Bezpieczeństwo w USA

1. Woda jest ogólnie zdatna do spożycia, lepiej jednak zawsze wcześniej ją <strong>przegotować</strong> lub używać wody <strong>butelkowanej</strong>.

Pogoda w USA

Dzisiaj, 24.6 33°C
1. Woda jest ogólnie zdatna do spożycia, lepiej jednak zawsze wcześniej ją przegotować lub używać wody butelkowanej. 2. Picie alkoholu jest dozwolone w zależności od stanu i waha się od 18 do 21 lat (Nevada jest wyjątkiem - tu nie ma żadnych ograniczeń). Nie wolno również z otwartą butelką lub puszką alkoholu podróżować samochodem i spacerować po ulicy. Trzeba koniecznie przestrzegać tych zasad, gdyż amerykański wymiar sprawiedliwości jest pod tym względem nieugięty i ściśle egzekwuje te przepisy.

3. Tylko osoby w wieku powyżej 21 lat mogą grać w gry hazardowe.

4. Za usługę fryzjerską, kelnerską czy za jazdę taksówką spodziewany jest napiwek (ok. 15%). Należy zawsze się z tym liczyć i zamawiając obiad w restauracji obok ceny uwzględnić odpowiedni procent.

5. Drogi są dobre, ale pamiętajmy, żeby przestrzegać dozwolonych prędkości (różne w zależności od stanu), gdyż inaczej narażamy się na wysokie mandaty. Jeśli już musimy zapłacić mandat to lepiej wziąć kredytowy. Jeżeli policjant nie sugeruje zapłaty na miejscu, a osoba zatrzymana wyciąga pieniądze, może to być uznane za próbę wręczenia łapówki (niezależnie od prawdziwych intencji). Prowadzenie w stanie nietrzeźwym jest bardzo surowo karane. Ważne jest również, by jadąc za szkolnym autobusem, który daje znak o zatrzymaniu się, poczekać aż ponownie włączy się do ruchu. Omijanie podczas wysiadania pasażerów jest surowo zabronione.

6. Poziom bezpieczeństwa jest tak różny jak całe USA. Największą ostrożność należy zachować w dużych miastach (samotne wycieczki w dzielnice biedy i narkotyków mogą się skończyć tragicznie). Podróż metrem poza godzinami szczytu stwarza również ryzyko napadu. Uważajmy również na zwykłych kieszonkowców nosząc dokumenty i pieniądze w bezpiecznych i osłoniętych częściach ubioru. Lepiej unikać kontaktu wzrokowego z podejrzanymi osobami i nie dyskutować z kimś proszącym o pieniądze. Jeśli zamierzamy pobiegać po parku, postarajmy się wcześniej dowiedzieć czegoś więcej na jego temat (czy nocują tam bezdomni?, czy ma on opinię miejsca gdzie sprzedaje się narkotyki?) - informacje o poziomie jego bezpieczeństwa i nasz własny rozsądek zadecydują o tym czy naprawdę chcemy w nim pobiegać.

7. Ważny telefon alarmowy w nagłych wypadkach to - 911.


USA na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY