Kauai - Przewodnik

Nieduża <strong>Kauai</strong> jest najstarsza spośród ważniejszych <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/stany-zjednoczone/hawaje/" target="_blank">wysp Hawajów</a>. Zadziwia różnorodnością pejzaży, mimo że żaden punkt na niej nie leży dalej od morza niż 12 mil (19,2 km). To trwająca miliony lat erozja ukształtowała tak fantazyjnie ów skrawek ziemi. Usytuowany w centrum wyspy, spowity mgłą wygasły wulkan <strong>Mount Waialeale</strong> należy do najwilgotniejszych miejsc na świecie. Opady spływają do niedrenowanego bagna z niezwykłą florą i fauną.

Pogoda w Kauai

Dzisiaj, 24.6 26°C
Nieduża Kauai jest najstarsza spośród ważniejszych wysp Hawajów. Zadziwia różnorodnością pejzaży, mimo że żaden punkt na niej nie leży dalej od morza niż 12 mil (19,2 km). To trwająca miliony lat erozja ukształtowała tak fantazyjnie ów skrawek ziemi. Usytuowany w centrum wyspy, spowity mgłą wygasły wulkan Mount Waialeale należy do najwilgotniejszych miejsc na świecie. Opady spływają do niedrenowanego bagna z niezwykłą florą i fauną. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Samoloty lądują w stolicy wyspy, Lihue, w pobliżu małego portu Nawiliwili. Miasto leży mniej więcej w połowie drogi otaczającej wyspę niedomkniętą pętlą, jednak na bazę wypadową raczej się nie nadaje.

W pobliżu otwiera się przepaść Waimea Canyon (kanion Waimea), a na północy ciągnie się sznur olbrzymich zielonych skał u wybrzeża Na Pali, znanego milionom widzów z takich filmów, jak Park Jurajski czy Południowy Pacific. Tereny te przemierzają tylko wytrwali piechurzy. Jeśli kogoś nęci myśl, żeby choć raz w życiu przelecieć się helikopterem, powinien wybrać się właśnie tutaj.

Małe Kauai Museum prezentuje tutejszą historię, rozpoczynając od mitycznych menehune (najwcześniejszych mieszkańców wyspy), przez przybycie kapitana Cooka w 1778 r., a kończąc na okresie rozkwitu plantacji trzciny cukrowej. Kauai była jedyną wyspą, której nie zdołał ujarzmić Kamehameha Wielki. Król przez sześć lat budował flotę, ale nigdy nie wyprawił jej w morze i w końcu zadowolił się daniną.

USA na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY