Cała Skandynawia słynie z przepięknych krajobrazów - dzikich i niedostępnych, które tworzą tamtejsze wyżyny, pustkowia i ogromne przestrzenie w dolinach pomiędzy górami. Szwecja nie jest przy tym wyjątkiem. Ten skandynawski kraj ma wiele atutów turystycznych. Czego możemy o nim nie wiedzieć?
1. Lodowy hotel
Ciekawą atrakcją Szwecji jest lodowy hotel, w którym wszystko zbudowane jest z wielkich lodowych brył. Pierwszy tego typu hotel powstał niedaleko
Jukkasjärvi w północnej Szwecji. To hotel sezonowy, który topi się w połowie kwietnia, po czym w grudniu powstaje na nowo w innym kształcie z ponad 30 000 ton śniegu i 4000 ton lodu. Goście mogą nocować w 60 pokojach, korzystać z kina i restauracji, a nawet kościoła i galerii sztuki. Restauracja serwuje typowe dania kuchni lapońskiej.
2. Stolica na wyspach
Stolicą Szwecji jest
Sztokholm, czyli miasto wzniesione na 14 wyspach, które zajmuje powierzchnię aż 188 km2. Tylko 1/3 powierzchni Sztokholmu jest terenem zabudowanym. Pozostała to woda i lasy.
Sztokholm jest siedzibą szwedzkiego rządu i miejscem, w którym mieszka szwedzka rodzina królewska - pomimo braku realnej władzy, nadal Szwecja ma króla, a sam kraj jest monarchią konstytucyjną.
W Sztokholmie trzeba zobaczyć
największy kościół - Storkyrkan, gdzie tradycyjnie odbywają się śluby i koronacje królów Szwecji. Oprócz tego można odwiedzić
Pałac Królewski oraz obecną rezydencję rodziny królewskiej - Pałac na Starówce i Drottningholm. Atrakcję stanowi skansen „Szwecja w miniaturce” czy
Muzeum Okrętu Vasa - Vasamuseet.
3. Szwedzkie kryminały
W ostatnich latach na światowym rynku czytelniczym panuje prawdziwy boom na szwedzkie kryminały. Przedstawicielem tego gatunku jest między innymi zmarły pisarz Stieg Larsson, którego trylogia „Millennium” w samej Szwecji sprzedała się w nakładzie blisko 4 mln sztuk, a na świecie - w ponad 40 mln. Furorę robią kryminały też innych szwedzkich pisarzy: Camilla Läckberg i Henning Mankell. Co z tego ma Szwecja? Tłumy turystów, którzy przyjeżdżają do Szwecji i zwiedzają ten kraj śladami bohaterów swoich ulubionych powieści kryminalnych.
4. Piękno natury
Istnieje niepisane prawo nakazujące wszystkim obywatelom Szwecji i przyjezdnym gościom, szanować otaczającą ich naturę. Kraj ten jest pokryty lasami, poprzecinany rzekami i usiany jeziorami. Niewielka gęstość zaludnienia powoduje, że można tu przebyć daleką drogę od jednego do drugiego domostwa. W Szwecji można spotkać żyjące na wolności, swobodnie wędrujące renifery, łosie, jelenie, sarny, a na północnych krańcach kraju również niedźwiedzie brunatne. Można tu poczuć bliskość natury.
5. Wyspa Wikingów
Na Bałtyku leży wyspa należąca administracyjnie do Szwecji -
Gotlandia, nazywana Wyspą Wikingów. Sama podróż ze Sztokholmu do Gotlandii bywa atrakcją dla dzieci i dorosłych. Na Wyspie Wikingów można zaś przenieść się w czasie i zobaczyć, jak żyli legendarni Wikingowie. Jest tu także nieskażona cywilizacją przyroda i piękne, piaszczyste plaże. Na całej wyspie rozsianych jest ponad 100 średniowiecznych kościołów. Największym miastem Gotlandii jest
Visby, gdzie zachowano średniowieczną zabudowę.
6.Katedra w Uppsali
Uppsala jest miastem położonym niedaleko Sztokholmu, we wschodniej części Szwecji. Jego kluczową atrakcję stanowi katedra - największa tego typu budowla sakralna w całej Skandynawii. Ma 45 metrów szerokości i 118,7 metra długości. To miejsce koronacji i spoczynku szwedzkich królów. Dla Polaków niespodzianką będzie herb Rzeczypospolitej oraz wyobrażenie Krakowa, jakie znajduje się nad grobem Katarzyny Jagiellonki - Polki, żony Jana III Wazy, królowej Szwecji w latach 1568-1583.
Szwecja to kraj, który zobaczyć po prostu trzeba, w tym celu proponujemy sprawdzić
oferty na wycieczki do Szwecji.