Stany Zjednoczone

Wakacje w USA to doskonały pomysł, bez względu na preferowany rodzaj wypoczynku. Znajdziemy tam zarówno niebiańskie plaże i piękne krajobrazy, jak i architektoniczne zabytki, czy galerie sztuki. Podróż do Stanów na długo pozostanie w naszej pamięci.

w USA - najlepiej ocenione hotele

Wczasy w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone są trzecim co do wielkości państwem świata, zajmują ogromny obszar Ameryki Północnej, pomiędzy Oceanem Spokojnym a Atlantyckim. Wybierając się na tanie wakacje do tego kraju, nie sposób zwiedzić wszystkich, najważniejszych ośrodków turystycznych. Jednak dzięki doskonale rozwiniętej sieci krajowych przelotów, można bez problemu przemieszczać się z jednego miasta do drugiego.

Na szczególną uwagę podróżnych zasługuje Nowy Jork, kulturalna stolica państwa, w której rozgrywa się akcja wielu kultowych filmów. Dużą popularnością cieszy się również usytuowane na zachodnim wybrzeżu Los Angeles, a także Miami, największe miasto Florydy. Turyści chętnie wybierają się również na wyprawy do Wielkiego Kanionu, mieszczącego się w Arizonie, na płaskowyżu Kolorado. W poszukiwaniu bardziej alternatywnych rozrywek warto pojechać na wczasy do San Francisco, amerykańskiej stolicy artystycznej bohemy.


Wycieczka objazdowa, co warto zobaczyć w USA?

Z Europy, bezpośrednio i najtaniej, dolecimy do Nowego Jorku. Warto zatrzymać się na chwilę w tym, oferującym mnóstwo atrakcji, mieście. W słoneczny dzień można wybrać się na piknik na trawie do Central Parku, zwiedzić największe arcydzieła malarstwa w Metropolitan Museum, czy wjechać na taras widokowy, usytuowany na szczycie Statuy Wolności. Z Nowego Jorku dostępne są loty bezpośrednie np. do Los Angeles, światowej stolicy kina, znanego z najpopularniejszej dzielnicy na świecie - Hollywood.

Na wakacjach w Los Angeles, oprócz pięknych plaż, można odwiedzić studia filmowe z makietami różnych miast, czy zrobić sobie zdjęcie na tle wielkiego napisu "Hollywood". Z LA w kilka godzin dojedziemy do San Francisco, na jego terenie znajduje się legendarne więzienie Alcatrazz, otwarte dla zwiedzających. Poza tym miasto jest pełne kolorowych uliczek, o charakterystycznym, górzystym ukształtowaniu terenu. Miłośnicy kiczu i hazardu mogą natomiast wybrać się do Las Vegas, miasta przez cały rok rozświetlonego kolorowymi neonami.

Jeżeli natomiast z Nowego Jorku wybierzemy się na Florydę, znajdziemy tam nie tylko tropikalne Miami, ale również największy na świecie Disneyland. Natomiast nieco inne oblicze Stanów można poznać w Nowym Orleanie, mieście łączącym kulturę anglosaską, francuską oraz kreolską. Warto zarezerwować tam hotel i spędzić miło czas na zwiedzaniu stolicy jazzu dłużej niż jeden dzień.

Stany Zjednoczone - klimat, ciekawostki

Stany Zjednoczone ze względu na swoją powierzchnię mają bardzo zróżnicowany klimat, dlatego w zależności od celu podróży, inny miesiąc będzie odpowiedni na wakacje. Jeżeli interesuje nas terytorium Nowej Anglii oraz miasto Nowy Jork, najlepiej wybrać się tam na początku jesieni, kiedy to temperatura jest optymalna, a drzewa pokryte są kolorowymi liśćmi.

Miłośnicy plażowania na wczasy do Los Angeles powinni wybrać się między majem a październikiem, miesiące te są suche i bardzo ciepłe. Na Florydzie właściwie przez cały rok możliwe są kąpiele w oceanie, temperatura wody nie spada poniżej 20 stopni. Jednak w okresie letnim jest tam dość deszczowo, dlatego lepiej zaplanować wakacyjną podróż na wiosnę lub jesień. Zimą natomiast można korzystać ze wspaniałej infrastruktury narciarskiej, dostępnej w stanie Kolorado, Nevada czy Maine.

Polacy pragnący spędzić wczasy w USA muszą ubiegać się o wizę turystyczną, wymaga to osobistego spotkania z konsulem amerykańskim, w Warszawie lub Krakowie. Na terenie Stanów Zjednoczonych benzyna oraz żywność są stosunkowo tanie, nawet dla turystów z Polski. Z kolei nocleg, nawet w odludnych hotelach czy motelach przy autostradzie, to koszt rzędu 40 dolarów za noc. Dobrym pomysłem na pokonywanie mniejszych odległości jest wypożyczenie samochodu.

Przydatne informacje