczystych plażach, pod palmami i kąpieli w krystalicznie czystej wodzie Oceanu Spokojnego.

Wschodnie wybrzeże USA
Zupełnie inny charakter ma wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. To najbardziej zurbanizowany i najgęściej zaludniony region w USA. Warto zobaczyć tu bezwzględnie:
  • Waszyngton - stolicę kraju i jedną z największych metropolii, z Białym Domem,
  • Nowy Jork - miasto ogromnych możliwości, gdzie podczas przyjazdu można zobaczyć symboliczną Statuę Wolności, wypocząć w Central Parku, zwiedzić Times Square i Manhattan czy wejść na wieżowiec Empire State Building i podziwiać panoramę miasta,
  • Niagara Falls - z największym wodospadem położonym na granicy USA i Kanady - Niagarą,
  • Filadelfię - gdzie w XVIII wieku podpisano Deklarację Niepodległości,
  • Miami - w gorącym stanie Floryda leży miasto z piaszczystymi plażami i luksusowymi willami gwiazd.

 
Prezentujemy ledwie zarys wizyty w USA - na wschodnim i zachodnim wybrzeżu. Lista atrakcji, jakie oferują Stany Zjednoczone jest naprawdę bardzo długa, a wszystkie z nich można zobaczyć decydując się na wycieczki objazdowe po USA.


USA na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY