Goteborg - Przewodnik

<strong>Informacje praktyczne:</strong>

Pogoda w Goteborgu

Dzisiaj, 15.7 18°C
Informacje praktyczne: Liczba mieszkańców: 430 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0046/31
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa 12:00, Göteborg 12:00

Komunikacja miejska:
Autobus: Większość linii autobusowych omija centrum miasta ze względu na zakazy ruchu pojazdów samochodowych. Są najlepsze do dojazdu na przedmieścia.
Tramwaj: Przez centrum przejeżdżają wszystkie linie.
Adres informacji turystycznej: Główne biuro znajduje się przy Kungsportsplatsen 2. Najdogodniejszym punktem jest jednak biuro w Nordstan - w domu handlowym koło Centralnego Dworca Kolejowego.


Historia

Osada została założoną przez króla Gustawa II Adolfa w 1619 r., a już w 4 lata później uzyskała prawa miejskie. Budowniczymi miasta byli architekci holenderscy. Wytyczyli oni miasto wzdłuż dwóch głównych ulic ciągnących się równolegle do wybrzeża. Göteborg miał zastąpić stare porty zniszczone przez Duńczyków: Gamla Lödöse i Nya Lödöse, które dzisiaj już nie istnieją. Dodatkowo była to odpowiedź na wprowadzenie przez Duńczyków myta za korzystanie z wąskiej cieśniny Sund - w ten sposób statki handlowe mogły zawijać do nowego portu i nie musiały przepływać dalej przez cieśninę płynąc do portów położonych nad Morzem Bałtyckim.

U szczytu rozwoju w XVII i XVIII w. Göteborg był przede wszystkim ośrodkiem handlowym i rozwijał się dzięki bogactwu kupców, którzy tu mieszkali. W XIX wieku miasto zniszczył wielki pożar - ofiarą płomieni padło ponad 600 drewnianych budynków w mieście. Odbudowę miasta zlecono architektowi Karolowi Wilhelmowi Carlbergowi, który zaprojektował nowe centrum miasta w duchu francuskiego klasycyzmu.

Miasto do dziś jest ważnym portem pozwalającym zaopatrywać Szwecję bez wpływania na Morze Bałtyckie.


Główne atrakcje:

Najstarszym zabytkiem miasta jest dawny arsenał miejski - Kronhuset z 1643 r. Jest to typowa dla XVII wiecznej architektury duńskiej budowla z czerwonymi ścianami i zielonkawymi dachówkami. Aktualnie mieści się tu muzeum miejskie. Ciekawym zabytkiem jest Dom Kampanii Wschodnio-Indyjskiej z 1750 r., w którym znajduje się obecnie muzeum archeologiczno-etnograficzne.

Przy najstarszym kanale miejskim położony jest rynek - Gustav Adolfs Torg z pomnikiem tego króla. Znajduje się tu piękny ratusz z 1672 r., pierwotnie zbudowany jako pałac dworski i przebudowany w 1817 r. Znajduje się tu także interesujący architektonicznie biały budynek giełdy. Do pozostałych cennych zabytków należy klasycystyczna katedra z XIX w.

Główną ulicą miasta jest Avenyn czyli “Aleja". Dawniej znajdowały się tu bogate domy kupców, z których kilka zachowało się blisko Stora Teatern. Dziś jest to najważniejsza arteria reprezentacyjna miasta przy której zlokalizowano mnóstwo obiektów gastronomicznych i handlowych. Na końcu alei położony jest plac Götaplatse na którego środku stoi Posejdon - dzieło Carla Millesa.

Miasto charakteryzuje doskonała planowa zabudowa, przez co jest ono szczególnie cenione przez urbanistów i architektów - z wysokości 86 m można je podziwiać z wieży Göteborg Utdiken w porcie. Göteborg posiada liczne parki miejskie z których najpopularniejszy jest lunapark Lisberg, uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów tego rodzaju na świecie. W parku Trädgardsföreningen, niedaleko dworca kolejowego i dworca autobusowego, znajduje się ogród botaniczny z licznymi rzeźbami w plenerze i XIX wieczną palmiarnią. Można w niej zobaczyć rośliny z całego świata w tym z zupełnie tropikalnych klimatów. W pobliżu znajduje się także Dom Motyli, gdzie w specjalnych cieplarniach lata ponad 20 gatunków kolorowych motyli, z których największe są wielkości dłoni. Ładnym parkiem jest także Skanparken.

W porcie interesującą atrakcja jest możliwość wejścia na pokład okrętu wojennego, statków towarowych, trawlerów, czy prom w tak zwanym Maritima Centrum.

Praktycznie na terenie miasta, na wyspie dostępnej tylko poprzez statki wycieczkowe odchodzące z Stenpoiren, znajduje się warownia Nya Elfsborg. Powstała ona w XVII w. w celu obrony portu. Aktualnie znajduje się tu muzeum i kawiarnia.


Muzea i galeria

Muzeum Sztuki, Götaplatsen obok filharmonii i teatru miejskiego. Jest to główna atrakcja turystyczną miasta. Muzeum posiada arcydzieła malarstwa europejskiego np. Rembrandta, czy zbiory impresjonistów takich jak Cézanne, Pisarro, Renoir. Z dzieł współczesnych można zobaczyć prace Andy Warhola, w tym jego “Marylin Monroe" oraz malarstwo Szweda Karla Kylberga.
Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne zawiera ekspozycje etnograficzne i archeologiczne obejmujące zarówno znaleziska prehistoryczne, jak i sztukę afrykańską.
Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Röhsska), Vasagatan 37-39. Znajdują się tu ekspozycje starych mebli, srebra, szkła i współczesnej artystycznej zastawy stołowej. Oprócz tego eksponowana jest tu także kolekcja współczesnej fotografii.
Muzeum Historii Teatralnej, Berzeliigatan - znajduje się w dawnym budynku teatru Lorensberg. Zbiory obejmują liczne fotografie, plakaty i rękopisy eksponowane byłych pomieszczeniach garderoby.
Muzeum Wojskowości znajduje się w Skansparken w XVII wiecznej wieży na szczycie wzgórza. Mieści skromne zbiory militariów.

Zakupy

W domu handlowym Domus przy Avenyn znajduje się jeden z większych w centrum supermarketów. Interesująca jest hala targowa Stora Saluhallen na Kungstorget, gdzie można zakupić świeże pieczywo, ryby, owoce i najróżniejsze sery. Owoce i warzywa można kupić także obok na targu.

Gdzie zjeść

Kraków, Karl Gustavsgaten 28 - to tania restauracja polska położona w centrum miasta dla polonusów.
Café Allé, Södra Allégatan 13 - to także jeden z tańszych bufetów oferujących niedrogie obiady i zestaw smacznych zup i innych p[otraw.
Casa Portugguesa - Avenyn 10-12 - należy do jednych z lepszych lokali w mieście. Oferuje smaczne zestawy obiadowe, a szczególnie dobre są dania rybne.
Hos Pelle, Djupedalsgatan 2 - mały lokal oferujący dobra kuchnię szwedzką po niezbyt wygórowanych cenach.
Sea Palace, Packuhuskajen 8 - znajduje się na łodzi w kształcie smoka przycumowanej obok miejsca z którego odchodzą statki do warowni Nya Elfsborg. Oferowane są tu potrawy chińskie. Położenie lokalu zapewnia ładne widoki na rzekę, port i przepływające w pobliżu statki.
GG12, Avenyn 12 - polecany dla wymagających, jeden najdroższych i najlepszych lokali w mieście.
Räkan, Lorensbergsgaten 16 - jest lokalem wysokiej klasy z wykwintnymi potrawami rybnymi. Cały wystrój restauracji nawiązuje także do tradycji rybackich.


Rozrywka

Będąc w mieście koniecznie trzeba zaliczyć Happy Jazz Cruise. Jest to szczególna wycieczka statkiem z zespołem jazzowym na pokładzie.

Z klubów muzycznych najbardziej znany jest Summer Club na Politechnice, Magasinet przy Magasinsgatan 3. Grywają tu zespoły inspirowane muzyką wschodu. Szczególnie warto odwiedzić Plankan Lille Kobenhavn przy Vasaplatsen 3. Odbywają się tu recitale muzyki klasycznej, folkowej, jazzowe oraz występują szwedzkie kabarety. Długą tradycją szczyci się klub muzyczny Yaki-Da za Palmiarnią w Trädgardsföreningen. Koncerty rockowe odbywają się najczęściej na stadionie Scandinavian oraz w hali Lisebergshallen. Koncerty muzyki klasycznej odbywają się w Konserthuset, Götaplatsen i Stora Teatren przy Avenyn.

Atrakcją dla kibiców piłkarskich może być w sezonie sportowym obejrzenie meczu IFK Göteborg na stadionie Ullevi. Przy wyborze atrakcji warto skorzystać z informatorów, które zawierają aktualny harmonogram imprez.

Szwecja na skróty

Miejsca: