Floryda - Przewodnik

<p><strong>Floryda </strong>nazywana jest najbardziej słonecznym stanem w USA, dlatego przyciąga co roku tysiące turystów z całego świata. <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/stany-zjednoczone/floryda/" target="_self"><strong>Wakacje na Florydzie</strong></a> można spędzać bardzo aktywnie - <strong>zwiedzając, korzystając z licznych atrakcji sportowych na wybrzeżu</strong>, jak również błogo <strong>wypoczywając na szerokich, długich i piaszczystych plażach</strong>. Floryda słynie z ogromnej ilości kąpielisk, luksusowych kurortów nadmorskich i jest wielobarwnym regionem turystycznym, gdzie nie sposób się nudzić, niezależnie od indywidualnych preferencji dotyczących wczasów.

Pogoda na Florydzie

Dzisiaj, 29.11 23°C

Floryda nazywana jest najbardziej słonecznym stanem w USA, dlatego przyciąga co roku tysiące turystów z całego świata. Wakacje na Florydzie można spędzać bardzo aktywnie - zwiedzając, korzystając z licznych atrakcji sportowych na wybrzeżu, jak również błogo wypoczywając na szerokich, długich i piaszczystych plażach. Floryda słynie z ogromnej ilości kąpielisk, luksusowych kurortów nadmorskich i jest wielobarwnym regionem turystycznym, gdzie nie sposób się nudzić, niezależnie od indywidualnych preferencji dotyczących wczasów.

Stan Floryda położony jest w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Obejmuje półwysep pod tą samą nazwą, który otaczają z jednej strony wody Oceanu Atlantyckiego, a z drugiej Zatoki Meksykańskiej.  Graniczy z Georgią i Alabamą. Na terenie stanu znajdują się trzy parki narodowe: Biscayne, Dry Tortugas i Everglades.

Park Biscayne  położony jest w  południowej części stanu, a 95 proc. jego powierzchni zajmuje woda. Główna atrakcja dla turystów przyjeżdżających tu na wycieczki to nurkowanie w zatoce lub rejsy łodziami ze szklanym dnem.

Park Dry Tortugas obejmuje archipelag niewielkich, 7 koralowych wysepek - Florida Keys, które otacza Zatoka Meksykańska. Główną atrakcją archipelagu jest forteca wzniesiona w 1846 roku - Fort Jefferson.

Park Everglades na południu Florydy obfituje w aligatory, które żyją tu na wielkich bagniskach. Obszar ten jest pełen dzikiej zwierzyny i ptactwa. Porastają go cyprysowe i mangrowe lasy.  To subtropikalny park narodowy, w którym można podziwiać przyrodę w jej naturalnym stanie.

Najbardziej znanym miastem tego stanu jest słoneczne Miami, które zyskało przydomek „rejsowej stolicy świata”, z uwagi na obecność jednego z największych portów morskich w USA. Zajmuje ono drugie miejsce na Florydzie pod względem liczby ludności. Większe - nawet dwukrotnie, jest Jacksonville. Panuje tu klimat ciepły, podrównikowy, zapewniający piękną pogodę niemalże przez cały rok.  Floryda słynie z przepięknych plaż, do których należy zaliczyć plaże:

  • Caladesi Beach - unikalna plaża w Parku Stanowym Caladesi, nieskażona ludzką stopą, gdzie przyroda zachwyca. Można się do niej dostać jedynie drogą wodną.
  • Palm Beach - jedna z najbardziej znanych plaż świata, z wydzielonymi plażami prywatnymi. Obejmuje 47 mil piaszczystego wybrzeża. Znajduje się tu wiele kurortów turystycznych, kluby taneczne i kafejki, a dla miłośników zakupów - ekskluzywne sklepy rozlokowane od Flagler Drive po Rosemary Avenue.
  • South Beach - inaczej Miami Beach, to plaża w Miami, na której można spotkać gwiazdy światowego kina. Słynie z białego piasku i czystej wody.
  • Pensacola na wyspie Santa Rosa w północnej części stanu - piaszczysta plaża licząca sobie prawie 52 mile, na której czas spędzać można na aktywnym wypoczynku. To miejsce uwielbiane przez surfingowców i windsurfingowców.
  • Siesta Key - położona przy Siesta Village, przepiękna plaża z najdelikatniejszym i najczystszym piaskiem na Florydzie, miejsce doskonałe dla spacerowiczów i amatorów sportów wodnych.
  • Cocoa Beach, czyli „Kakaowa plaża” - idealna na wakacje z rodziną i dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Można tu uprawiać narty wodne, parasailing, kajaki i jet ski.
  • Panama City położona nad Zatoką Meksykańską, w północno-zachodniej części półwyspu, ciągnąca się na odległości 27 mili. Słynie ze śnieżnobiałego piasku i lazurowej wody.
  • Clearwater na zachodnim wybrzeżu półwyspu, z białym piaskiem i lazurową wodą, miejsce idealne dla miłośników snorkelingu, gdzie można zobaczyć kolorowe ławice ryb.
  • Daytona Beach dla zmotoryzowanych, przyciąga osoby młode, spragnione nocnego życia.

Floryda może być jednocześnie doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania i wypoczywania na Karaibach, Wyspach Bahama czy Kubie. Wszystkie wyspy zlokalizowane są w sąsiedztwie stanu. Aby poczuć karaibską atmosferę, nie trzeba udawać się na Karaiby, ale wystarczy wybrać się na Key West na Florydzie. To karaibskie miasteczko w obrębie Stanów Zjednoczonych. Położone jest na końcu Overseas Highway, na niewielkiej wyspie o wymiarach 2 na 6 km. Posiada ona znakomitą infrastrukturę turystyczną. Jej główną atrakcją jest stare miasto, z jasnymi, XIX-wiecznymi drewnianymi domkami oraz ulica Duval Street. Warto odwiedzić tu dom Ernesta Hemingwaya, wybudowany w  hiszpańskim stylu kolonialnym. Key West jest jednocześnie rajem dla miłośników tropikalnych plaż, nurkowania i sportów na plaży.

Stan słynie z przepięknych, olbrzymich muszli, które  występują przede wszystkim na plażach Sanibel Island oraz Captiva, wyspach położonych niecałe 14 mil na zachód od Fort Myers. 


USA na skróty

Regiony:
Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY