Gospodarka Szwecji

Szwecja jest <strong>najbogatszym krajem skandynawskim</strong> i jednym z najbardziej uprzemysłowionych państw świata, choć jeszcze 100 lat temu panowała tu bieda, a Szwedzi zmuszeni byli emigrować za chlebem do Ameryki.

Pogoda w Szwecji

Dzisiaj, 23.4 6°C
Szwecja jest najbogatszym krajem skandynawskim i jednym z najbardziej uprzemysłowionych państw świata, choć jeszcze 100 lat temu panowała tu bieda, a Szwedzi zmuszeni byli emigrować za chlebem do Ameryki. Szwecja jest państwem wysoko rozwiniętym gospodarczo, sprawnie zorganizowanym, neutralnym politycznie i dostatnim. Dąży do zrównania obywateli zarówno pod względem praw, jak i dochodów.

Rozwój przemysłu zaczął się na dużą skalę w ostatnim dziesięcioleciu XIX w. Wynikało to z rosnącego zapotrzebowania na rudę żelaza, które stanowi główne bogactwo mineralne kraju. Eksploatowane są ponadto rudy miedzi, ołowiu, cynku, srebro i złoto oraz piryty.

Brak surowców energetycznych rekompensowany jest przez hydroelektrownie, lokalizowane szczególnie na rzekach północy. W wyniku przeprowadzonego w 1982 r. Referendum postanowiono, iż do 2010 r. Szwecja zrezygnuje z wykorzystywania energii atomowej i wyłączy wszystkie elektrownie atomowe.

Kraj ma największą powierzchnię leśną spośród wszystkich krajów europejskich (64%). Na jednego mieszkańca przypada prawie 3 ha lasów. Wielka obfitość lasów pozwoliła osiągnąć Szwecji światowy poziom w produkcji tarcicy, celulozy, papieru i tektury. Zakłady tej gałęzi przemysłu skupione są głównie na wybrzeży Zatoki Botnickiej, a 60% całej produkcji tego przemysłu przeznacza się na eksport.

Szwecja eksportuje także swoje umiejętności. W miastach na niemal wszystkich kontynentach działają szwedzkie banki i firmy ubezpieczeniowe. Szczególnie aktywni są szwedzcy inżynierowie, którzy w krajach Trzeciego Świta budują hydroelektrownie, zapory, przedsiębiorstwa drzewne, lotniska, szpitale i inne obiekty użyteczności publicznej.


Szwecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY